4 dagen Veluwe 'Ik ben wel bang dat een jihadist mijn organen krijgt' 4 NI TWEEDE KAMER NIEUWE WET A Onderwijswereld verdeeld over nieuwe opzet vakantie Tot vlak voor de stemming over de nieuwe donorwet heeft D66 ingepraat op tegenstanders om ze om te krijgen. Zelfs SP-leider Roemer speelde een rol. De meivakantie voor het basis- en voortgezet onderwijs be zorgt ouders met meerdere kin deren soms problemen. Het komt voor dat ouders met kin deren op verschillende scholen er drie weken lang een of meer thuis hebben en voor drie we ken iets moeten regelen. Staats secretaris Dekker (Onderwijs) heeft een oplossing gevonden, schrijft hij aan de Tweede Ka mer. Zijn ministerie zal data op geven voor twee weken meiva kantie. De ene wordt als ver plichte vakantieweek aangewe zen. Scholen die hun leerlingen een tweede week willen geven, krijgen het dringende advies al lemaal dezelfde week te nemen. Zo blijft de vakantieperiode be perkt tot hooguit twee weken. Werkt dit niet, dan wil Dekker het wettelijk verplichten. De PO-raad, de koepel van basis scholen, noemt Dekkers voor stel 'een ongewenste inmen ging in het onderwijs'. De VO Raad die scholen en schoolbe sturen in het voortgezet onder wijs vertegenwoordigt, kan zich wel vinden in het voorstel. Restauratie koets kost 1,2 miljoen Jongen opgepakt met aanslagplan www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 /c ^B ^B eb je er genoeg, Alexander?" Pechtold kijkt |H gespannen als II BH SP-leider Emile Roemer hem vlak voor de stem mingen in de Kamerbankjes deze vraag stelt. „Ik twijfel ernstig", zegt de D66-voorman. „Het wordt kielekiele, zeker nu Henk Krol toch tegen dreigt te gaan stemmen." Voor hem ligt een briefje waarop Pechtold de voor- en tegenstanders heeft geturfd. Het voorstel voor de nieuwe do norwet van zijn Kamerlid Pia Dijkstra gaat het niet halen zo. Daarop beent Roemer naar het blauwe stoeltje van de fractie voorzitter van ouderenpartij 5oPlus. „Waarom?", vraagt hij aan Krol. Die zegt dat de kwestie lastig ligt in de senaat. De soPlus- sers aan de overkant van het Bin nenhof zijn tegen. Roemer: „Overleg dan even met Jan Nagel (senator soPlus, red.), maar laat jouw stem niet verloren gaan." Krol denkt na. „Ik wilde niet op mijn geweten hebben dat het donorplan door mij zou sneuve len", vertelt hij. Snel informeert hij Nagel over zijn gewijzigde me ning. Even later krijgt Roemer een signaal van Krol, een glim- TWIJFEL lach en een bevestigend knikje. Uiteindelijk levert die de 75ste stem die het voorstel de meerder heid bezorgt. Ook de tegenstanders zijn aan het turven geslagen. Het is duide lijk dat een aantal WD-Kamerle- den tegen het partijstandpunt in zullen stemmen en Dijkstra's voorstel steunen. Wordt het dan toch nog spannend? Bij de Partij voor de Dieren, tegen de wet, worden ze nerveus. Kamerlid Frank Wassenberg heeft een af spraak ver buiten het Kamerge- lk wilde niet op mijn geweten hebben dat plan zou sneuvelen bouw. Hij had niet verwacht dat het nog echt spannend zou wor den, heeft zijn telefoon uitstaan en mist de stemming definitief doordat hij vervolgens nog een trein mist. Het 'ja'-kamp heeft actief ge zorgd dat zulke miskleunen bij hen niet voorkomen. Pechtold vraagt vooraf aan de fractievoor- „Zijn mijn organen nog wel bruikbaar na mijn dood? Alles slijt als je ouder wordt, óók je organen, neem ik aan. Ik heb het besluit om een donorcodicil in te vullen altijd voor mij uit geschoven en twijfel nog steeds of het 'ja' of'nee' moet zijn. Je leest wel eens dat de artsen te snel beslissen en iemand dood verklaren die nog had kunnen herstellen. Het kan zijn dat dat schrikbeeld me altijd een beetje heeft afgehouden. Maar als ik heel eerlijk ben: ik ben ook wel eens bang dat mensen met ex treme opvattingen, zoals een ji hadist, mijn organen krijgen. Stel je voor: loopt er opeens een moordenaar rond met mijn 'on derdelen'. Ik ben weer gaan twijfelen over donorregistratie toen mijn zoon zo'n vijftien jaar geleden bij toeval ontdekte dat hij maar één nier had. Verdorie, dacht ik: wat als hij ziek wordt? Dan kan een donor zijn leven redden. Mijn zoon wil zijn lichaam aan de wetenschap geven na zijn dood. Zelf vind ik het niet zo'n prettig idee. Je moet toch ie- zitters van medestanders of hun hele fractie er zal zijn. Ook belt hij met twijfelaars zo als onafhankelijk Kamerlid Ro nald van Vliet. „Ik heb een vriend die op een orgaan wacht, maar uiteindelijk vind ik het prin cipe dat ieder over zijn eigen lichaam beslist, toch belangrij ker", legt Van Vliet zijn aarzeling uit. Pia Dijkstra heeft intensief contact met anderen, zoals parle mentariër Johan Houwers. Die stemt uiteindelijk vóór het plan. Het CDA ontvangt die dag geen telefoontjes meer. Deze frac tie heeft helder gezegd unaniem tegen het donorplan te gaan stem men. Bij de WD mag elk Kamer lid een eigen afweging maken. De dagen vóór de stemming sijpe len signalen door dat een ruime handvol VVD'ers het donorplan zal steunen. Het worden er uit eindelijk zeven. Kamerlid Fred Teeven, die zijn fiat aan het plan gaf, zegt dat hij niet beïnvloed is door een lobby. „Ik en mijn colle ga's hebben totaal zelfstandig on ze afweging gemaakt." Enkele uren vóór de stemming staat Pia Dijkstra alleen met haar lunch in de Kamerkantine. Ze is bloedzenuwachtig. „Het kan wel eens om één stem gaan hangen", voorspelt de oud-nieuwslezeres. Als ze die middag gelijk krijgt, volgt de emotionele ontlading. mand kunnen begraven, zeker als het je kind is. Al hoop ik dat het nooit zover komt. Mocht de wetswijziging er komen, ben ik automatisch donor. Ik twijfel of ik dat dan aanpas. Uiteindelijk vind ik: degene die achterblijft, moet beslissen." IN BALANS Incl. fietshuur 4 dgn Gladbeck (DE) 3 dagen kust+diner donderdag 15 september 2016 DEN HAAG A Daniele Gatti, de nieuwe chef-dirigent van het Concertge bouworkest heeft gisteren een fiets gekregen van de Vrienden van Het Concertgebouw en het Concertgebouworkest. Gatti di rigeerde vervolgens zijn rijwiel door de paden van de concert zaal en bleef daarbij in balans, foto remko de waal DEN HAAG De kosten van de restauratie van de Gouden Koets worden voor lopig geraamd op 1,2 miljoen euro. Stalmeester Bert Wasse naar noemde het bedrag giste ren tijdens een persbriefing over Prinsjesdag. Volgens hem gaat het om een eerste schatting, mede gebaseerd op de kosten die eerder zijn gemaakt voor de restauratie van de Glazen Koets. Koning Willem-Alexander betaalt de kosten van de restauratie uit zijn eigen begroting. PARIJS In Parijs is gisteren een 15-jarige jongen opgepakt die verdacht wordt van het beramen van een aanslag. Franse media meldden dat agenten hem arresteerden, omdat hij met een steekwapen dood en verderf zou willen zaaien en contact zou hebben ge had met de Franse jihadist Ra- chid Kassim, die in Syrië zit. Za terdag pakte de politie in Parijs ook een jongen van 15 op. Hij zou op het punt hebben gestaan een zelfmoordaanslag te plegen. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting D66 lobbyde tot laatste stem voor donorplan Edwin van der Aa Den Haag -Henk Krol, 50Plus Hanne Wapenaar (80) Rotterdam Voor maar: Heerlijk hotel gelegen in Putten middenin het Speulder- en Sprielderbos! 3 nachten incl. ontbijt in 3* Hampshire - Mooi Veluwe (8,0) O 1 dag fietshuur en een lunchpakket 1 uur gebruik van de privé sauna Gratis parkeren en gebruik van wifi 4* Van der Valk Hotel Gladbeck (7,8) 4* Fletcher Hotel Marijke (Bergen) 3 nachten incl. ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi m gQ lx 3-gangendiner w q Tip! Kerstmarktv.a. 17/11 Dö Gratis gebruik van wifi OV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4