De lessen van opa d> Match made in heaven Match made in heil lü 18 ECONOM Vrees voor koppelverkoop zaad en gif Een match made in heil, zegt de Amerikaanse ex-presidentskandidaat Bernie Sanders over de overname van Monsanto door Bayer. Hij krijgt bijval van milieugroepen en boeren. Niet iedereen is zo negatief. In de schijnwerpers Grootvader Homer was de uitvinder van het roterende ziekenhuisbed en van een zaag waarmee gips soepel van ledematen kan worden verwijderd. Vader Lee kreeg daarna de leiding over de Stryker Corporation, een gigant in medische hulp middelen. Nadat hij met zijn vrouw Betty om het leven was gekomen bij een vliegtuig crash, nam Ronda namens de familie in het familiebedrijf plaats. Ze werd er rijk mee - haar vermogen van een miljard of drie bezorg de haar een plekje in de Forbes 500 - maar Ronda Stryker is allesbe halve een staalhar de zakenvrouw. Als universiteits student maakte ze zich hard voor de integratie van Afro-Amerikaan- se studenten. 62 jaar Haar eerste baan: geleden ge- lerares in het spe- boren in ciaal onderwijs. Michigan. Nu is ze vooral be- Getrouwd kend van haar fi- met William lantropische in- Johnston spanningen. 3 kinde- Het is de ware ren. les die ze van haar Nummer opa leerde, zegt 462 op de ze. De familie Forbes-lijst mag van zijn uit- van rijke vindingen schat mensen. hemeltjerijk zijn geworden, ze wa ren vooral be doeld om het leven van mensen die het moei lijk hebben beter te maken. En moeilijk heb ben de mensen van Kalamazoo, de plek waar haar roots liggen en waar ze nog steeds woont, het zeker. Geteisterd door armoede en bezuinigingen door de staat Michigan, moest het stadsbestuur al snijden in het politie korps en in het opknappen van oude infra structuur. Maar nog steeds was er een gapend gat in de begroting. Burgemeester Bobby Ho pewell had feitelijk alleen zijn achternaam nog om op terug te vallen. Tot er een donatie kwam, uit naam van Ronda's man William. 70 miljoen dollar krijgt Kalamazoo. Niet voor een prestigeproject. Nee, gewoon om de ga ten te dichten en de belastingen wat te kun nen verlagen, zodat we weer wat lucht is. De Strykers doen hun donaties bij voorkeur ano niem. „Het gaat om nederigheid. Niet om de schijnwerpers." Flitsen Galapagos Gemalto Klepierre Ordina :r We mogen blij zijn dat Bayer het risico aandurft om voor zo veel geld (59 mil jard euro) het omstreden Monsanto in te lijven. Schaalgrootte is bittere nood zaak in de agrochemische industrie. De landbouwindustrie staat voor een van de grootste uitdagingen van onze tijd, zoals Liam Condon, hoofd van Monsanto's divisie Crop Science het verwoordt. „In 2050 telt de wereld 3 miljard mensen extra die gevoed moe ten worden, op een manier die duur zaam is voor het milieu." Daar is innovatie voor nodig. Zaden die per hectare voor hogere opbreng sten zorgen en beter bestand zijn te gen klimaatverandering, ziekten en pla gen. Net als verdelgingsmiddelen die voorkomen dat schimmels, insecten of onkruid oogsten doen mislukken. Door strenge regelgeving wordt het echter almaar duurder om nieuwe plantenrassen en pesticiden op de markt te krijgen. Schaalvergroting le vert daarbij efïiciëntievoordelen en kos tenbesparingen op. Niet voor niets gaan ook concurrenten DuPont en Dow Chemical samen, evenals ChemChina en Syngenta. Bayer en Monsanto hebben samen jaarlijks 2,5 miljard euro voor onder zoek en ontwikkeling beschikbaar. Dat maakt ook grote stappen voorwaarts mogelijk in de slimme landbouw. Bayer levert boeren straks niet alleen zaden en pesticiden, maar ook big da ta. Aan de hand van satellietbeelden, opnames met drones, nauwkeurige analyses van de grondsamenstelling en het waterpeil weet de boer in de toe komst precies welke gewassen ideaal zijn om te telen op zijn land. En hoe veel meststof en onkruidverdelgings- middel daar exact voor nodig is. Dat maakt de broodnodige extra voedsel productie veel efficiënter. Met de overname van Monsanto krijgt Bayer te veel macht over wat er op ons bord ligt. De markt voor zaden en be strijdingsmiddelen is straks voor bijna twee derde in handen van slechts drie grote bedrijven. Dat is gevaarlijk. Daar over zijn boeren en milieuorganisaties - die vaak lijnrecht tegenover elkaar staan - het hartgrondig eens. Boeren vrezen dat ze straks duurder uit zijn voor hun zaden. Geen onge gronde vrees, omdat concentratie in een markt doorgaans tot minder con currentie en hogere prijzen leidt. Ze zijn ook bang dat boeren straks uit minder verschillende zaden kunnen kiezen. Monsanto is wat dat betreft al berucht. In Amerika werd het marktlei der met genetisch gemodificeerde maïs- en sojazaden die bestand zijn te gen het (onlangs door de Wereldge zondheidsorganisatie als 'mogelijk kan kerverwekkend' geclassificeerde) be strijdingsmiddel Roundup dat het zelf verkoopt. Die vorm van koppelverkoop kan het nieuwe bedrijf straks ook toe passen op de verdelgingsmiddelen van Bayer. In Europa is genetische manipu latie van voedsel verboden, maar dat neemt niet weg dat Monsanto ook hier patenten probeert te verkrijgen op ge wassen. Dat druist in tegen het recht dat kwekers eikaars zaden gebruiken om tot betere kruisingen te komen. Dat is in het belang van de biodiversi teit en een duurzame voedselvoorzie ning. Daarbij: hoe duurzaam kan een bedrijf zijn dat grotendeels drijft op de verkoop van bestrijdingsmiddelen? Bayer heeft weinig belang bij het ont wikkelen van zaden die prima groeien zonder gif. Vanwege alle bezwaren is de overname nog lang geen gelopen ra ce. Bij de mededingingsautoriteiten in Europa en de VS ligt het voorgenomen huwelijk onder een vergrootglas. Steeds vaker wenden Amerikaanse ge meenten zich tot filantropen om de broek op te kunnen houden. In Kalamazoo, Michi gan, kan het gemeentebestuur de rekenin gen betalen dankzij een donatie van de plaatselijke miljardairsfamilie Stryker. Sander van Mersbergen De financiële positie van het ABP is vori ge maand licht verbeterd, maar blijft peni bel. De dekkingsgraad van het ambtenaren- pensioenfonds bedroeg eind augustus 90,6 procent, tegen 89,9 procent een maand eer der. Shell verkoopt zijn resterende Deense activiteiten op het gebied van raffinage en brandstoffenverkoop aan Dansk Oliesels- kab ApS. De verkoopsom bedraagt circa 71 miljoen euro, meldt het olieconcern. De circa 240 werknemers van Shell gaan mee. O Voor de tweede achtereenvolgen de dag ging het biotechbedrijf aan kop van de AEX. vrijdag 16 september 2016 I lemauo m De digitaal bevei liger beleefde een rustige, maar positieve dag op het Damrak. Het Franse vast goedbedrijf (oa Hoog Catharij- ne) beleefde een mindere dag op de beurs. Topman Stépan Breedveld ver trekt op 1 april 2017 bij de auto matiseerder. O o A Een boer spuit een bestrijdingsmiddel op zijn suikerbietenakker, foto julian stratenschulte/dpa Zegen of vloek? Annemieke van Dongen Voorstanders van de overname stellen dat in 2050 er 3 miljard extra mensen gevoed moe ten worden op een duurzame manier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18