10 NI Presentator Rick Nieman schreef al fictie over motorrijden, maar nu een essay over een andere liefde: Amerika. Vooral wat wij van dat land kunnen leren. Laatst nog, in een Amster damse kroeg: journalist Rick Nieman (50) raakt met een bezoekster aan de praat over het essay in boekvorm van zijn hand dat vandaag uitkomt, over de staat van Amerika. „Die vrouw begint me toch te foe teren op Amerika en wat er allemaal niet deugt: wapenbezit, racisme, ar moede. En dan schiet ik toch weer in de verdediging." Want hé, Amerika is zijn grote lief de, sinds zijn studententijd. Toen hij voor vijfjaar college naar de Verenig de Staten vertrok hing in zijn kamer nog een poster van de uiterst linkse PSP ('ook vanwege de blote vrouw'). Hij keerde terug als fan van de repu blikeinse president Ronald Reagan. „En daar waren er maar heel wei nig van in Nederland", lacht de voor malige nieuwslezer. Voor dit soort projecten verliet hij RTL Nieuws vo rig jaar: om langer op reis te kunnen, voor grote journalistieke projecten met zijn vrouw Sacha de Boer. Zij fo tografeert, hij schrijft. „Toen we hier aan begonnen zei ze: weet wel dat ik een beetje autistisch ben als ik foto grafeer. Dan ben ik alleen met de beelden bezig en niet gezellig met jou op stap. Dat was voor mij goed om te weten, maar het heeft me ook geholpen; omdat Sacha haar tijd no dig had, raakte ik in gesprek met Amerikanen over hun land. En daar was het mij om te doen." De hele zomer verbleven Nieman en De Boer in de VS. Ze ruilden hun huis in de Amsterdamse Rivieren buurt met dat van een Amerikaans stel uit Arlington Heights, voorstad van Chicago. Daarnaast maakten ze een autorondreis door het binnen land en vlogen ze naar het zuiden van het land om een droomreis op de motor te maken: van Nashville door vier staten naar New Orleans. Nieman reed, De Boer zat achterop. „Ja, mevrouw De Boer had daar een aardig rijdend kantoor met een leuke privéchauffeur. Echt, het was een enorm apparaat dat we daar huurden; de draaicirkel alleen al was drie rijbanen." Ze leefden als en mét Amerikanen, de koelere ochtend uren gebruikte Nieman om aan zijn essay te schaven. In 150 pagina's legt hij uit waarom Amerika nog steeds het beloofde land is. Niet alleen voor hem en De Boer, maar volgens hem voor alle Nederlanders en iedere Eu ropeaan. „Onze kijk op de Verenigde Staten kent golfbewegingen en hangt vaak samen met de bewoner van het Witte Huis. Toen Reagan president was en later ook met vader en zoon Bush zaten Nederlanders heel erg te mopperen op de VS. Bill Clinton vonden we hier wel een tof fe vent, dus in de jaren 90 was de stemming juist heel positief." Nieman werkt in zijn tekst de on derwerpen uit waarbij hij de VS als gids beschouwt: denk aan vrijheid, zelfredzaamheid, integratie, het kies stelsel, de verdeling der machten, het ondernemingsklimaat, gebrek aan cynisme en de omgangsvormen. „Jaja, ik weet dat Nederlanders de begroetingen van Amerikanen vaak overdreven noemen. En nep. En ja, als je een uurtje praat met een Ame rikaan stelt hij je aan iemand voor als 'my best friend from Holland'. Maar toch, op het moment dat je met ze praat, is het echt." En over het ontbreken van cynis me in de volksaard: „Dat zie je zelfs in het verbijsterende vertrouwen in Donald Trump. Het is soms op het naïeve af. In plaats van cynisch over hem te doen, geloven ze echt dat hij het kan. Maar het 'yes, he can' is in Nederland zo gauw 'ja, maar'." Nie man discussieert veel en graag over Onze kijk op de Verenigde Staten hangt samen met de bewoner van het Witte Huis zijn 'beloofde land': „Het enige punt waar ik elke keer op verlies is de wa penwetgeving. Dat krijg ik ook niet uitgelegd, al begrijp ik de hang naar wapens van veel Amerikanen nog wel. Dat is een band met het verle den, met de kolonisten die niet onbe wapend door dat immense land kon den trekken. Hooguit kan ik uitleg gen dat het probleem voor de meeste Amerikanen minder groot is dan de Europese media willen doen gelo ven. Dat ik me in twee maanden rei zen door de VS geen moment onvei lig heb gevoeld en buiten de politie één persoon met een wapen tegen ben gekomen. Maar na weer een rampzalige gebeurtenis als die schiet partij in Orlando kan ik alleen maar zeggen: Amerika, je bent bijna 250 jaar. Het wordt nu echt tijd om je als een ouder land te gedragen." Werk (hij onder meer als televisie presentator bij WNL, zij bij Brand punt) en familieleden weerhouden Nieman en De Boer ervan zich per manent in Amerika te vestigen. Grijnzend: „Wie weet, ooit wel. De Amerikanen die in ons huis zaten mailden na een tijdje: hou ons huis en de auto maar, wij blijven in Am sterdam. Dat waren ouwe hippies, ge noten juist enorm van het kleinscha lige hier en dat ze vrijuit konden blo wen. Op straat denk ik, want het huis rook heerlijk schoon toen we te rugkeerden." vrijdag 16 september 2016 'Yes, we can' in plaats van 'ia, maar' Jeroen Schmale Amsterdam Rick Nieman en Sacha de Boer brach ten deze zomer in de Verenigde Staten door. FOTO SACHA DE BOER Rick Nieman Rick Nieman - Wat wij van Amerika kunnen leren. Prometheus, 12,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10