Eerste goud voor Blade Babe 31 Tennistalent Van Rijthoven voor derde keer bij Davis Cup-ploeg Tim van Rijthoven (19) voelt dat alle ogen op hem zijn gericht. Als enig tennistopalent in zijn leeftijdscategorie moet hij het straks gaan doen voor Nederland. Kemp scoort enige punt Tim van Rijthoven vormt in zijn eentje Jong Oran je. En dat zegt eigenlijk al les. In zijn leeftijdscatego rie is het tennistalent heel dun gezaaid. Het maakt de Roosendaler tot Neerlands hoop in bange dagen. Na de generatie Robin Haase/Thiemo de Bakker/Igor Sijs- ling moet hij het in de toekomst gaan doen. „Ik vind het niet prettig om dat over mezelf te zeggen. Maar daar komt het wel op neer, ja." Mede daarom was het voor de 19-jarige Van Rijthoven geen optie om voor het Davis Cup-duel met Zweden te bedanken. Hij mag dan zijn eigen doel hebben voor dit jaar - het bereiken van de mondiale top 250 - een uitnodiging voor de lan- denwedstrijd slaat hij niet af, ook al kost het hem een paar toernooien in de Verenigde Staten. „Davis Cup spe len is iets heel moois, dat moet je doen. Zeker als je op zo'n leeftijd al voor je land mag uitkomen. Ik doe het ook omdat ik weet dat ik in de toekomst belangrijk zou kunnen wor den voor Nederland. Door nu al met die ervaren gasten in de ploeg te zit ten, leer ik veel. Hoe je een goed team vormt, bijvoorbeeld." Van Rijthoven kent een prima de buutseizoen als prof. Hij klom op de ranking van plek 591 naar 315. Maak te in het Amerikaanse Winston-Sa- lem zijn debuut op de ATP Tour en snoepte daarbij liri Vesely een set af. DAVIS CUP Marlou van Rhijn pakte gister avond haar eerste gouden medail le. Ze prolongeerde de paralympi sche titel van Londen op de 200 meter sprint. De 24-jarige atlete deed dat in stijl. En ook op de Van Rhijn (foto) bekende wijze: rela tief traag op gang, doorstomend in de bocht en extreem versnel lend in het laatste stuk. Haar concurrentes konden weinig beginnen tegen de turbo van de Blade Babe, die finishte in 26.16, een nieuw paralympisch record. Het zilver was voor de Duitse Irm- gard Bensusan (26.90). De Frangaise Marie-Amelie le Fur, vier jaar geleden in Londen en vorig jaar op de WK tweede achter de Nederlandse, moest genoegen nemen met brons (27.11). Van Rhijn is voor twee gouden medailles naar Rio ge komen. Morgenmiddag starten de series van de 100 meter. De finale is in de nacht van zaterdag op zon dag (1.30 uur). Rolstoeltennisster Jiske Grif fioen won eerder op de dag het Nederlandse onderonsje van Aniek van Koot. De nummer één van de wereld had in de finale wel drie sets nodig: 3-6 6-1 6-4. Dressuuramazones Demi Vermeulen (21) en Rixt van der Horst (24) vero verden zilver en brons in de individuele test van de grade II- klasse. De Britse Natasha Baker verdedigde met succes haar titel. Handbiker Jetze Plat pakte brons in de wegwedstrijd van de klasse H5. Bij de vrouwen waren Laura de Vaan en Jennette Jansen goed voor zilver en brons. In de nacht van woensdag op donderdag reed Vincent ter Schu- re met Timo Fransen naar zilver in de B-klasse, de tweede zilveren plak voor het duo. In het zwem bad was er brons voor Mare Evers en Magda Toeters op de 100 meter schoolslag SB14. Dressuurruiter Frank Hosmar pakte dezelfde kleur met zijn paard Alphaville in de individuele test. Een primeur was bij het bank- drukken. Melaica Tuinfort verover de een bronzen medaille in de ca tegorie +86 kilogram voor vrou wen. Tuinfort is de eerste Neder landse vrouw die aan het onder deel meedoet. Twaalf jaar geleden nam Tuinfort nog namens Surina me deel aan de Paralympische Spe len bij het kogelstoten. In de kwalificatie van dat toernooi noteerde hij zijn eerste top 100-zege, op de Moldaviër Radu Albot. Hij speelde in de kwalificatie van het ABN Amro-toernooi in Rotterdam en zit nu voor de derde keer bij de Davis Cup-ploeg. „Heel mooie mijl palen zijn dat. Zeker gezien het feit dat ik vorig jaar negen maanden aan de kant stond met een elleboogbles sure." Superhectisch In Zweden zal hij dit weekeinde in principe niet spelen. Maar dat dacht hij vorig jaar in Zwitserland ook. Toen het duel bij 3-1 was verloren, liet captain Jan Siemerink hem de dead rubber tegen Henri Laaksonen spelen. Van Rijthoven verloor met 7-6 6-3 en baalde. Door de spanning liet hij niet zijn beste tennis zien. „Die week was superhectisch. Er was veel media-aandacht, we speel den tegen Federer en Wawrinka. Dat ik mocht debuteren was on gelooflijk." In Bastad overheerst deze week de rust. „Het is hier heel mooi. We kunnen op ons fietsje in een paar minu ten van het hotel naar de baan." Een 'must-win' vindt Van Rijthoven het treffen met de Zweden niet. „We zijn wel favo riet. Maar je moet je niet blindstaren op hun rankings. Er zitten een paar jonge gasten bij, die net als ik wer ken aan hun ranking en echt kunnen tennissen." Van Rijthoven wordt op de tour bijgestaan door trainer Dennis Schenk. In Nederland traint hij drie kwart van de tijd met Paul Haarhuis. Ze hebben voor een gezonde dosis realisme gezorgd bij de toch al nuch tere Van Rijthoven. „Ik heb geen haast", zegt hij over zijn carrièreplan ning. „Ik hoorde laatst dat de gemid delde leeftijd in de top 100 26 of 27 jaar is. Ik hoef dus niet volgend jaar al ongelooflijk hoog te staan." vrijdag 16 september 2016 Neerlands hoop in bange dagen heeft geen haast Rik Spekenbrink Bastad Nederland en Zweden strijden om klassebehoud in de eerste groep van de Europees/ Afrikaanse zone. Beide landen ver loren dit jaar van Rusland, dat in de play-offs gaat strij den voor een plek in de wereldgroep. De verliezer van het duel in Bastad moet in oktober aan de bak tegen Is raël om degradatie naar groep 2 te voorkomen. HOOFDDORP De Neder landse honkballers zijn de fi nalepoule bij het EK met een minieme overwinning begonnen. Het tot gister avond ook nog ongeslagen Spanje werd in Hoofddorp met 1-0 verslagen. Rotter dammer Dwayne Kemp, ook in het veld uitblinker, maakte in de vijfde slag beurt het enige punt. De Ne derlandse pitchers Shairon Martis (eerste zeven in nings), Tom de Blok (acht ste slagbeurt) en Loek van Mil (negende) hielden Span je op nul. RIO DE JANEIRO De medaille- oogst van Nederland bij de Para lympische Spelen in Rio de Janeiro is inmiddels groter dan vier jaar geleden. De teller staat met tien keer goud, vijftien keer zilver en twintig keer brons op 45 medailles. Dat zijn er al vijf meer dan in Londen. T Tim van Rijthoven wil leren tijdens de Davis Cup. FOTO JAN-WILLEM DE LANGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31