Zorggeld naar extra managers 3 Burgemeester Zaandam krijgt berg verwijten over zich heen Gemeenteraad spreekt over de crisis in de wijk Poelenburg. Voor burgemeester Faber ligt een motie van wantrouwen klaar. Alsnog straf na misbruik 's Middags was gemeenteraadslid Juliëtte Rot (Democratisch Zaan stad) behoorlijk zenuwachtig. „Al tijd als ik in het openbaar moet op treden heb ik daar last van", zei de 30-jarige Zaanse. Maar deze donderdagavond is de druk wel heel groot. Rots frac tie en die van de andere lokale op positiepartij POV (Partij voor Ouderen en Veiligheid) zijn van plan tijdens een extra gemeente raadsvergadering een motie van wantrouwen in te dienen tegen burgemeester Geke Faber (PvdA). In een lang slepende gezagscri sis, die uitmondde in relachtige si tuaties rond de Vomar-super- markt in de probleemwijk Poelen burg, zou de burgemeester ernstig hebben gefaald. Turks-Nederlandse jongeren ter roriseerden hier wekenlang poli tie en omwonenden. Ze filmden hun acties en zetten die op het in ternet, waardoor de misstanden landelijk - en zelfs internationaal - aandacht trokken. Ook bedreigden zij het raadslid Rot tot twee keer toe. De laatste keer afgelopen zondag, toen de groep rond de 19-jarige 'vlogger' Is mail Ilgun zich in een dure Audi meldde bij Rots huis en de frêle dochter van een Nederlandse moe der en een Antilliaanse vader ver baal intimideerde, terwijl Ilgun haar filmde. Deze avond in het Zaanse gemeentehuis is een tries te apotheose van een wekenlange crisis. Insprekers uit de wijk Poe lenburg erkennen de problemen. Een enkeling vindt wel dat 'de me dia' de zaken uit z'n verband trek ken en overdrijven. Maar één wel sprekende inwoonster waar schuwt: „Ik laat mijn dochter van 15 niet meer alleen naar de winkel gaan. Er wordt 's nachts nota bene geschoten in de wijk. Er wordt veel te hard gereden. En hoewel de wijk fantastisch is opgeknapt maken veel bewoners er weer snel een puinhoop van." Te laat Gistermiddag zijn er opnieuw jon geren opgepakt. In de afgelopen dagen is dit al vaker gebeurd. Vol gens Juliëtte Rot komen die acties te laat. „Mevrouw Faber is ineens wakker geworden", zegt Rot 's avonds tegen half negen tijdens haar speech in de volle raadszaal. Ze weet de camera's op haar ge richt. „Maar waarom is de burge meester niet eerder voor haar poli tie en haar burgers gaan staan? Wie is het gezag in de wijk: de ge meente of die jongens?" Rot en fractievoorzitter Harrie van der Laan van POV hebben een rolverdeling gemaakt. Rot wijst in haar toespraak op de pro blemen in de wijk, Van der Laan focust op de beveiliging van het raadslid en de 'falende veiligheids- aanpak' van de burgemeester. Er is bij de andere fracties irrita tie over de vele negatieve publici teit die Zaanstad heeft gekregen. Liever geen burgemeester dan deze burgemeester Zelfs premier Mark Rutte bemoei de zich met de kwestie, riep op tv 'pleur op' naar de hangjongeren. „Allemaal niet echt bevorderlijk", vindt een vrouwelijk raadslid. „Dit moet een Zaanse aangelegen heid blijven." Volgens Rot is zij zelfs door bur gemeester Faber gesommeerd de media te mijden. Anders zouden toestanden dreigen als in 2012 in Haren, toen bij een Project X-eve- nement ernstige ongeregeldheden uitbraken. Rot heeft aan die vermaningen geen boodschap meer, zegt ze. „Ik wil nu van de burgemeester en de wethouders weten: welke maatre gelen gaat u nemen? U had allang adequaat kunnen optreden, waar om zijn er jarenlang geen voorstel len ingediend? Waarom heeft u, burgemeester, uw bevoegdheden niet gebruikt?" Bang Hun motie, denken Rot en Van der Laan, zal het niet gaan halen. „Maar ik wil dat de raadsleden bij hoofdelijke stemming kleur beken nen", zegt Van der Laan, die in een opmerkelijke felle bijdrage uit haalt naar zijn 'bange' collega's en naar burgemeester Faber. „U, bur gemeester, ging de wijk in met po litiebewaking. Mevrouw Rot had die niet en stond alleen. Maar zij heeft ballen. Die hebt u niet. Lie ver geen burgemeester, dan deze burgemeester." In 2006 werd het nieuwe zorgstel sel ingevoerd. Sindsdien groeit het aantal managers in ziekenhui zen jaarlijks met 12 procent, blijkt uit onderzoek door het gerenom meerde bureau Panteia. Tegelijk zijn er elk jaar 8 procent meer iet' ers actief in de ziekenhuizen. In totaal gaat het om 4.500 extra ba nen. Die aanwas is ook terug te zien in de loonkosten: die stegen in de periode 2007-2014 met ge middeld 290 miljoen per jaar. In totaal gaat het om een plus van 2,3 miljard euro, aldus de Panteia-onderzoekers. Een mana ger verdient ongeveer 70.000 eu ro bruto per jaar, een iet-mede werker zo'n 55.000 euro. Waar zijn al die leidinggeven den voor nodig? Een van de vele personeelsadvertenties voor zie kenhuismanagers op een vacatu resite geeft het antwoord: 'U plant, stuurt, coördineert en eva lueert het aanbod van gezond heidszorg.' Concreet moeten managers met zorgverzekeraars deals ma ken over tarieven, de operatione le kosten binnen de perken hou den en zorgen dat hun zieken huis zo veel mogelijk behandelin gen verricht, maar weer niet te veel. Anders worden ze namelijk op hun budget gekort. Kamerlid Renske Leijten (SP) vroeg meerdere malen aan het ka lk snap nu waarom minister Schippers deze cijfers niet wilde kennen binet om onderzoek naar de 'ma- nagementexplosie' in ziekenhui zen te doen, maar minister Schip pers weigerde, volgens haar, elke keer. Daarom gaven de socialis ten Pantea opdracht voor het on derzoek. Leijten: „Ik snap nu waarom Schippers deze cijfers niet wilde kennen. De gevolgen van de door de minister en haar voorgangers geroemde marktwerking worden zichtbaar. De zorg in ziekenhui zen is niet goedkoper geworden, maar verspilling is toegenomen." Schippers schreef vorig jaar aan de Kamer dat volgens haar het be oordelen van een stelsel 'niet en kel op basis van administratieve kosten' kan plaatsvinden. DEN HAAG Een 62-jarige man moet toch de cel in van wege het langdurig ernstig seksueel misbruik van zijn dochter en pleegdochters en omdat hij hen dwong tot prostitutie. De rechtbank sprak hem eerder vrij van het misbruik. Hij heeft nu echter een gevangenisstraf van vijf tien jaar gekregen. Daarnaast moet de man een schadever goeding van 465.000 euro aan de drie betalen. De ver dachte was eerder vanwege het dwingen tot prostitutie wel veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar. vrijdag 16 september 2016 'Wie is het gezag in de wijk? Die jongens?' Wierd Duk Zaandam Raadslid Juliëtte Rot stipte gisteren de problemen in Poelenburg aan. foto freek van den bergh/anp /•ij*"" Harrie van der Laan, POV Ziekenhuizen zijn de afgelopen jaren overspoeld door mana gers en ict'ers. Daardoor rijzen de kosten de pan uit, blijkt uit onderzoek. Geld dat was be doeld voor goede zorg gaat naar salarissen. Edwin van der Aa Den Haag Renske Leijten, Kamerlid SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3