Een kernien op een fiets ZEELAND 13 Online aangifte vanuit het ziekenhuis BRIEVEN Kersverse ouders hoeven voortaan niet meer naar het stadskantoor in Goes te gaan om de geboorte van hun kinderen aan te geven. Dat kan sinds gisteren ook vanuit het ADRZ. De dinsdag geboren tweeling broertjes Bas en Tom Musters had den de primeur om als eerste digi taal te worden aangegeven. Vader Ivo deed dat op een tablet, naast het bed van zijn vrouw Annemie- ke. Hij vond het ideaal. „Zeker om dat één van de jongens een pre- matuurtje is en in de couveuse ligt. Dan blijf je het liefst gewoon hier." Ook Annemieke was in haar nopjes. „Aangifte doen was toch zo'n dingetje van de vader. Het is leuk om het nu samen te kunnen doen." Het uit Oost-Souburg af komstige echtpaar kreeg gisteren een cadeautje van burgemeester René Verhulst van Goes. Volgens hem is digitaal aangifte doen een flinke stap vooruit. „Vooral voor ouders van Walcheren", grapte hij. „Die hoeven nu de vernede rende gang naar het Goese stads kantoor niet meer te maken." Goes is één van de eerste ge meenten in Nederland waar de ge boorte van kinderen digitaal kan worden aangegeven vanuit het zie kenhuis. Het kan overigens ook vanuit huis, maar dan moeten va der of moeder later toch nog naar het stadskantoor om een handte kening te zetten. Maan Leo schrijft in haar column (9 september) dat in het onechte meer leven schuilt dan in het 'echte'. Dan zal ze ge smuld hebben van de tv-serie Real Humans van Lundström, waarin echte mensen affectie to nen aan robots. Er zelfs verliefd op worden. Zal ze ook kijken naar de Pa ralympics waar sporters met aanpassingen (geen nephaarstukjes maar pro theses) sporten? Zal ze duimen voor blade babe Marlou van Rijn, die met onechte benen zal hardlo pen? Ik vrees dat het bij haar alleen maar draait om zich te verfraaien en verder niks. In de krant van 12 septem ber staat dat bouwmark ten instructies hebben ge kregen van de overheid hoe ze verdachte aanko pen kunnen herkennen. Het gaat om materialen waarmee bommen ge maakt kunnen worden. Misschien is het beter om zo'n bericht niet te plaatsen, omdat dit ook de potentiële aanslagple ger waarschuwt. Als het dan toch wordt geplaatst, informeer dan die poten tiële aanslagpleger niet met gedetailleerde infor matie, zoals nu het geval was. Ook terroristen le zen de krant. I ie het verschienen van 'Nijn- tje op de fiets' kom ok de I vraege wee vrom of a het Zeêuws za verdwiene, wan guus die a dialect praote bin d'r nie mi vee. Het antwoord is deur aollerlei mensen a dikkels egeve en het wiekt nie vee uut mekaore. Op d'n duur verdwient het Zeêuws zöas oans het noe praote. Het verdwient net as het Amsterdams in Mokum, het Nederlands in Haarlem en het Fries in Ljouwert (Leeuwar den). Taal verandert. Probeer mae es Nederlands te lezen uut d'n tied van de Zeven Provinciën of lees es een stikje uut de Statenbiebel. Taal veran dert mie de mensen en ulder cultuur mee. A de kids an't gamen bin doe ze een spelletje op d'r IPad en dat is wat anders as tegaere knikkere of pottelil- le. Zölank a oans Zeêuws bluve praote zöa me 't gewend bin, bluuft het dia lect bestae. Mae ok in oans eigen le ven binne me a veranderd in woordge- bruuk en klank. De vorige keêr 'k daè ok a over eschreve. Streektaal Nijntje is wè een leuk voorbeeld van veranderienge. Ik bin op'egroeie op een klein oefje en me wiere ge acht ok wat te doen voe de kost. Daè was aoltied wè werk en je wier zelf, zö jonk kö j' nie weze, ok verplicht om wat te doen. Je kreeg een reêpje 'of om wat groente te zaaien of petao- ten te zetten en ik ieuw kernienen. Dat leste was een behoorlijke winst gevende bezigheid. In 't voorjaer dee je een paer jonge kernienen op en dan most je die trouw eiken dag eten geve, daèvoe snee je gos langs de duif kant of op d' n bleik. M'n zekel ang aoltied nog roestig te wezen nest d' achterdeure: een trofee uut d'n goeien, ouwen tied. Eêns in de weke most je de kernienekoten uutmisse en schoan stro d'r in doe.. De kunst was om de beêsten tegen de kerst (de kossemisse) op een kilo of zes zevene te kriegen. Mie droge ogen en 'goud in zicht' keek je d'r op toe a je vaoder ze een klap achter d'r oaren gaf en ul der jas uutdee. Die jas brochte me naè Jan Westveer die a d'r twï kwart jes voe gaf. Het geslachte kernien gieng naè fermielje of kennissen die a d'r een tientje voe gawe. Dat goeng in je spaerpot. Dat schoot beter op dan over'ouwe van een dubbeltje zak geld. Toen ao ze Nijntje groate flau wekul evonde. Een kernien dat a fietst, dat bestaè toch nie. Oans ao nog gedege literatuur liek as 'De boze koster' van W.G. van der Hulst of 'Het klompje dat op het water dreef. Dat was stichtelijk en spannend, mae een kernien dat a mie d'r voader naè zeê gaèt in een auto of dat a t'r fiets oppoest a ze een eindje wig'ewist eit, dat is de nochterigheid ten top. Dat zou te braaf ewist en zeker nie pas send in mien jonge jaeren, die van'40 en '50. Mae noe is het ok wee a ach- ter'aeld. Guus kunne a fletse a ze am per kunne lope en je fiets oppoese a je een eindje efietst eit daè ze ok nog noait van ehoare. En opa en oma Pluus die zitte echt nie mï te wach ten toet a Nijntje om een koekje komt. Die zitte in Spanje of ze bin naè de fitness. En a Nijntje in een au to zit, dan is het nie aoltied vaoder die a riedt. Dan is het mams of eur nieuwe vriend. Het bin dan noe ok eêrder de ouwelui die a de boekjes leuk vinde dan de guus. En de guus? Ik ao Thijs van tiene 'De scheepsjongens van Bontekoe' mee' egeven om te lezen op vekantie, mie alverwege en op 't ènde een tien tje voe een traktatie, 'k Vond het zelf een goed idee. „En?", vroeg ik toen a t'n vrom kwam. „Ik ao de film a ezie opa en ik leze het ok liever op m'n E-reader", zeit 'n. Padde en de rest van de bemanning kan bie 't oudpa pier. "En dat geld?" Daè aod 'n een la- serpenne voe ekocht. Toen a 'k zelf een weekje naè d'n Achter'oek goeng kampere, kreeg ik van um ok een boek mee: Ipad voe dummies. Dat las ik op internet: a t'r er een wind van verandering waait, bouwe sommige mensen schermen en ande re windmeulens. donderdag 15 september 2016 Kersverse ouders Annemie- ke en Ivo Mus ters gaven hun tweeling Bas en Tom digitaal aan vanuit het zie kenhuis. FOTO'S MARCELLE DAVID- SE EN THINKSTOCK Digitale primeur voor tweeling Bas en Tom Rob Paardekam Goes Brieven (max. 150 woor den) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen (On)echt Jan de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk. Terroristen J.A.M. Willockx Weegbreepad 42 Goes In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van En gel Reinhoudt in het Bevelands. Be luister de gespro ken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45