'Lievelingskoffie van de paus' in Sluis ZEELAND 5 Wel botsauto's op kermis Terneuzen, niet in Middelburg en Vlissingen Johan Adriaan Kars, Poes in de kermiswereld, is er op de kermis in Terneuzen weer gewoon bij met zijn autoscooters. Botsauto's horen er bij, net als suikerspinnen, draaimolens en oliebollen. tt aan doet is het op den duur niet meer beheersbaar. We moeten zelf zorgen dat de sfeer goed blijft. Dat het leuk is voor jong en oud." Daarnaast moet volgens Boots de exploitant zorgen voor de juis te muziek. Boots' ervaring is dat de sfeer beter blijft als er geen har de dance en techno wordt ge draaid. „De juiste muziek is één van de geheimen van de kermis." Botsauto-exploitant Kars weet als geen ander hoe belangrijk de muziek is. Vervelend publiek is snel weg als hij Nederlandstalige muziek gaat draaien. „De onderne mer moet zelf ook opletten. Als er één vervelend is dan spreek ik hem er persoonlijk op aan door de microfoon, 'wil die jongen met die rode trui zich gedragen? Ik ga ook jouw Suikerfeest niet verpes ten', werkt prima want dat vinden ze vervelend. Je moet geen ruzie gaan maken. Maar ook geen boks geven als ze stout zijn." Kars ver moedt dat geld een voorname rol speelt bij de keuze om een kermis zonder botsauto's neer te zetten. „Het is een simpel rekensomme tje. Op de 450 vierkante meter die ik inneem kunnen drie attracties staan. Dat levert veel meer op voor een gemeente." Volgens Mirjam Jongejan, pers voorlichter va de gemeente Vlis singen speelde geld geen rol bij Vlissingen. „Wij hebben gewoon de keuze gemaakt voor een fami- liekermis en botsauto's passen Je moet geen ruzie gaan maken. Maar ook geen boks geven als ze stout zijn daar minder in. We willen een ker mis voor gezinnen. Botsauto's is meer iets voor tieners. En we heb ben toch ook een hartstikke leuke kermis gehad zonder botsauto's?" Politiewoordvoerder Mireille Aalders kan geen cijfers geven waaruit blijkt dat het bij de bots auto's vaker uit de hand loopt dan elders. „Het Informatie Knoop punt Politie registreert dat soort gegevens niet. Of iets op de ker mis speelde, of bij welke attractie is niet terug te vinden." De in druk dat rond de autoscooters een ruzieachtige sfeer hangt, kunnen Middelburg en Vlissingen niet met politiecijfers hardmaken. „Sfeer kun je niet meten", ant woordt woordvoerder Jongejan. Wim de Maat vervult in de ge meente Terneuzen tijdens de ker mis de rol van marktmeester. Hij reist het hele jaar kermissen af op zoek naar attracties voor Terneu zen. Een kermis zonder botsauto's kwam niet bij hem op. De proble men die Middelburg en Vlissin gen zeggen te ervaren, herkent hij niet. „Hier speelt dat niet. De laat ste jaren heb ik eigenlijk niks ver nomen van problemen daar en we hebben goede afspraken met de politie. Als het nodig is, zijn ze er zo, ze zitten vlakbij." Ook kermis- kenner De Maat kent het geheim van de kermis. „Het soort muziek maakt heel veel uit. Je moet niet de hele tijd house en hiphop draaien. Als je Jantje Smit draait gaan de vervelende gasten vanzelf wel weg. Dat vinden ze niet leuk." Hoewel een beetje ker mis eigenlijk niet zonder botsauto's kan, kozen Middel burg en Vlissingen er de laatste jaren toch voor het zon der autoscooters te stellen. Reden: zonder de ruzieachtige sfeer die vaak rond de botsauto's hangt wordt de kermis weer gezellig. Jan Boots is directeur van de Ne derlandse Kermisbond. Volgens hem is het beleid van de twee Walcherse steden niet een signaal van een nieuwe trend bij gemeen ten. Het zijn eerder uitzonderin gen. „Vlissingen en Middelburg zijn nét de gemeenten die er uit springen in Nederland. Het is geen landelijke tendens. Ze ko men met het argument dat het overlast veroorzaakt, maar volgens ons is het eerder uit financieel oogpunt dat ze de botsauto's wei geren. Het brengt te weinig op. Wij gaan bij Middelburg en Vlis singen opnieuw een verzoek indie nen om botsauto's toe te staan." Volgens Boots gaat het wel 'inci denteel' mis bij de botsauto's. Het zegt volgens hem meer over het karakter van de exploitant. „Hij moet tijdig ingrijpen. Dat zie je wel in Zaandam. Als je daar niks Koffie. Isabelle Claerhoudt van koffiesalon Capisce raakt er niet over uitgepraat. Er is dan ook zó veel wat mensen nog niet weten. Bijvoorbeeld dat er in een lungo meer cafeïne zit dan in een espres so, dat koffiebonen gevoelig zijn voor licht, lucht en vochtigheid en dat het ook niet alleen maar om een goede koffieboon gaat. „Het is een samenspel. Van kennis, je ap paraten schoonhouden en natuur lijk het maken van goede koffie." Daar komt veel bij kijken en in de eerste plaats is dat het koffiemerk. De eerste keer dat Isabelle koffie van Buscaglione proefde wist ze: dit is het. Capisce heeft alleen maar koffie van Buscaglione, een merk dat al bestaat sinds 1899 en het exclusie ve huismerk van het Vaticaan in Rome was. Na verloop van tijd ging het merk de commerciële markt op, maar de branderij zit nog steeds in Rome en Buscaglio ne is nog altijd exclusief. Niet ie dereen verkoopt het. „In april 2014 zijn we hier ge opend. Ik wilde van begin af aan deze koffie. Je moet dan eerst goed kunnen onderbouwen waar óm je dat wilt", vertelt Isabelle. Ook geeft het koffiemerk zelf trai ningen, die Isabelle en haar team hebben gevolgd. Het is dan ook een kunst op zich, laat Isabelle zien. Ze ge bruikt een handgemaakte koffie machine van Kees van der Wes ten, die op de 'ouderwetse' ma nier werkt. „Door middel van bardruk, op die manier bouw je smaak op." Er zijn twee soorten bonen die voor verschillende kof- fies worden gebruikt. Het malen, de temperaturen, alles luistert nauw. Het is bijna wiskunde. Op de menukaart staat uitleg bij iede re koffie en Isabelle geeft graag en enthousiast advies. Aan koffie drinken bij Capisce kleeft slechts één 'gevaar': „Dan weet je pas hoe vaak je al slechte koffie hebt gedronken." vrijdag 16 september 2016 Jantje Smit als wapen tegen vervelend publiek Guido van der Heijden Johan Kars is ook dit jaar weer welkom in Terneuzen. Hij staat met zijn botsauto's voor de deur van het gemeentehuis, foto ronald den dekker Terneuzen —Johan Kars, botsauto-exploitant Koffiesalon Capisce uit Sluis heeft een missie. Dat mensen weten hoe een goede koffie smaakt. Dat resulteerde in de zesde plaats in de landelijke 'Koffie Top 100' van horecavak- blad Misset. Sophie Stockman Sluis Isabelle Claerhoudt en haar moeder Sylvia zetten vakkundig kof fie bij Capisce en bakken zelf taart, foto ronald den dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37