Eerste Koffie Korenmaat drukbezocht WALCHEREN 7 Stichting Middelburg 800 slaat bij de viering van 800 jaar stadsrechten in 2017 een brug tussen het verleden en de toekomst van Middelburg. FEEST MIDDELBURG VIERT 800 JAAR STADSRECHTEN A Waterlicht, door Daan Roosegaarde. foto robin van lonkhuijsen/anp PROGRAMMA Oud en nieuw verbinden. Het ver leden van de 800 jaar oude stad met de toekomst die in het ver schiet ligt. Monumenten met in novatie. Ouderen met jongeren. „Natuurlijk gaan we terugkij ken. Het verleden is leuk", zeggen Frank Bijleveld en Stanley van de Wal - twee van de acht bestuursle den van Stichting Middelburg 800, die het jubileumjaar coördi neert. „Maar we zullen ook naar de toekomst kijken: hoe gaan we verder met Middelburg?"Dat ge beurt onder meer door de nadruk te leggen op onderwijs. En door te kiezen voor evenementen waar mee Middelburg zichzelf in 2017 lokaal, landelijk en in het buiten land kan profileren. Bijleveld: „We hanteren de r-procentsnorm: evenementen moeten een uitstraling hebben naar de volgende acht jaar, ofwel 1 procent van 800 jaar." Van de Wal: „In februari vindt een conferentie plaats over onder wijs, vrijheid en de rechten van het kind. Dat heeft een deel voor volwassenen en een deel voor kin deren. Het raakt aan de plannen voor een tweede university colle ge en de Four Freedoms Awards." „Ander voorbeeld. Middelburg is meer dan mooie monumenten. Hier is ook plaats voor innovatie. In november komt het kunstpro ject Waterlicht van Daan Roose gaarde vier avonden op de Markt. We willen hem ook om advies vra gen voor het verlichtingsplan voor de binnenstad." „En er komt een Zeeuws Prom concert. Dat kunnen we de jaren erna herhalen. Maar een Promcon cert spreekt vooral ouderen aan. Voor jongeren denken we aan een Intro Festival eind augustus, als de scholen weer beginnen, met muziek voor 15- tot 25-jarigen." Bijleveld: „Er is geld om een deel ervan uit te voeren en wij hel pen daarbij. Evenementen die toch al plaatsvinden en meer wil len doen, kunnen we steunen. En iedereen die onder de vlag van Middelburg 800 wil aansluiten bij evenementen, kan dat doen." Van de Wal: „We houden in juli bijvoorbeeld een sport-, spel- en waterweek. Een onderdeel is een zeskamp voor de wijken. Elke wijk een team, een eigen vlag. Als scholen willen meedoen, kan dat ook. Wij verbinden en faciliteren. In oktober lanceren we onze web site met meer informatie." Van de Wal: „Een stad met een rijke historie, met kansen voor de toekomst, die zelfverzekerd is over die toekomst en die open staat voor nieuwe mensen en ontwikke lingen." Bijleveld: „Ik ben ontzettend trots op deze stad. Ik hoor van toe risten dat ze Middelburg zo gast vrij vinden. Wist je dat 99,6 pro cent van de toeristen in Zeeland minstens één dag in Middelburg doorbrengt? Middelburg geeft mensen een goed gevoel." Van de Wal: „Dat jongeren hier ook graag willen wonen en blij ven. Want we willen meer jonge ren vasthouden voor de stad." Bijleveld: „Middelburg heeft al de Four Freedoms: vier keer een F. Daar moeten vier keer een M bij komen: Middelburg Maakt Meer Mogelijk." VEERE De eerste Koffie Koren maat in Veere is bezocht door zo'n dertig mensen. Daarmee was de ontmoetingsbijeenkomst volgens predikant Gerrit Klein van de Protestantse Gemeente Veere (PGV) een succes. „Er waren mensen die elkaar al kenden, maar ook mensen die nog niet veel contacten hebben in Veere", vertelde Klein. „Er wa ren niet alleen kerkleden. De meesten waren wat ouder, maar er waren ook enkele veertigers en een paar kleine kinderen." De bijeenkomst heet Koffie Ko renmaat, naar het gelijknamige verenigingsgebouw van de PGV. Dat is nu elke donderdag van ro.oo tot 12.00 uur open voor ie dereen die wil binnenlopen voor een kop koffie. „Er is geen pro gramma met sprekers, het gaat puur om de ontmoeting", bena drukte Klein. „De gesprekken gaan over van alles: het warme weer, waar iemand woont en hoe het met de tuin gaat. Meer info: 0118-216376 of koffiekorenmaat@gmail.com HAARDEN SPECIALIST www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl vrijdag 16 september 2016 Middelburg viert in 2017 dat de stad 800 jaar stadsrechten bezit. Alleen Leiden had nog eerder stadsrechten. De ope ning van het feestjaar is begin januari op de nieuwjaarsrecep tie van de gemeente. Daarna vinden het hele jaar door eve nementen plaats. Stichting Middelburg 800 ondersteunt mensen en organisaties die daarvoor ideeën hebben inge diend. Ook bestaande evene menten die in het jubileumjaar meer willen doen, kunnen op hulp rekenen. Verder zijn vier hoofdevenementen gepland: februari: een bestuurlijke conferentie voor jong en oud over de rechten van het kind, vrijheid en onderwijs; voor- of najaar: Zeeuws Promconcert op de Markt met klassieke- en popmuziek; juli: sport/spel/waterweek met evenementen op heel Wal cheren en de Markt als middel punt met een M800 House; november: Waterlicht, kunst project van kunstenaar/ont werper Daan Roosegaarde op de Markt in Middelburg. Frank Bijleveld (links) en Stanley van de Wal werken met de Stichting Middelburg 800 aan een feest programma. „Evenementen moeten een uitstraling hebben naar de volgende acht jaar." foto ruben oreel 'Middelburg heeft rijke historie en veel kansen voor toekomst' Maurits Sep Middelburg Waar zal dat uit blijken? Wat doen jullie met de ideeën die Middelburgers al hebben in gediend na een oproep door de gemeente? Welk beeld roept het 800-jarige Middelburg nu bij jullie op? Wat moet na 2017 aan dat beeld van Middelburg zijn toege voegd? 6 M DE ZEEUWSE I Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes +31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39