'Oans bin de 34 22 °C Balkenende wil boter bij de vis Kerstshoppen in Keulen Rel rond publieksprijs Film by the Sea AND 23.000 mensen geven aan geen orgaandonor (meer) te zijn Walcheren In Binnen &Buiten (rechts). Zeeland mag zich hier in de aanloop naar Prinsjesdag enkele dagen promoten. zeeland IN AND Alles over verf mét tips voor dummies Dat blijkt uit cijfers die het Do- norregister gisteren heeft vrijge geven. Sinds een nipte meerder heid van de Tweede Kamer dins dag voor de donorwet stemde, be sloten 23.167 mensen zich te regis treren. Het gros, 18.890, geeft geen toestemming voor orgaando natie. Tegelijkertijd wijzigden in twee dagen tijd nog eens ruim 9.200 al geregistreerde donoren hun keuze. Bijna 4.500 mensen besloten tóch geen toestemming meer te geven. „Sommige mensen zijn boos", constateert Kamerlid Pia Dijkstra (D66), die zich jarenlang hard maakte voor de wet. „Maar voor de mensen die al ja hebben ge zegd, verandert er helemaal niets." Per saldo is het totale aan tal donoren dat toestemming geeft voor (beperkte) orgaandona tie met een fractie toegenomen, namelijk met ruim 800. Dijkstra vindt het hoe dan ook goed dat zo veel mensen zich extra hebben ingeschreven in het Donorregister. „Natuurlijk hopen we op ja's, maar waar we met de wet op uit zijn, is dat mensen in ieder geval zelf zeggen wat ze wil len. Dat ze bewust over orgaando natie hebben nagedacht." Want iedereen wordt automatisch do nor. Maar mensen die dat niet of niet volledig willen, kunnen dat altijd zelf wijzigen. Emotionele reacties Ondanks de tienduizenden nieu we registraties hebben nog altijd zo'n negen miljoen mensen hun voorkeur niet doorgegeven. „Dus die 23.000 aanmeldingen is ui terst beperkt", vindt Hans Bart, directeur van de Nierpatiënten Vereniging Nederland.De meeste van de 1.036 patiënten die op de wachtlijst staan voor orgaandona tie, hebben een nier nodig. Toch maakt Bart zich nog geen grote zorgen. „Je ziet altijd dat er emo tionele reacties komen als er dis cussie is over orgaandonatie. Mensen reageren op slogans, zo als 'je wordt leeggehaald' of 'de staat beslist over ons lichaam'. Het is zaak dat we goed uitleggen wat de wet precies behelst." Maar zo ver is het nog niet. De donorwet moet eerst nog goed keuring krijgen in de Eerste Ka mer. Daarna moet een grote pu bliekscampagne op poten worden gezet om alle Nederlanders van de consequenties op de hoogte te brengen. Pas als die stappen zijn gezet, gaan de wijzigingen in. DEN HAAG Oud-premier Jan Peter Balkenende vindt de kabinetsreac tie op zijn adviezen voor de Zeeuw se economie flink tekortschieten. Dat zei hij gisteravond bij het Zeeuwse diner in het Haagse pers centrum Nieuwspoort. Het kabinet heeft een commissie onder leiding van Balkenende aan gesteld. Die heeft de koers voor Zee land uitgestippeld. Het kabinet heeft daarop instemmend gerea geerd. Maar het levert geen boter bij de vis. Geen geld om de advie zen uit te voeren en geen hulp voor de kerncentrale Borssele, die in moeilijkheden verkeert. „Het kabi net had wel een vervolg moeten ge ven aan zijn instemmende reactie", zei Balkenende. „Ik vind de reactie van de regering nog niet compleet." Autovakantie 41 Duitsland Kras.nl/53331 of bel 0900-96977ocPg VLISSINGEN Jan Siebelink zegt woensdag al gebeld te zijn door zijn uitgever met de mededeling dat de prijs naar Publieke werken gaat. Een opvallende bewering, om dat de stembus pas afgelopen nacht sloot. „We vinden het niet correct dat de uitslag al vast blijkt te staan voordat de digitale stem bus is gesloten", stelt Gerda, de vrouw van Jan Siebelink. „Ik vind het jammer dat een hoop mensen, die op woensdag en donderdag hebben gestemd, dat voor niets hebben gedaan. Heel teleurstel lend. Onbegrijpelijk ook." Stichting CPNB, organisator van de verkiezing, staat voor een raad sel. „Er is iets heel raars aan de hand", zegt Maud Aarsen. „Er kon nog tot vannacht worden gestemd, dus het is helemaal geen gelopen race. Het is vrij bizar, we snappen er niets van." De stichting bracht al wel naar buiten dat De Helleveeg, Knielen op een bed violen en Publieke Werken de top-3 vormen. „Dat klopt, maar buiten onze organisa tie is de exacte stand bij niemand bekend." Leo Hannewijk, directeur van Film by the Sea, benadrukt dat de Parel een prijs van de CPNB is en niet van het festival. „We vinden het een leuke prijs, maar ik hou niet bij wie er komt en wie niet." ZEELAND 4 Nieuwsmedia FOTO JOS VAN LEEUWEN MMl Zeeuwen I^Zee land Donorwet wekt verzet Ruim 4.000 orgaandonoren hebben hun registratie ingetrok ken sinds de donorwet door de Tweede Kamer is. Nog eens bijna 19.000 mensen registreer den zich, maar geven geen toe stemming. Ellen van Gaaien Den Haag mi Nu met extra korting 1 2-4 dagen al v.a. Laat 11 betoveren op de kerstmarkten met kraampjes vol cadeau ideeën, lekkernijen en Glühwein. Bezoek ook de beroemde Dom! Modern 4-sterrenhotel nabij het centrum van Keulen Inclusief ontbijt, gebruik wifi, sauna en binnenzwembad Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Knielen op een bed violen wordt niet de winnaar van de Parel, de publieksprijs voor de beste boek- verfilming die vanavond wordt uitgereikt op Film by the Sea in Vlissingen. Dat beweert Jan Sie- belink, schrijver van het boek. vrijdag 16 september 2016 De PZC is onderdeel van Hitte voorbij pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 219 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1