12 NI PROFIEL TURKSE BEWEGING Gülen is groot in Rotterdam. Maar gaat het de beweging, waarvan de aanhangers sinds de mislukte staatsgreep in Turkije worden bedreigd, om 'wereldburgerschap' of is het een streng-islamitische club? Het is een levens houding die lijkt op die van de klassieke calvinist aar was de held. Basketbal miljonair Enes Kanter, spe lend voor de Oklahoma City Thunder. Met de uitzinnige leerlingen van het Cosmicus College in Rotterdam speelde hij een potje basketbal in de gymzaal. Later op de avond prikte Kanter een vorkje mee in een buurthuis van de stichting Nida, een aan de Gülenbeweging gelieerde wel zijnsorganisatie in de opkrabbelende wijk Hille- sluis. De basketballer sprak lovende woorden over het werk van de Turks-Nederlandse wel zijnsvereniging, die zich in de wijk inzet voor 'wereldburgerschap', 'wederzijds begrip' en 'de mocratie'. De Turks-Nederlandse krant Zaman deed er verslag van. Zijn bezoek in juni was geen toeval. Kanter, Nida, Cosmicus en Zaman zijn verbonden door een ijzersterke band: de onvoorwaardelijke liefde voor de omstreden imam Fethullah Gülen. Kan ter is in Turkije inmiddels persona non grata. Hij brak met zijn familie en veranderde zijn ach ternaam officieus in 'Gülen'. Fethullah Gülen is een charismatisch figuur, die tijdens emotionele preken in snikken kan uitbarsten. Een machtige figuur ook. Vanuit het Amerikaanse Pennsylvania, waar hij sinds 1999 woont, is de 75-jarige Gülen geestelijk leider van een netwerk met miljoenen volgelingen. In wel 140 landen bestieren ze scholen, ondernemers verenigingen en tal van andere bewegingen. De drijfVeer, zoals ze het zelf zeggen: liefdadigheid, onderwijs en dialoog. In Nederland is Rotterdam het epicentrum van de beweging. In de afgelopen decennia heb ben Gülenisten in de havenstad een indrukwek kend netwerk opgebouwd: scholen, een bedrij vennetwerk, een studentenvereniging, interna ten, huiswerkcentra en gezondheidscentra en buurthuizen (Nida). En een krant dus: Zaman. dikt. Gülenisten zijn over het algemeen hoogop geleide, goed verdienende en welbespraakte Turkse Nederlanders. Met uitstekende contacten in het bedrijfsleven én de politiek - met name het CDA. Sinds de Turkse couppoging is het gedaan met de dialoog. Gülenisten voelen zich niet meer veilig. Tientallen aanhangers worden bedreigd, bedrijven geboycot en bij stichting Nida zijn de ruiten ingegooid. Hoewel de Nederlandse sym pathie bij de Gülenbeweging ligt, is ze niet on omstreden. Kenners, zoals Turkije-deskundige Lily Sprangers, waarschuwen al jaren voor een dubbel gezicht: van buiten westers en democra tisch, van binnen diepreligieus met sektarische trekjes. „Al die verhalen over 'dialoog' en 'har monie' zijn propaganda. Ze komen modern over, maar dat is een rookgordijn waarachter een con servatief islamitische beweging schuilgaat. Het is belangrijk dat Nederland - en vooral de over heid - dat weet. Want ze krijgen voor verschil lende projecten subsidie, omdat het zo mooi klinkt. Ze houden mensen voor de gek", zegt de directeur van het voormalig Turkije Instituut in Leiden. Ondanks alle retoriek over 'dialoog' is de be weging volgens de Leidse hoogleraar Erik-Jan Zürcher ook bijzonder 'Turks nationalistisch' en gericht op macht. „De strategie in Turkije is om mensen op te leiden, om zo geleidelijk aan het staatssysteem te infiltreren en over te nemen", zegt hij. „Daarvoor hoeven we niet in Nederland te vrezen, maar ook in Europa en Amerika is het de bedoeling om 'sleutelposities' te bemachti gen. Daarmee vergroten ze hun invloed in de Turkse gemeenschap, wat weer hun positie in Turkije versterkt." Dat de verschillende Gülen-organisaties zich naar buiten toe nooit presenteren als 'islami tisch', heeft een historische oorzaak. Dat was, vroeger in het streng seculiere Turkije, hun over- ten. Dat is ook de achtergrond van de nadruk op 'dialoog'. Daarom pappen ze in Nederland ook graag aan met prominente politici. Maar naar binnen toe is er een strakke hiërarchie, en ze zijn volledig toegewijd aan de zaak." Aan de ene kant is persoonlijke ontwikkeling belangrijk binnen de Gülen-beweging: „Jezelf dienstbaar opstellen, goede dingen doen om zo een betere moslim te worden." Aan de andere kant willen ze ook 'de baas spelen'. „Het is een langetermijnstrategie om er een betere, meer is lamitische wereld van te maken. Met een groot een machtig Turkije. Uiteindelijk moet Gods plan worden gerealiseerd. Dus om het democra ten te noemen.Nee, dat zijn ze niet." Het beeld van een club met twee verschillende gezichten wordt bevestigd in gesprekken die deze krant voerde met mensen die betrokken waren bij de Rotterdamse Gülen-beweging. „Het plan is ook hier om talenten op te leiden en op belangrijke posities neer te zetten. Het uit eindelijke doel is om de islam - volgens de inter pretatie van Gülen - te verspreiden, overal daar waar de zon schijnt. Dat is de drive. En het gaat allemaal heel stiekem", zegt een Turkse Rotter dammer. Het contact met de Gülenbeweging begint voor velen met zogenoemde huiskamersessies, die worden geleid door een abi (broeder) of abla (zuster). Jongeren van 14,15 jaar worden daar voor uitgenodigd. „Het begint heel gezellig. Er wordt thee gedronken, gekletst en bij lekker weer gebarbecued. Er wordt gelezen - niet de Koran, maar de boeken van Gülen of Said Nursi. Wie slim is, krijgt alle aandacht. In een vmbo'er zijn ze niet geïnteresseerd", zegt een deelnemer. Er is ook sprake van een bepaalde dresscode: bij voorkeur een pantalon en halflange jas. Ver der draagt een Gülenist nooit een baard. „Je leert dat als Mohammed nu zou leven, hij in een pak zou lopen, zonder baard. Daar kan je wel wat mee, als jonge moslim in Nederland." Als ze el kaar begroeten, volgt een omhelzing, met een tikje onder aan de rug. In 2007 opende het Cosmicus College in Rot terdam de deuren. Officieel een seculiere mid delbare school voor havo en vwo, met de nadruk op wereldburgerschap. Van de Turkse docenten op het Cosmi cus zijn er veel actief als üiüuiuJi!1 - U111 Kj -a jUm" 3 vrijdag 16 september 2016 ülenbolwerk Antti Liukku en Mare Guillet —Emeritus hoogleraar Martin van Bruinessen De zaak? Die is volgens Zürcher tweeledig. 111 i:ii lilil'l I .illllflM II J LA u if

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12