Hackers treffen Froome, Wiggins Van Raaij: 'Kies voor ervaren bestuurders' 30 Zo kreeg drievoudig Tour-win naar Froome toestemming voor het gebruik van prednisolone, een ontstekingsremmer die een eufo risch effect opwekt en helpt bij het afvallen. Froome gebruikte het naar eigen zeggen voor astma problemen, zowel in het Cri- térium du Dauphiné in 2013 als de Ronde van Romandië in 2014. Wedstrijden die hij, ondanks zijn fysieke problemen, beide wist te winnen. Wiggins, de eerste Britse Tour winnaar ooit, kreeg vanwege een pollenallergie van de UCI drie maal toestemming voor het ge bruik van triancinolone acetoni- de, een ontstekingsremmer die corticosteroïden bevat. Froome en Wiggins zijn 2 van de 25 namen die gisteren door de vermoedelijk Russische hackers openbaar zijn gemaakt. Eerder kwamen gegevens van vier Ameri kaanse sporters naar buiten: de tennissters Serena en Venus Wil liams, olympisch turnkampioene Simone Biles en basketbalster Ele na Delle Donne. Herman Ram, directeur van de Nederlandse Dopingautoriteit, noemt het 'schandalig' dat de do cumenten zijn gelekt. „Dit is een criminele daad. De verdachtma king rond deze sporters is niet te recht. Zij hebben recht op een ge wone medische behandeling, zo als iedereen. Als iedere sporter die medicijnen gebruikt in de verdach- tenbank terecht komt, heb je een heel grote bank nodig." Daar sta je dan, met goud om je nek. Een maand te laat. Vijf we ken na de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. Het hoofddoel van je carrière, waar je in de kracht van je leven als vierde eindigt. Als schlemiel, omdat je je fiets tij dens de tijdrit in een moment van onoplettendheid in een wild Braziliaans struikgewas parkeert. Nu, een dikke maand later, sta je alsnog waar je hoort. Op een podium. Als een van de beste tijdrijders van deze generatie. Met een gouden plak, links van de zilveren Anna van der Breg- gen. Als een kampioen, maar niet als dé kampioen. En Ellen van Dijk weet het. Dit zijn niet de Zomerspelen aan de Copacabana, waar heel de wereld naar kijkt. Dit zijn de Eu ropese kampioenschappen in het iets minder tropische Bretagne, waar geen hond naar kijkt. Sim pelweg omdat de tijdrit in en om Plumelec niet eens op televisie is. „Rio is Rio. En een EK is een EK. Die kater... Ja, nou ja, goed. Die blijft altijd", bekent de 29-jari- ge Van Dijk. Historisch De Europese titel - een histori sche omdat vrouwen tot vorig jaar alleen tot in de beloftencate- gorie (onder 23 jaar) om Europese titels fietsten - is haar eerste prijs in het post-Rio-tijdperk. Ze weet dat er de komende jaren voortdu rend aan Rio zal worden gerefe reerd. Die knagende vraag van 'wat als?', die zal nooit uit haar hoofd verdwijnen. „Ik ben blij dat ik nog steeds goed in vorm blijk te zijn. En dat ik hier nu wél de titel pak, blijft ook supermooi. Maar dat betekent niet dat ik Rio al weer vergeten ben. En dat zal al tijd wel zo blijven. Mijn leven lang", beseft Van Dijk. Zelfs als de Woerdense over vier weken voor de tweede keer wereldkampioene wordt in Qa tar, zal dat de pijn van Rio nauwe lijks verzachten. „Maar dat neemt niet weg dat je wel even bij dit soort succes stil mag staan", vindt ze. „Je bent snel geneigd om te zeggen dat dit EK een mooie opstap is naar het WK, maar hier moet je ook gewoon weer van durven genieten. Dat je volgend jaar in alle tijdritten een mooie speciale trui aan mag als Europees kampioene. Een witte met blauwe sterretjes, best nog wel een mooie ook." Liever had ze vier jaar lang ge fietst met een gouden helm op, maar die kans is weg. Ze moet door. Richting nieuwe doelen. Zo als dat WK in Qatar. „Ik ben na tuurlijk geen bondscoach, maar zo ingewikkeld is die selectie nu niet meer. Ik heb nu een titel, en ook Annemiek van Vleuten en Anna van der Breggen zijn in vorm. Dus moeten we in Qatar straks maar gaan voor een Neder lands een-twee-drietje." Harry van Raaij maakte jarenlang deel uit van de sectiebestuur be taald voetbal en kent de wereld van de KNVB. En als voormalig PSV-voorzitter weet hij hoe het is om de baas te zijn. Momenteel kijkt Van Raaij (80) met interesse, verbazing en ook met zorg naar de totaal bevroren verhoudingen tussen de 'eredivisie' en 'Zeist'. Van Raaij: „Commissarissen bij de KNVB, die moeten uiteraard dele geren. Er is niet voor niets een di rectie van dagelijkse professionals. Maar: toezichthouders moeten ook nog steeds zélf weten wat er leeft bij degenen voor wie ze toe zicht houden, de clubs dus. Deels is dat een kwestie van feeling, maar het komt ook aan op bewe zen bestuurlijke ervaring in het voetbal. Bij de rvc van de KNVB zie ik nu mensen van wie ik denk: hebben die bewezen dat ze die be stuurderskwaliteiten in het voet bal hebben? Nee." „Dat lijkt mij dus simpel. Bij de bond moeten op topposities men- Zoek nou commissarissen die tegelijkertijd ook directeur zijn bij een club sen zitten die bewezen hebben dat ze in het voetbal van toege voegde waarde zijn. Punt. In de di rectie, maar zeker ook in de rvc. Als ik terugkijk naar mezelf: toen ik voorzitter van PSV werd, had ik er al jaren van penningmeester schap opzitten. Die tijd had ik echt nodig om alle ins en outs van het vak van voetbalbestuurder te leren doorgronden. Want ik wist dan wel alles van het besturen van een multinational als Philips, het voetbal bleek een fundamenteel andere wereld. Ik herkende dat ook bij Henk Kesler. Die werd di recteur betaald voetbal en had toen al drie, vier jaar in het be stuur betaald voetbal gezeten. Die had automatisch al draagvlak." „Ik zou op zoek gaan naar commis sarissen die het toezicht houden bij de bond combineren met een directiefunctie bij een club. Dat kan prima samen. Iemand als Toon Gerbrands bijvoorbeeld, die zie ik in zo'n combinatie voor me. En er zijn nog wel een paar clubbe stuurders met visie en ervaring en verbindend vermogen. Tegelijker tijd zou ik stoppen met de ver plichte gelijke vertegenwoordi ging van ere- en eerste divisie in zo'n rvc. Kijk gewoon naar de best gekwalificeerde bestuurders. Alsof Michael van Praag en ik vroeger al leen maar naar het belang van de topclubs keken toen we als voor zitters van Ajax en PSV ook in het bestuur betaald voetbal kwamen. Welnee, dan hadden we onszelf gediskwalificeerd." vrijdag 16 september 2016 Door het hacken van de syste men van wereldantidopingorga- nisatie WADA liggen medische gegevens van Bradley Wiggins en Chris Froome op straat. Van doping blijkt geen sprake, wel liet de wielrenunie UCI hen de vrijheid om verboden medica menten te gebruiken. Daan Hakkenberg Rotterdam 'EK-titel is super mooi, maar kater van Rio blijft' Na haar olympische kater kroon de Ellen van Dijk zich gisteren tot Europees kampioene tijdrij den. Niet het gedroomde goud, maar wel weer een titel. Arjan Schouten Plumelec fefCSTS D'EU ROPE ROUTE 2016 SL mHAN - BRETAGNE FRANCE "VN.. Ellen van Dijk wordt op het po dium geflankeerd door haar landge note Anna van der Breggen (links) en de Russsche Olga Zabelinskaja. FOTO PHOTO NEWS Bij de mannen was Steven Lammertink de enige Neder lander die bij de tijdrit in ac tie kwam. Hij noteerde de achttiende tijd en was meer dan twee minuten langzamer dan de Spaanse winnaar Jonathan Castroviejo. De eredivisieclubs zijn het ver trouwen kwijt in de bestuurstop van de KNVB. Hoe herstel je de verhoudingen? Maarten Wijffels Eindhoven Wat ziet u precies? Wat is er nodig om weer binding te krijgen tussen de KNVB-top en eredivisieclubs die nu zeg gen: de rvc moet weg? Harry van Raaij Plakt u er eens namen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30