■J!L« sea in Renesse helpt trauma's helen ZEELAND 11 Stanley Tucci Sir Ben Kingsley Rutger Hauer arriveerde met zijn toen kersver se echtgenote Daniela Barbosa de Carneiro (inmiddels Daniela Lavender geheten) per helikop ter in Vlissingen, maakte een su perstarentree en voelde zich zo welkom dat hij bleef overnach ten. „Dit moet een fantastisch festival zijn voor de omgeving", oordeelde hij. Op dezelfde edi tie was ook Jane Birkin in Vlis singen. Stanley Tucci 2008 was eveneens een vruchtbaar jaar, toen de hoofd rolspelers van de Amerikaanse film Blind Date - een remake van de gelijknamige film van Theo van Gogh - zich bij CineCi- l8th BV festival ty meldden: Stanley Tucci en Pa tricia Clarkson. Diezelfde editie woonde de Zweedse acteur Mi chael Nyqvist het Zeeuwse festi val bij. Hij maakte dat jaar grote indruk op het publiek met zijn hoofdrol in As It Is In Heaven. In 2010 was er een bliksembe zoek van Gabourey Sidibe, hoofdrolspeelster van Precious. Filmmakers Het waren, oneerbiedig ge zegd, vooral incidenten. De na druk bleef jarenlang liggen op re gisseurs. De grote prijs van Film by the Sea, de Lifetime Achieve ment Award, werd van 2003 tot en met 2012 onafgebroken toege kend aan een internationaal ge vierde filmmaker. Rutger Hauer De afgelopen jaren zijn de spotlights van Film by the Sea juist meer gericht op acteurs. Voor het vierde jaar achtereen wordt nu de Grand Acting Award uitgereikt, wat voorheen bij uitzondering gebeurde, ter wijl de Lifetime Achievement Award alleen nog in 2014 werd vergeven (aan Jan Troell). In 2013 werd Jan Decleir met de ac teursprijs geëerd. Het jaar erop viel de eer ten deel aan Rutger Hauer. Hij werd, in navolging van Ben Kingsley, per helikop ter ingevlogen om op tijd voor het huldebetoon in Vlissingen te zijn. Vorig jaar ging de award naar Monic Hendrickx. De magie van cinema En nu dus Claudia Cardinale. Festivaldirecteur Leo Hannewijk garandeerde direct bij de be kendmaking van haar komst al 'een onvergetelijk moment'. En begrijpelijk. Sterren van dit for maat, al dan niet op leeftijd, zor gen voor aandacht van ver bui ten Zeeland, maken voor het pu bliek de magie van cinema voel baar en zelfs tastbaar en geven een filmfestival pas echt glans. AWARD Het was een beladen bijeen komst, gisteravond tij dens de première van de documentaire De Tien van Renesse in CineCity Vlissingen. Op 10 de cember 1944 pakte de Duitse be zetter op Schouwen-Duiveland tien mannen op, die probeerden naar Noord-Beveland te vluchten. Ze werden in Renesse geëxecu teerd, opgehangen. In de film van de Utrechtse ci neast Tjeerd Muller komen drie zoons aan het woord: Mario en Leendert Jonker - hun vader en een oom werden opgehangen. En Daan Lazonder, zoon van ge meentesecretaris Cornelis Lazon der van Renesse. Dat drietal was gisteravond ook aanwezig bij de première tijdens het festival Film by the Sea. Mario Jonker zegt: „Een drama als dit werkt door tot in het derde en vierde geslacht. We moeten elke keer moeite doen om in het reine te komen. Daarom is deze film niet alleen een monument voor de Tien. Voor mij voelt het algemener. De ze film kan alle mensen helpen om na een trauma weer in balans te raken." Zijn broer Leendert Jonker vindt het een te prijzen zaak - 'blij is het verkeerde woord' - dat met de film de geschiedenis gron dig is vastgelegd. Hij stelt dat met de executie van een vader en een oom zijn familie extra zwaar is ge straft: „Dat heeft een ongelooflij ke impact op mij als kind gehad. Zo'n gebeurtenis zet een stempel op je. Wij hebben er lang geen woorden voor gehad. Bij de gene ratie van mijn kinderen zie je dat de aandacht voor de oorlog op- Een drama als dat van Renesse werkt door tot in het derde en vierde geslacht leeft. Omdat er nu woorden voor zijn, die wij niet hadden." Daan Lazonder kon pas na het overlijden van zijn moeder in 2008 op zoek naar antwoorden op de vele vragen die hij had. Zijn moeder wilde nooit over het drama praten. Lazonder: „Inmid dels ben ik bijna te veel aan de weet gekomen. Het is schokkend om te ontdekken, dat je vader ge wond van de Boerendijk naar het ziekenhuis in Zierikzee is ge sleept. Bij de filmopnamen had ik een betonnen muur om me heen opgetrokken. Toen we de werkkamer van mijn vader in het oude gemeentehuis van Renesse binnenstapten, bleek die muur niet dik genoeg." OVER DE GRENS Twee keer Tomorrowland Brand in Gentse haven door hitte Waterijsjes met alcohol Inbraken in drie bestelwagens donderdag 15 september 2016 ïi by the Sea glans m m l»w I»" ïUn™* - Claudia Cardinale ont vangt de Grand Acting Award morgen tijdens de Award Ceremony, die om 18.30 uur begint. Om 20.15 uur leidt zij de vertoning van de gerestaureerde ver sie van Once Upon A Time In The West in CCXL in. De voorstelling is inmiddels uitverkocht. Vanwege de grote belangstelling is er een extra vertoning van de film zaterdag 17 september om 13.30 uur, ook in CCXL. FOTOS ANP Jan van Damme BOOM Het dancefestival Tomorrow land in Boom zal volgend jaar niet één, maar twee edities hebben. Er is namelijk ieder jaar veel vraag naar tickets van muziekfans overal ter we reld. Woordvoerster Debby Wilmsen zegt wel dat alle ver gunningen nog aangevraagd moeten worden. Het festival Tomorrowland brengt ieder jaar veel geld op. Twee week ends zullen België zo'n 200 miljoen euro opleveren. GENT/WONDELGEM Bij recyclagebedrijf Galloo Gent in de Scheepzatestraat in de Gentse haven is dins dag een brand uitgebroken door de hitte. Een metalen af valberg vatte vuur. Er raakte niemand gewond. Verschillen de burgers waren wel onge rust over de rookontwikke ling. De rook was echter niet gevaarlijk, dus er was geen evacuatie nodig. De scheep vaart lag wel vier uur stil. ANTWERPEN Een 28-jarige student ver koopt momenteel waterijsjes met alcohol langs de Schelde. Thomas Vander Avert maakt de paleta's, een Mexicaanse specialiteit, zelf. Hij gaat ook langs op kinderfeestjes en verjaardagen. Op zijn face- bookpagina 'Antwerp N'lce Pops' is dagelijks te zien waar hij te vinden is. SINT-NIKLAAS Afgelopen dinsdag is er drie keer ingebroken in geparkeer de bestelwagens in Sint-Gil- lis-Waas, Sint-Niklaas en Lo keren. Bij een 40-jarige chauf feur in Sint-Gillis-Waas en een 47-jarige man in Sint-Ni- klaas werden werkmaterialen gestolen. Bij een 22-jarige chauffeur in Lokeren geld en tankkaarten. Er is tot nu toe nog niets bekend over de da ders van de inbraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43