Jeugd laat tabak en drank niet staan 221 38.° Kerk Monster verbiedt trouwscène homo's NIEUWS 7 Samsung Galaxy A3 Apple iPhone 5S Samsung Galaxy S7 Meranti slaat toe „Over xtc maak ik me ernstige zor gen en ik zie ook dat bepaalde groepen jongeren veel te veel ro ken en drinken", aldus staatssecre taris Van Rijn (Volksgezondheid). Vooral de cijfers over jongeren in het middelbaar beroepsonder wijs liegen er niet om. Mbo-stu- denten van 17 jaar roken vaker dan hun leeftijdsgenoten. Zo heeft een derde van deze groep de afgelopen maand tabak gebruikt. Dagelijks roken komt bij mbo'ers (20 pro cent) ruim twee keer zo veel voor als in het voortgezet onderwijs. Van de mbo-leerlingen heeft 9 procent zelfs ooit een harddrug (inclusief ecstasy) geprobeerd. Het gebruik van middelen neemt toe met de leeftijd. Zo is het per centage jongeren dat weieens ecstasy heeft geslikt op 18-jarige leeftijd bijna drie maal zo hoog als dat van de 16-jarigen. Lachgas is populair bij alle studenten (1 op de 5). Bij alcoholgebruik spannen hbo-studenten echter de kroon. Van de 17-jarige hbo'ers heeft 80 procent de afgelopen maand alco hol gedronken; bij het mbo en voortgezet onderwijs gaat het om bijna twee derde. Van Rijn: „Gelukkig weten we ook dat over de hele linie jonge ren juist minder zijn gaan roken en drinken. Maar juist aan de groep die het nog niet goed doet, wil ik extra aandacht geven." De bewindsman zegt echter heel goed te weten dat er 'geen knop is waar je even aan draait om gedrag van jongeren te veranderen'. Binnen het schoolprogramma 'De Gezonde School en Genotmid delen' wordt, in tegenstelling tot voorheen, nu vooral inspanning gepleegd om het gedrag van mbo-leerlingen te verbeteren. „Ik heb ouders, professionals en natuurlijk de jongeren zelf nodig om dat voor elkaar te krijgen", al dus de staatssecretaris. „De cam pagne 'NIX18, niet roken, niet drin ken onder de 18' helpt daarbij." Verder zal vanaf 2020 het rook vrije schoolterrein wettelijk veran kerd zijn en heeft het Trimbos-in stituut een 'preventiemodel alco hol, tabak en drugs' voor studen ten gemaakt. Ook worden jonge ren via online campagnes aange sproken op hun gedrag. 100 min/1000 sms 1000MB data eenmalig bijbetalen: €0 300 min/1000 sms 1000MB (4G) eenmalig bijbetalen: €0 onbeperkt min/sms 4000MB (4G) y slechts^ Dit is onder valse voorwendselen gebeurd. Dat was tegen ons zere been TYFOON ADC50IZ voor reuring gezorgd in het dorp en toen heeft het bestuur de toe stemming ingetrokken. Deze reac tie hadden we niet verwacht. Dit vind ik ongehoord." Hartveld laat weten dat hij het jammer vindt dat er niet vanaf het begin open kaart is gespeeld. „Als meteen was gezegd dat het om een homohuwelijk ging, had den we dit met het parochiebe stuur kunnen bespreken. Dit is onder valse voorwendselen afge sproken. Dat was tegen het zere been van het bestuur." Inmiddels is er een nieuwe loca tie gevonden. Via bestuurslid Hartveld is geregeld dat de film crew vandaag terecht kan in de hervormde Oude Kerk in het naastgelegen dorp Naald wijk. „Deze kerk in Naaldwijk voelt als een warm bad, na de koude douche die we in Mon ster hebben gekregen", zegt Van der Lans. De filmopnames van Waves of Ho pe moesten op het laatste mo ment worden verplaatst toen het kerkbestuur ter ore kwam dat het niet om een huwelijk tussen een man en een vrouw ging, maar om een homohuwelijk. „Wij waren benaderd over of ze de kerk mochten gebruiken voor een trouwscène", zegt be stuurslid Bert Hartveld. „Het werd ons pas duidelijk dat het om een homohuwelijk ging, toen er in een plaatselijke krant een fi- gurantenoproep stond voor een 'm/m'-huwelijk. Het overkoepelende gezag van de katholieke kerk is daar geen voorstander van en geeft daar geen toestemming voor. Of het nu in het echt is of in een filmscène." Regisseur Theodor van der Lans vindt het be sluit onvoorstelbaar. „Dit zijn middeleeuw se praktijken. Die op roep in de Monsterse Courant heeft kennelijk donderdag 15 september 2016 Gebruik van alcohol, tabak en drugs onder studenten op het mbo en hbo is hoog, blijkt uit nieuw onderzoek van het Trim bos-instituut. Edwin van der Aa Den Haag Ook mogelijk: 100 min/1000 sms Ook mogelijk: 300 min/1000 sms 2000MB: €31.50 p/mnd slechts /mnd Ook mogelijk: 100 min/sms 1000MB: €35.00 p/mnd /mnd KAOHSIUNG Chaos in het zuiden van Taiwan: de supertyfoon Meranti raast over het land. De krachtigste storm sinds 2013 haalt windsnelhe den van meer dan 200 kilometer per uur. Het openbare leven ligt stil: scholen en bedrijven blijven dicht, 200.000 huishoudens zaten zon der elektriciteit en vrijwel alle vluchten zijn af gelast. FOTO AFP Een homohuwelijk, echt of nep, mag niet in de katholieke Sint-Machutuskerk in Monster. Het bestuur weigert toestem ming voor opnames van de art- film 'Waves of Hope'. Regisseur Theodor van der Lans noemt het 'middeleeuwse praktijken'. Rianne de Zeeuw-Heus Ben Hartveld, bestuurslid Monster A De Machutuskerk in het Zuid-Hollandse Monster. "OTO JORIS Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karreslraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 S7(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7