cofendon 15 Juncker wil hoofdkwartier in Brussel Wel of geen eigen Europees leger? Deze hete aardappel ligt weer op het bordje van EU-leiders. De felste tegenstander is verdwenen. corendon.nl/crazy In de beladen politieke discus sie spreekt iedereen over een 'Eu ropees leger' maar dat dekt niet de lading. Het gaat om een Europese krijgsmacht, met niet alleen een leger maar ook andere onderdelen als marine en luchtmacht. De de batten erover gaan al terug tot 1950 toen Frankrijk het plan opper de voor een Europees leger, inclu sief een gezamenlijke begroting. De laatste bijdrage aan de discus sie is van 2012. Een aantal landen, waaronder Duitsland, verenigd in de reflectiegroep 'De Toekomst van Europa' pleitte toen voor de vorming van een Europees leger. Door de grote verdeeldheid over het leger blijft onduidelijk hoe ver Europese landen zouden moeten gaan in hun militaire samenwer king. Jazeker. De Europese Unie beschikt sinds 2007 over twee ei gen gevechtseenheden: de EU-Ge- vechtsgroepen met 3.000 solda ten. Deze troepenmacht kan uiter lijk na 10 dagen binnen een af stand van 600 kilometer van Brus sel worden ingezet. Voor missies in crisistijd van 30 tot 120 dagen. Ook Nederland houdt op toer beurt krijgsmachtonderdelen pa raat voor de Gevechtsgroepen, die nog nooit in actie zijn geko men. EU-commissaris Jean- Claude Juncker pleit nu voor de vestiging van een eigen Europees militair hoofdkwartier in Brussel. Bovendien moeten EU-lidstaten meer militair materieel met elkaar delen, om te beginnen met 'een Europees Solidariteits- korps'. Om uiteenlopende redenen. Allereerst zijn er de 'unionisten', die menen dat het Europese een wordingsproces pas is voltooid als ook de militaire samenwerking is verankerd. Een andere groep voor standers, de 'Gaullisten' (ver noemd naar Charles de Gaulle) menen dat Europa voor zijn veilig heid op eigen benen moet staan, zonder de hegemonie van de Vere nigde Staten in het transatlan tische bondgenootschap, de NA VO. Een derde groep voorstanders pleit voor een eigen Europees le ger uit oogpunt van efficiëntie. Af zonderlijke krijgsmachten druk ken veel zwaarder op de overheids budgetten dan één gezamenlijk le ger. Nu tuigen Europese landen hun krijgsmachten op met bijvoor beeld ieder hun eigen modellen vliegtuigen. Zij beschuldigen de pleitbe zorgers van een Europees leger van 'een vlucht naar voren' in een poging het gebrek aan enthousias me over de eenwording te door breken. Zij trekken een vergelij king met de invoering van de euro die de Europese samenwerking na de invoering eerder zou hebben ondermijnd dan hebben bevor derd. Anderen weigeren te gelo ven dat Europa voor zijn veilig heid op eigen benen kan staan. De vorming van een eigen leger zou de veiligheid van Europa zonder de Verenigde Staten eerder doen verslechteren dan verbeteren. Aan militaire onafhankelijkheid hangt een enorm prijskaartje dat geen enkel land, zeker niet in tijden van bezuinigingen, wil betalen. Nu Groot-Brittannië, de fel ste tegenstander van een eigen Eu ropees leger ontbreekt, wil dat niet zeggen dat de pleitbezorgers met voorop Oost-Europese landen hebben gewonnen. Andere EU-lid- staten, waaronder Nederland, wil len er niets van weten. Eerst moet de bestaande Europese eenheids structuur in de revisie. Geen nieu we aanbouw maar een grondige re novatie, luidt hun stelregel. De mi nisters Koenders Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) en Jeanine Hennis (Defensie) huldigen het standpunt dat de NAVO de hoek steen moet blijven van het Europe se veiligheidsbeleid. Europa is niet toe aan nieuwe grote samen werkingsprojecten, maar, aldus Hennis, er is wel winst te halen met betere militaire samenwer king tussen lidstaten. 8 DAGEN NU VANAF ALLEEN BOEKBAAR OP: 15^1 16 I 17 18 Deze prijzen zijn slechts 4 dagen boekbaar (t/m 18 sept.) Vertrek in september oktober Keuze uit 6 badplaatsen. VOL VOL Vlieg nu naar Turkije tegen zeer scherpe prijzen Beperkt aantal stoelen beschikbaar Inclusief retourvlucht, transfer All Inclusive hotel Resort Marmans Ideal Prime Beach ultra Atl lnclus'^ Antalya Grand Park Lara AU Inclusive side Linda Hotel All Inclusive 023 751 06 06 vrijdag 16 september 2016 Strijd om EU-leger ontbrandt weer Hans van Zon Rotterdam/Brussel Wat wordt bedoeld met een Europees leger? 2 Er is toch al militaire sa menwerking? 3 Waarom willen voorstan ders een eigen leger? 4 Welke argumenten heb ben tegenstanders? Jean-Claude Juncker, voorzit ter Europese Commissie foto epa 5 Hoe denkt EU-lidstaat Ne derland erover? II e399 VERTREK SEPTEMBER OKTOBER ^✓SEPT. SEPT. SEPT. SEPT. Kusadasi Palm Wings Ephesus AU Inclusive emer urand Park Kemer AU Inclusive n 0Chti9 uitzicht overzee Diverse bars VAN €433 Meerdere zwembaden. 1 met glijbanen Direct aan het zandstrand Ruime moderne kamers 4 vernieuwde a-la-carterestaurants Direct aan het strand van Beldibi Zwembad met 2 glijbanen s/ Sauna, Turks bad en binnenbad Direct aan het strand Zeer goede prijs-kwaliteitverhouding 2 zwembaden en glijbanen Onze inkopers zijn weer totaal crazy geworden en hebben ongelofelijke vakantiedeals voor u binnengehaald in Turkije! Gedurende 4 dagen hebben wij te gekke, scherp geprijsde aanbiedingen naar onze beste All Inclusive hotels in het zonnige Turkije! ir* -»> N. Aquapark met 4 glijbanen 200 meter van het privé zandstrand Spa Wellness Center mnr Schitterend privéstrand ï%?Zr!7d°nimatiePr°3ramma r Buffet- a-la-carterestar Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15