urkendeba 'Irritant' lachende vrouw uit theaterzaal gezet 6 NI ÖZCAN AKYOL Miljarden om 'existentiële crisis' te keren Europa is er nooit beroerder aan toe geweest dan nu, maar binnen een jaar moet het er weer staan. Dat belooft Jean-Claude Juncker. Column Tijdens het Turkendebat was het dringen aan de inter ruptiemicrofoon. Alle lijst trekkers wilden iets zeggen over de overgewaaide politieke span ningen, het vluchtelingenakkoord met Turkije en natuurlijk de Zaan- se tuigvloggers, die reeds een week het nieuws domineren. Het meest opvallende vond ik een opmerking van onze premier, die enigszins wanhopig bekende dat hij geen wondermiddel had om vier decennia mislukte integra tie weg te werken. Hij zei daar over: 'Ik heb niet één maatregel om het probleem morgen op te lossen. Maar het begint ermee dat wij als politiek volstrekt helder uit spreken waar de grens ligt.' De woorden trokken mijn aan dacht omdat ik een avond daar voor een lezing had verzorgd, waarna een oudere man, zichtbaar geraakt door alle ontwikkelingen, een vraag stelde met een soortge lijke strekking: 'Hoe kunnen we ervoor zorgen dat die jongens als nog gaan meedoen?' Het antwoord is weinig opbeu rend, maar ik vrees dat we deze gasten niet meer zover krijgen dat ze hun levensstijl rigoureus zul len veranderen, daar zijn ze inmid dels te oud voor. Er heeft van jongs af aan een vorm van indoc trinatie plaatsgevonden, ingege ven door ouders, vriendjes en de Nederlandse overheid, die welis waar voor goede sociale voorzie ningen zorgde, maar daarnaast ho peloos faalde op het gebied van in tegratie. Ik weet niet of onze pre mier bewust zijn machteloosheid wilde delen, maar het was de eer ste keer dat ik hem écht geloofde. Zoals een dokter niet iedere pa tiënt kan genezen, moeten we ons er ook bij neerleggen dat een hele generatie door passiviteit en desin teresse verloren is gegaan. De zal vende woorden van Jesse Klaver ('Het wordt tijd dat de premier gaat uitdragen dat zij erbij horen') zijn vast lief bedoeld, maar je kan alleen mensen omarmen als ze ook echt vastgehouden willen worden. Deze sombere conclusie bete kent niet dat we ons maar bij de status quo moeten neerleggen. Er zijn nieuwe generaties onderweg, jongens en meisjes die thuis en in de buurt vergiftigd worden met een flinke dosis antipathie jegens de Nederlandse samenleving. Mark Rutte moet deze nieuwe lichting niet gaan uitleggen waar bepaalde grenzen liggen, maar ac tief ervoor zorgen dat dit land een omgeving wordt waar zij van kun nen houden. Iets kapotmaken kan iedere jan doedel. Wie zich wil onderschei den, richt zich op het herstel. We moeten ons niet bij de status quo neerleggen EINDHOVEN Cabaretier Theo Maassen heeft gisteren tijdens zijn voorstelling Vankwaadtoterger in het Eindhovense Parktheater een vrouw uit de zaal laten verwij deren. De 49-jarige Maassen erger de zich kapot aan de 'irritante lach' van de vrouw. „Het klopt inderdaad dat de vrouw de zaal heeft ver laten, na het verzoek van Theo aan ons per soneel", bevestigt een woordvoerder van het Parktheater. „Alles is netjes opgelost en de vrouw had begrip voor de si tuatie. Ze heeft ook het geld van haar ticket teruggekregen." Volgens de woordvoerder lachte de vrouw in kwestie op momen ten dat daar absoluut geen aanlei ding voor was. „Je kunt de voor stellen dat een artiest dan uit zijn concentratie raakt." De cabaretier, die net als zijn manager niet voor commentaar bereikbaar is, was niet de enige die zich stoorde aan de vrouw. Bezoekers van de voor stelling zagen de dame liever gaan dan komen, zo blijkt uit reacties op sociale me- - dia. Wie de vrouw is, is niet bekend. Het Park theater wil haar naam uit privacyoverwegin- gen niet noemen. Maas- sens' collega Jochem My- jer kreeg vorig jaar ook met een lacher in zijn zaal te maken. Hij liet de Vlissinger Henk Marijs met zijn extreme lach zon der pardon verwijderen. Die kon er achteraf om lachen en vertelde dat hij al eerder bij voorstellingen is weggestuurd. De komende twaalf maanden zijn 'cruciaal' om de 'existentiële crisis' waarin de Europes Unie nu verkeert, te boven te komen. Commissievoorzitter Jean-Clau de Juncker zei dat gisteren in zijn State of the Union, zijn belangrijke jaarlijkse rede voor het Europese Parlement. Hij wil dat burgers weer snel van Europa gaan hou den, en wil ze zover krijgen door hen meer banen, meer veiligheid en minder vluchtelingen te belo ven. Concreet gaat het om een meer dan verdubbeling (in tijd en geld) van zijn nu al redelijk succesvolle investeringsfonds naar uiteindelijk 630 miljard (voor banengroei), supersnelle netwerken (idem), een econo misch hulpplan van 44 (uiteinde lijk 88 miljard) voor Afrika en het Midden-Oosten om economische migratie te ontmoedigen, en bete re grensbewaking, een beter ge coördineerd veiligheidsbeleid en voorzichtige opstapjes naar een Europees leger voor meer veilig heid. Geld is er blijkbaar zat. Alleen al voor de uitbouw van een super snel netwerk (tegen 2025 in heel Europa G5) en gratis wifi in dui zenden Europese steden is 500 miljard nodig. Lidstaten kunnen dankzij een 'intelligente' toepas sing van de tekortregels meer in vesteren in infrastructuur. En dankzij het ECB-beleid hebben ze elke maand nu al 50 miljard rentevoordeel voor investeringen of schuldafbouw. Grijpen ze die kans niet, dan is het gevaar reëel 'dat Europa de komende tien jaar in een spiraal van lage groei en in flatie verzeilt, het van het interna tionale toneel verdwijnt en het aan anderen overlaat om de we reld vorm te geven'. JONGEREN Europees Vredeskorps Juncker maakte er in zijn jaarre de geen geheim van dat Europa er bedonderd voor staat. „Nooit eerder zag ik zo weinig samen werking tussen lidstaten. Nooit eerder hoorde ik zoveel leiders enkel over hun problemen thuis. Nooit eerder zag ik regeringen zo verzwakt door opkomend popu lisme en verlamd door het risico de volgende verkiezingen te ver liezen." „Dit was een grafrede", scham perde Marine Le Pen, leider van extreemrechts in Frankrijk en in Europa. „Zeldzaam saai en visie loos. Al zat er ook wel humor in: u als held in de strijd tegen belas tingontwijking." Vicevoorzitter Frans Timmer mans: „Vorig jaar was zijn rede te bevlogen en niet erg concreet, nu weer te saai. Ik begin me pas zor gen te maken als Le Pen géén kri tiek heeft. Ik denk dat juist heel veel mensen willen weten hoe Europa er na de Brexit voorstaat, en wat het aan hun leven kan toe voegen." Timmermans krijgt alle gelegenheid dat uit te dragen, want Juncker wil ook dat Europa beter wordt 'uitgelegd' en stuurt daarom al zijn collega's naar hun thuislanden en nationale parle menten. Aan het slot van zijn niet alleen door Le Pen als 'vlak' omschreven rede, straalde Jun cker, de laatste tijd ook persoon lijk zwaar gekritiseerd, meer vuur uit. Hij sprak tegen dat hij 'een goedbetaalde doofstomme' is, 'gevangen in het Berlaymont'. „Ik ben even oud als Europa en nog springlevend." Met emotie re fereerde hij aan zijn vader, deze zomer overleden, die dwangarbei der was in Duitsland. „Hij heeft mij de liefde voor Europa bijge bracht, dat Europa van 70 jaar vre de temidden van gewapende con flicten." Jean-Claude Juncker (I) en Frans Timmermans in het Europees Parlement, foto Patrick seeger/epa donderdag 15 september 2016 @OzcanAkyol Juncker: 1 jaar om Europa te redden Frans Boogaard Straatsburg Europa gaat op een speciale manier jongeren aan het werk zetten: door ze in te zet ten bij hulp aan vluchtelingen en natuurrampen zoals de re cente aardbeving in Italië. Te gen 2020 moeten al zeker 100.000 jongeren deel uitma ken van dit nieuw te vormen Europese solidariteitskorps, dat nog dit jaar operationeel moet zijn. Zij krijgen daarmee niet al leen tijdelijk een baan, maar doen ook vaardigheden op 'plus een niet te meten le venservaring', aldus Commis sievoorzitter Juncker giste- ren.Vicevoorzitter Frans Tim mermans vergelijkt het solida riteitskorps met het Ameri kaanse Peace Corps, dat sinds 1961 bestaat en dat al diende in 140 landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6