'Inzien dossier tast privacy patiënt aan' Kamp: gaswinning jaarlijks beoordelen 8 NI 'Kennis over sterren en Melkwegstelsel zal Astronomen spreken van de doldwaze data-dagen. Kunstmaan Gaia maakt een 3D-kaart van het Melkwegstelsel en de eerste resultaten zijn verbazingwekkend. Ziektekostenverzekeraars mogen straks bij een zorgaanbieder, zo als een ziekenhuis, de persoons gegevens van hun verzekerden inzien om te controleren of de gedeclareerde behandelkosten kloppen. Dat wetsvoorstel van minister Schippers heeft de Tweede Kamer dinsdag goedge keurd. Gisteren stelden critici dat het besluit de bijl zou zijn aan de wortel van het medisch beroepsgeheim. Het voorstel, dat de miljoenen fraude met zorggeld moet terug dringen, kreeg een ruime meer derheid achter zich. WD, PvdA, CDA, PW, SGP en Bontes/Van Klaveren gingen akkoord, al sneeuwde dat nieuws onder door de plotselinge goedkeuring van het D66-donorplan. Als het wetsvoorstel door de Senaat komt, dan kunnen verze keraars straks systematische con troles uitvoeren en fraudeonder zoek plegen op de in rekening ge brachte tarieven van een behan deling, de vergoeding aan de pa tiënt, de eigen bijdrage van een verzekerde en het eigen risico. Daar valt ook onderzoek naar persoonsgegevens onder, zowel medische als strafrechtelijke da ta. De Kamer regelde wel dat ver zekerden bij zulk gedetailleerd onderzoek naar hun gegevens zo spoedig mogelijk op de hoogte worden gesteld. Ook moet minis ter Schippers regels maken die de systematische controles net jes laten verlopen. Desondanks vinden tegenstan ders, zoals privacyorganisaties en de SP, dat de nieuwe wet een paar bruggen te ver is. „Hiermee wordt feitelijk het medisch be roepsgeheim afgeschaft", meent SP'er Renske Leijten. „Welke arts kan mij straks nog garande ren dat mijn gegevens veilig zijn?" Zij wil bij de controles een on afhankelijk arts betrekken, zoals dat nu al gebeurt bij strafrechte- Welke arts kan mij straks nog garanderen dat mijn gegevens veilig zijn? lijke onderzoeken door het Open baar Ministerie, en vindt dat er geen informatie over de diagno se mag worden geleverd van een verzekerde patiënt bij een decla ratie. Leijten: „Die zorgverzeke raars zijn allemaal commerciële instellingen, die hoeven mijn me disch dossier niet te kennen. Wie weet wat ze ermee doen." Met die toezegging verzekert mi nister Kamp (Economische Za ken, WD) zich van voldoende politieke steun voor zijn besluit om de komende vijf jaar 24 mil jard kubieke meter aardgas uit het Groninger veld te pompen. Alleen in (heel) strenge winters mag de hoeveelheid oplopen tot maximaal 30 miljard kuub. Ter vergelijking: in 2013 piekte de winning nog met 54 miljard ku bieke meter. Met een stabiele gasproductie tot en met 2021 denkt Kamp de risico's op aardbevingen zo veel mogelijk te beperken en tegelij kertijd te zorgen dat iedereen zijn huis kan verwarmen en kan koken. Mocht daar aanleiding toe zijn, dan kan de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) volgens de nieuwe Mijnbouw- wet alsnog worden gedwongen minder op te pompen. Die beves tiging gaf voor de PvdA de door slag om zich achter Kamp te scharen. Ook de WD is akkoord. De voltallige oppositie blijft zich echter verzetten tegen een vastgelegd productieplafond van vijf jaar. Zij snappen niet waar om Kamp vasthoudt aan zo'n lan ge periode, als de politiek tegelij kertijd ieder jaar alsnog kan in grijpen. „Onbegrijpelijk", meent CDA-Kamerlid Agnes Mulder, die spreekt van een 'beloning voor de NAM'. Partijen wijzen Kamp erop dat er nu al kansen liggen om de pro ductie verder te kunnen verla gen, bijvoorbeeld door indus trieën versneld te laten overgaan op geïmporteerd gas. De Europese ruimtesonde Gaia overtreft alle verwachtingen. De sonde schetst een revolutionair beeld van het Melkwegstelsel. Dat gebeurt met een ongekende nauw keurigheid die vergelijkbaar is met het meten van een mensen haar op 1.000 kilometer afstand. Inmiddels staan er meer dan twee miljoen sterren en andere he mellichamen in de verzamelde ca talogus. Uiteindelijk zal Gaia's 3D-kaart een miljard objecten be vatten. Met gegevens over hun hel derheid, chemische samenstel ling, temperatuur, hun afstand tot de aarde en hun positie geduren de de laatste twintig jaar. Een mil jard hemellichamen klinkt als een enorme hoeveelheid, maar in het heelal is elk getal relatief: het gaat om één procent van de Melkweg. Astronomen, verzameld bij de presentatie in Madrid, konden gis teren hun geluk niet op. Met Gaia verbetert hun beeld van het Melk wegstelsel in duizendvoud. „Het is alsof er manna (bijbels brood, red.) uit de hemel valt", zegt Da vid Hogg, een Amerikaanse astro noom die de eerste opbrengst al heeft mogen bestuderen. „Gaia brengt een revolutie teweeg. On ze kennis over de sterren en over ons Melkwegstelsel zal met reu zensprongen vooruit gaan." Zijn Franse collega Francois Mig- nard spreekt van 'een nieuw hoofdstuk in de astronomie'. „Gaia legt de evolutie van de Melk weg bloot. Zij zorgt voor honder den nieuwe wetenschappelijke studies", aldus Mignard. De eerste opbrengst van Gaia is al twintig keer groter dan de bestaande ken nis over de Melkweg. Buitenaards leven Bij het ontrafelen van de ont staansgeschiedenis van de Melk weg blijft de kunstmaan vijfjaar lang sterren gemiddeld 70 keer volgen. Dat levert 40 miljoen waarnemingen per dag op. Die la ten zien hoe sterren zich onder in vloed van alle gecombineerde zwaartekrachten door het sterren stelsel bewegen. Gaia zal ook onder meer hon- donderdag 15 september 2016 Ziektekostenverzekeraars mo gen straks medische dossiers inzien. De Tweede Kamer is daarmee akkoord gegaan. Te genstanders vinden de nieuwe wet een vergaande aantasting van de privacy. Edwin van der Aa Den Haag SP-Kamerlid Renske Leijten De Tweede Kamer houdt jaar lijks de mogelijkheid om de gas winning in Groningen verder te rug te dringen. Minister Henk Kamp belooft dat het kabinet 'jaar op jaar' zal kijken of er ge wijzigde omstandigheden of nieuwe inzichten zijn die tot een lagere productie nopen. Laurens Kok Den Haag Gaia legt heelal Hans van Zon Rotterdam/Madrid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8