1 WD in senaat dubt Verstoor je met donatie het stervensproces?' 5 D66-Kamerlid Pia Dijkstra wordt gefeliciteerd door haar colle ga's nadat haar wetsvoorstel is aangenomen, fotos jerry lampen De overheid koesterde lange tijd het idee dat wij, eenvoudige burgers, echt over dingen nadenken. Dat we ratione le keuzes maken die gebaseerd zijn op waterdichte kosten-batenafwegingen. Het is een sympathieke gedachte. Maar hij klopt niet, zegt Robert Dur, profes sor gedragseconomie in Rotterdam. Neem de donorregistratie. „Als men sen echt rationeel handelden, zou het niet uitmaken wat de standaardoptie is. Dan kiezen ze uiteindelijk toch de op tie waar ze achter staan: doneren of niet doneren. Maar in de praktijk zie je dus dat mensen dat niet doen, dat ze passief blijven. En dat ze dus bij de stan daardoptie uitkomen." Voor beleidsmakers heeft dit inzicht - mensen zijn kuddedieren, kippen zonder kop - grote consequenties. Het betekent dat ze invloed kunnen uitoefe nen door op het juiste moment een wis sel op het spoor om te zetten: nudging Het kan ingezet worden om mensen 'gewenster' gedrag te laten vertonen: op tijd belasting betalen, geen schul den opbouwen, noem maar op. De Nederlandse overheid neemt nud ging zo serieus dat in 2014 op elk minis terie speciale Behavioural Insights- teams zijn opgericht. Die onderzoeken hoe ze kennis over het menselijk ge drag kunnen verwerken in beleid. Het ministerie van Economische Zaken on derzoekt bijvoorbeeld hoe voedselver- spilling kan worden tegengegaan. Op het ministerie van Infrastructuur broe den ambtenaren op ideeën om verkeers stromen beter te sturen. Eén vraag rijst er wel, in het bijzon der bij een gevoelig thema als orgaando natie. In hoeverre is het ethisch verant woord om menselijk gedrag te sturen? Dur: „Wat je als overheid ook doet, je stuurt altijd. Als niet doneren de stan daardoptie is, heeft dat ook consequen ties. Het is in elk geval zaak te zorgen dat de keuzevrijheid van mensen niet wordt aangetast. De overheid moet daarom open zijn over zijn handelen." Leengedrag Het leengedrag van studenten is drama tisch veranderd na simpele aanpassin gen in het aanvraagsysteem. Tot 2009 kregen studenten die na vier jaar door studeerden automatisch het maximale leenbedrag. Ook als ze dat niet wilden. Het resultaat: 68 procent leende maxi maal. Na 2009 kreeg de groep studen ten automatisch het laatst geleende be drag (vaak niets of een veel lager be drag). Het resultaat na de wijziging: in 2010 leende 53 procent maximaal, in 2011 nog maar 11 procent. Belasting betalen Belastingontduikers blijken gevoelig voor sociale druk. In een Noors experi ment kregen ze een herinneringsbrief met een folder met foto's van verpleeg sters en onderwijzers om te tonen waar het belastinggeld terechtkomt. In een Britse proef werd een moreel appel ge daan. „Negen van de tien mensen in Groot-Brittannië betaalt zijn belasting op tijd. U behoort tot de zeer kleine minderheid die ons nog niet betaald heeft." In beide gevallen kwam binnen een paar weken miljoenen aan extra be lastinginkomsten binnen. Afval In Heerlen en Rotterdam bleek een stic ker van doorslaggevende invloed voor de bereidheid van mensen afval in de container te gooien, en niet op straat te zetten. De sticker werd op 'illegale' zak ken geplakt. De boodschap: we hebben stadswachten die boetes uitdelen als u betrapt wordt. Dat was voor de stickers geplakt werden al zo, maar prompt daal de het aantal overtredingen. NIET VOOR OF TEGEN „Een groot deel in mij zegt: ja, ik wil donor zijn. Als mijn vrouw, drie dochters of ikzelf ooit een orgaan nodig hebben, zou het heel plezierig zijn als die beschikbaar is. Toch heb ik nooit een donorcodicil inge vuld. En dat heeft twee rede nen. De discussie is mij te functio neel geworden: u - de patiënt - heeft onderdelen die wij - de artsen - nodig hebben. Daar ligt een rendementsdenken on der, dat de overhand kan krij gen. Oordeelt de arts straks niet te snel tussen behandelen of orgaandonatie? Het andere dat mij bezighoudt is het stervensproces zelf. Boed dhisten geloven dat je een lichaam een bepaalde tijd met rust moet laten, omdat de ziel zich moet losmaken van het lichaam. Ik ben geen boeddhist, maar ik geloof dat er meer is tussen he mel en aarde. Verstoor je het stervensproces wanneer je di rect na de dood organen af staat? Ik weet het niet. Geen mens kan mij vertellen hoe het pre cies werkt. Ik ben dus niet voor óf tegen do norregistratie, maar ik kom er ook niet uit. Ik vind de wetswij ziging - als die er komt - wel goed. Het dwingt mij tot naden ken en de keuze te maken." DEN HAAG Of ook de Eerste Ka mer instemt met de donorwet, is de vraag. De partijen die hoe dan ook voor zijn (D66, PvdA, SP en GroenLinks) hebben in de senaat 31 zetels. Dat zijn er zeven te wei nig voor een meerderheid. Indienster Pia Dijkstra heeft haar hoop dan ook gevestigd op de senaatsfractie van de VVD. In de Tweede Kamer gaven zeven li beralen de doorslag door anders te stemmen dan de rest van hun par tij. Of dat weer gebeurt, blijkt be gin volgend jaar. Waarschijnlijk buigt de Eerste Kamer zich dan pas over de wetswijziging. „Iedere VVD'er zal zelf bepalen wat hij of zij straks stemt", vertelt WD-senator Frank de Grave, die het debat voert over dit onder werp. „Bij medisch ethische kwes ties geldt geen fractiediscipline. Maar niemand is er nog uit. Ik ook niet." De Eerste Kamer toetst wetten op uitvoerbaarheid en of ze niet in strijd zijn met andere wetten. Net daar wringt het hem. „Het is erg complex", zegt de Grave. „Enerzijds is het in strijd met een artikel in de Grondwet die de inte griteit van het menselijk lichaam beschermt. De overheid mag niet zomaar beslissen wat er met ie mands lichaam gebeurt. Dat is ooit door nota bene de VVD in de wet gekomen. Anderzijds staat ook in de Grondwet dat de over heid zich moet inzetten voor het het redden van mensenlevens. El ke senator zal voor zichzelf de af weging moeten maken wat het zwaarst weegt." donderdag 15 september 2016 Simpel duwtje, grote gevolgen Een simpele wijziging, en miljoenen mensen zijn plots donor. Niet omdat ze van mening veranderen, maar om dat het voor hen ingevuld wordt. 'Nud ging' heet dit fenomeen, en de over heid wordt er steeds beter in. Sander van Mersbergen Rotterdam Door het aanvraag systeem voor een stu dentenlening aan te passen liep het aantal studenten dat maxi maal leende na 2009 in enkele jaren terug van 68 naar 11 pro cent. Wijzig de standaardoptie Doe een moreel appel Maak de consequenties zichtbaar Marcel Blom (58) Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5