Burgerwacht Oude Pekela 'is het zat' Hkoopjepeal.nl) daTs™nrvan 11 Asielzoekers uit Oostblok maken geen kans meer Gem. Pekela Vier getatoeëerde kerels met zon nebrillen surveilleren bij het win kelcentrum in Oude Pekela. In het dorp is onrust ontstaan door meerdere incidenten waarbij asielzoekers betrokken waren. De mannen houden toezicht omdat de politie dat volgens hen nalaat. „We lopen rond in het centrum en het park. Als we mensen zien die bier drinken of zich niet aan de regels houden, dan zeggen we er wat van", zegt Harry (32), die niet met zijn achternaam in de krant wil. Protest Deze week was er een protest van enkele honderden mensen bij het azc. Het is niet voor het eerst dat in Oude Pekela proble men zijn rond het centrum. Nog geen maand nadat het centrum in 2001 zijn deuren opende, moest de ME uitrukken om een knokpartij tussen dorpelingen en vluchtelingen te voorkomen. Sindsdien waren er meerdere op stootjes. Als je de vier burger wachters vraagt naar hun negatie ve ervaringen met bewoners van het azc komt steevast de vecht partij op de kermis van 2012 ter sprake. Daarbij zouden asielzoe kers met kettingen en stokken om zich heen hebben geslagen. Sindsdien is er geen kermis meer in het dorp. „Wij zijn de dupe", reageert burgerwachtlid Mark Röbbecke (43)- „Voor de aanwezigheid van Als je er wat van zegt, word je afgeschilderd als racist asielzoekers in ons dorp moeten wij een hoge prijs betalen." Har ry: „En als je er wat van zegt word je afgeschilderd als racist." Röbbecke: „We worden gezien als achterstandsdorp en ondertus sen aan ons lot overgelaten." Er is volgens hen sprake van een aan eenschakeling van incidenten met asielzoekers in Oude Pekela. Jonge vrouwen zouden op straat worden nageroepen en lastig ge- vallen. Gevolg is dat een aanal niet meer op de fiets naar school durft. „We zijn het meer dan zat." Mbo-scholiere Lucinda Ber- serik (19) zegt zelf nooit last te hebben gehad. „Maar je hoort wel eens via via van meiden dat ze worden nageroepen met 'hé chickie' of zo", zegt ze schouder ophalend. Andere voorbijgangers op het marktplein willen er weinig over kwijt. Bij de autoriteiten zijn re centelijk drie incidenten gemeld waarbij bewoners van het azc wa ren betrokken. Een winkeldief stal met een 'lastige aanhouding', een dronken asielzoeker die over last veroorzaakte en een agent verwondde bij zijn aanhouding en een buitenlandse man die een meisje zou hebben lastiggeval len. Tussen het azc en het dorps- hart van Oude Pekela is het dage lijks een komen en gaan van voor al mannelijke asielzoekers. Al leen of in groepjes doen ze bood schappen in het winkelcentrum. Achmed (32) uit Irak baalt van de ophef over bewoners van het azc. „Wij worden heel goed behan deld in Nederland. Veel mensen doen wat voor ons." Het is vol gens hem een kleine groep die het verpest. Veilig Kleine groep of niet, ook de ge meente en de polite constateren dat een deel van de inwoners zich momenteel minder veilig voelt. Dat is precies de reden waarom Paul Röbbecke (40), de broer van Mark, het initiatief nam tot de burgerwacht. „Het doel is preventief aanwezig zijn zodat mensen een veilig gevoel krijgen. De gemeente moet stren gere eisen stellen aan het COA". Hij lijkt op zijn wenken te wor den bediend. Een overleg tussen politie, gemeente en COA dat gis termiddag plaatsvond op het ge meentehuis leverde diverse maat regelen op die moeten helpen de kalmte in het dorp te bewaren. Zo gaat de politie meer surveille ren. Waarnemend burgemeester Jaap Kuin erkent dat er de afgelo pen twee weken een toename is geweest van het aantal inciden ten. „Vooral de arrestatie dinsdag van een dronken asielzoeker heeft veel impact gehad op de Pe- kelder samenleving." Er wordt de laatste tijd meer al cohol gebruikt door asielzoekers, weet Kuin. „Veel incidenten ont staan door overmatig alcoholge bruik. Daarom hebben wij voor een groot gebied een alcoholver bod ingesteld." Het COA ziet in het azc scherper toe op het drank gebruik. Ook komen er in Pekela voorlopig geen nieuwe asielzoe kers bij. Over de zelfbenoemde burger wacht wil Kuin geen uitspraken doen. Aanstaande maandag heeft hij een afspraak met Paul Röbbecke. „Op basis van dat ge sprek zal ik beoordelen wat ik er mee moet. Het is een burgerini tiatief. Ik vind dat je daar naar moet luisteren." jpn prima plek Vanaf slechts Vanaf slechts Vanaf slechts vrijdag 16 september 2016 BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL De politie gaat extra surveille ren in Oude Pekela. In het dorp is onrust ontstaan door inciden ten met asielzoekers. Inmiddels is ook een burgerwacht actief. Mannus van der Laan Oude Pekela Harry, burgerwacht Cyril Rosman Amsterdam Albanezen, Serviërs, Macedo- niërs, Bosniërs: ze maken vrijwel geen kans op asiel in Nederland. Vaak staan ze na een paar we ken weer buiten. Maar het weer houdt nieuwe asielzoekers uit die Oost-Europese landen er niet van naar Nederland te ko men. Het zouden in Oude Peke la vooral juist deze asielzoekers zijn die voor overlast zorgen in het dorp. Migranten die probe ren de armoede in hun land te ontvluchten. Begin dit jaar piek te het aantal Albanezen dat asiel aanvroeg: 250 in februari. Het kabinet kwam met nieuwe maatregelen, een snellere proce dure van vier weken, Albanezen krijgen in de opvangcentra geen leefgeld meer (alleen eten en drinken) en de premies voor vrij willige terugkeer werden ge snoeid tot 200 euro per per soon en een vliegticket. Dat leek even te helpen, maar sinds be gin van de zomer komen er toch weer meer asielzoekers uit Alba nië en Servië: respectievelijk 139 en 135 in augustus. Maar ze ver trekken ook weer: in augustus gingen 93 Albanezen en 36 Ser viërs vrijwillig terug naar huis. In mei stuurde Nederland ook 30 Albanezen met een gecharterd vliegtuig gedwongen terug naar Albanië. Burgerwacht Paul Röbbecke in Oude Pekela. fotocornésparidaens Nieuw: Achteraf betalen! RPberPay I) NIET TEVREOEN? GELO TERUG! 2 dubbel geweven Jersey Hoes lakens van extra zware kwaliteit Verkrijgbaar in meer dan 10 leuke kleuren en vooralle matrasmaten Stretch: neemt altijd de juiste vorm aan, ook bij boxsprings Gemaakt van zeer hoge kwaliteit Egyptisch katoen Heerlijk zacht, kreukvrij, ademend en anti-allergisch 1 bestelling 2 stuks! korting Adviesprijs Korting U bespaart: korting Schitterende dekbedovertrekken van dichtgeweven katoen Voorzien van handige drukknopen; dekbed blijft altijd perfect op zijn plek Verkrijgbaar in 8 prachtige prints; laat je slaapkamer stralen als nooit tevoren 1 -persoons, 2-persoons en lits-jumeaux verkrijgbaar Gemaakt van 100% hoogwaardig en dichtgeweven katoen Ademend, vochtregulerend, anti-allergisch en strijkvrij Adviesprijs Korting korting Luxe Alaska NASA Traagschuim Topdekmatrassen Een heerlijke nachtrust, zonder hoge kosten van een nieuw bed of matras Ondersteunend en drukverlagend; perfect bij rug-, nek- en heupklachten Laat die vervelende spleet tussen 2 matrassen verdwijnen In alle reguliere matrasmaten beschikbaar Vormt zicht volledig naar je eigen lichaam Adviesprijs Korting U bespaart:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11