1 E 21 Honderd procent veilig zaken doen via internet? Nooit meer naar de notaris als u een huis koopt? Blockchain regelt het, zegt deskundige Melanie Swan. 1 0 Grote kans dat u nog nooit van de term hebt gehoord: Block chain is de on derliggende technologie achter de bitcoin, de uit 2009 stammende elektronische munt waarvan de totale waarde inmid dels 10 miljard dollar bedraagt. Maar blockchains - in het Neder lands 'blokketen' - zijn eigenlijk véél interessanter dan bitcoins. Volgens experts gaat deze techno logie de maatschappij fundamen teel veranderen op manieren waar we nu totaal geen weet van heb ben. „Voor veel mensen klinkt het bijna als sciencefiction", zegt de Amerikaanse hoogleraar Melanie Swan. „Maar over enkele decennia is het volstrekt normaal." Swan, deze week in Nederland voor techcongres SingularityU, is één van de toonaangevende ex perts op gebied van blockchain en cryptovaluta en oprichter van het Institute for Blockchain Studies. „Een blockchain is eigenlijk niets meer dan een groot online regis ter. Een decentrale database, waar aan steeds een nieuw stukje infor matie kan worden toegevoegd. Doordat zo'n blockchain op dui zenden servers over de hele we reld staat opgeslagen, blijft de in formatie veilig bewaard. Elke nieu we transactie wordt immers door al die duizenden servers gecheckt op fouten." „Blockchain biedt eindelijk een goede manier om digitaal geld, aandelen of bezittingen over te dragen en informatie veilig op het open internet te parkeren. Als je nu online een foto of file stuurt, kan de ontvanger zoveel mogelijk kopieën maken als hij wil. Met geld wil je dat niet, anders verliest het z'n waarde." „Ze maken allerlei intermediairs en centraal bijgehouden registers overbodig. Wie bijvoorbeeld een huis koopt moet naar de notaris, die duizenden euro's vraagt. En in het Kadaster is het eigendom vast gelegd. Dat hoeft straks niet meer. Je kunt er op vertrouwen dat het eigendom goed in de blockchain staat, een derde persoon hoeft dat niet langer te controleren. Transac ties verlopen daardoor sneller en zijn véél goedkoper." „Bedrijven en overheden hebben nu allemaal eigen systemen. Neem ABN AMRO, als voorbeeld. Ze hebben de gegevens van miljoe nen klanten lokaal opgeslagen, er is een datacenter en wat backup. Maar bij een hack of brand lopen de gegevens van miljoenen men sen acuut gevaar. Met blockchain heb je dat probleem niet." „Niet alleen voor geld, banken en huizen, maar ook voor de indus trie en sectoren die werken met grote hoeveelheden geautomati seerde zaken. Hier in Amsterdam zie ik veel Tesla-taxi's. Wat als die straks zelf rijden? Die moet je uit oogpunt van aansprakelijkheid monitoren, ook moeten klanten veilig betalen." „Als je iets groots als een huis of auto koopt, wil je dat goed contro leren en zijn duizenden bevesti gingen logisch. Maar niet bij het afrekenen van een kopje koffie met bitcoins. Er zullen dus ver schillende gradaties van controle zijn." „Toen de eerste pinautomaten op straat verschenen vonden mensen die ook eng en onveilig. Vandaar dat de acceptatie stap voor stap zal verlopen. Dus je stopt niet met een iemands medische geschiede nis in een blockchain, maar begint bij een register voor voorgeschre ven medicijnen. Het kan nog wel 30 jaar duren voordat blockchain mainstream is, maar het gaat wel hard." Eigendom Derde wereld Dokter Aandelen Industrie vrijdag 16 september 2016 'Blockchain gaat de wereld verar dere 00,- 0001 0101 111 til David Bremmer Amsterdam Leg lezers eens in drie zinnen uit wat een blockchain is en doet? Wat kun je ermee? Hoe kunnen blockchains onze wereld veranderen? Waarom is het veiliger? Voor welke sectoren is block chain geschikt? Kost het niet veel tijd als duizen den computers elke blockchain- transactie moeten checken? Het blijft onveilig klinken: een on- lineregisters zonder centrale toe zichthouder. Overheden moeten nu op tal van terreinen eigendom, titel en identiteit controleren. Denk aan het Kadaster voor huizen, geregistreerde octrooien en merken, auto's. Door registra tie een blockchainbasis te ge ven, kan geld en tijd bespaard worden. Minister Henk Kamp (EZ) maakte maandag bekend te onderzoeken of het kabinet een expertisecentrum voor Blockchain moet beginnen. Een onderbelicht aspect van block chain is dat het mensen in ontwikke lingslanden kan helpen. „Momen teel zijn er 4 miljard wereldbewo ners zonder bankrekening", weet Swan. „Met op blockchain geba seerde mobiele apps kun je ze in mum van tijd een elektronische por temonnee geven en hen laten deelnemen aan het financiële ver keer. Dat is ook voor banken aan trekkelijk: zij zullen nu niet snel in plattelandsgebieden een filiaal star ten." Met blockchaintechnologie kan iedereen straks gemakke lijk zijn online elektronisch pa tiëntendossier overal mee naartoe nemen. Ben je in New York en moet je naar het zie kenhuis, dan kun je de dokter met je persoonlijke key toe gang verlenen tot je medische geschiedenis, zorgpolisinfo, medicijnen. Swan: „Je kunt er ook een tijdslot op zetten dat de toegang weer vervalt." Kopen en verkopen van aande len, obligaties en financiële pro ducten op de beurzen vergt nog veel tijd. „Als er één blockchain database is, kan de bevestiging meteen in plaats van in drie da gen", zegt Swan. „Brokers zijn niet meer nodig, het werk van banken verandert ingrijpend. Dat verkleint de kosten en de risico's voor alle spelers." Bedrijven in de financiële wereld onderzoeken de mogelijkheden, zoals Gold man Sachs, Barclays en UBS. Logistiek, inventarismanage- ment, supplychain, inkoop en verkoop van producten, grond stoffen, monitoren van machi nes via het Internet of Things. Fabrikanten moeten soft ware-updates sturen naar klan ten. Op al die terreinen bieden blockchaintoepassingen moge lijkheden. „Elk zichzelf respec terend bedrijf heeft een block- chainstrategie nodig", stelt Swan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21