Gemeenten kritisch op concurrentie scholen AA 6 WALCHEREN Scholieren houden een 'stilleesactie' Leerkrachten van de VSV vrezen veel mindere prestaties van hun scholieren door forse bezuiniging op takenpakket Bibliotheek Vlissingen. Culturele centra zijn dichtgegaan, schoolzwemmen is er niet meer; het is nu genoeg Basisscholieren van de groepen 7 en 8 van de Vlissingse Schoolver eniging (VSV) houden volgende week dinsdag een 'stilleesprotest' in de hal van het gemeentehuis van Vlissingen. De scholieren vol gen hun dagelijkse leesles in het gemeentelijk bestuurscentrum als protest tegen de bezuinigingen op de bibiliotheek. Spandoeken en pamfletten zul len het protest ondersteunen, kon digt de schoolleiding aan. De bibli otheek heeft een belangrijke rol bij de betere leesbegeleiding en de verhoging van het leesplezier. De hechte samenwerking tussen school en uitleencentrum leidde daardoor ook tot betere schoolre sultaten, stellen de twee direc teur-bestuurders van VSV. B en W van Vlissingen willen het jaarlijkse budget voor de bibli otheek van 1.662.000 euro verla gen tot 563.000 euro vanaf 2019. Ondanks die forse korting in kor te tijd, verwacht het college de kwaliteit van de bibliotheek te kunnen blijven waarborgen, ter wijl er ook ruimte blijft voor 'maatwerk' op scholen waar kinde ren taalachterstand hebben. Wethouder Josephine Elliott be nadrukt dat pedagogische begelei ding van taalachterstand een taak is van het onderwijs. „De scholen krijgen daar ook geld voor en het hoort niet tot de kerntaken van de gemeente", zal ze de gemeente raad -die eerder besloot flink op het bibliotheekbudget te beknib belen- laten weten. Of naast bibli otheek 't Spui ook de Souburgse vestiging sluit, is nog onderwerp van onderzoek. De gemeenteraads leden besluiten eind deze maand of ze de voorstellen van het colle ge volgen. Het is dan ook hoog tijd dat scholen zich laten horen, oordeelt Piet Nagtegaal, directeur-bestuur der van VSV. De directeur onder streept dat niet alleen leerlingen met een leesachterstand van hech te samenwerking met de biblio theek profiteren. „Alle leerlingen hebben baat bij lezen. Lezen staat aan de basis van het vergaren van kennis." Nagtegaal vindt het veel te kort door de bocht om te stellen dat scholen hun eigen bibliotheek moeten inrichten. Scholieren mo gen, met hun gratis bibliotheek pasje, nu kiezen uit een veel bre der en actueler aanbod dan indivi duele scholen ooit kunnen bie den. Hij hoopt dat andere scholen zich bij het leesprotest van VSV aansluiten, zodat lezende scholie ren volgende week het gemeente huis vaker bevolken. Dat vinden de drie gemeenten op Walcheren, zegt de Middelburgse onderwijswethouder Chris Dek ker. Hij heeft mede namens Veere en Vlissingen gesprekken gevoerd met de schooldirecties van CSW, Scheldemond en Nehalennia. De vorming van één VMBO Walche ren mag een jaar geleden dan zijn mislukt, de gemeenten zien dat nog steeds wel als de beste oplos sing voor het dalende leerlingen aantal en de gebrekkige belangstel ling voor technische studies. „Ze geven zelf aan dat de strate gische keuzes die ze afzonderlijk maken voor de inrichting van hun onderwijs, toekomstige samenwer king niet moeilijker zullen ma ken. We hebben daar ook nadruk kelijk een afspraak over gemaakt", stelt Dekker. „We volgen daarom ook hoe de scholen zich profile ren ten opzichte van elkaar. We Concurrentie mag samen werking niet in de weg zitten. respecteren hun keuzes, maar het blijft één vijver van leerlingen waarin ze vissen. Felle concurren tie is slecht, want ze dragen sa men een verantwoordelijkheid voor het onderwijsaanbod." Tegelijkertijd snappen de ge meenten wel dat de scholen nu geen andere keuze hebben dan zich zelfstandig te presenteren en voor zichzelf zo veel mogelijk leer lingen binnen te halen, zegt Dek ker. „Of je kunt samenwerken en je als één opleiding presenteren, of je moet het afzonderlijk doen. Meer smaken zijn er niet. En he laas is de samenwerking mislukt." CSW en Mondia (Nehalennia en Scheldemond) hebben nu onge veer evenveel leerlingen in het vm- bo en Dekker hoopt dat die balans ondanks de fellere concurrentie in stand blijft. Dat is in het belang van de gemeenten, die voor de huisvesting moeten zorgen. „In het verleden hebben we wel dat shop-gedrag gezien bij ouders en kinderen. Dat leidde tot onver wachte schommelingen en dus tot moeilijkheden met de huisves ting", legt hij uit. Zorgen over de kwaliteit van het vmbo-onderwijs zijn er voor de korte termijn niet; wel voor de langere termijn. Daar blijft één VMBO Walcheren de beste oplos sing voor. „Maar die discussie heb ben we even geparkeerd. We moe ten dit nu laten betijen. Ik denk dat de discussie binnen twee tot drie jaar wel weer hervat wordt." IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD KOUDEKERKE UTRECHTS ENSEMBLE IN TER REEDE donderdag 15 september 2016 Protest tegen korting bieb René Hoonhorst Vlissingen Piet Nagtegaal, directeur VSV De opgelaaide concurrentie tus sen de Walcherse vmbo-scholen mag een toekomstige samen werking niet in de weg zitten. Maurits Sep Middelburg O —Chris Dekker, wethou der van onderwijs MIDDELBURG Spaanse les Bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg gaan weer cursussen Spaans op verschil lende niveaus van start. Op donderdag 15 september is er een kennismakings avond voor begin ners. Deze avond begint om 19.30 uur in de ZB Middelburg, Kou- steensedijk 7. De cursus gaat een week later van start op 22 september en bestaat uit achttien lessen van ander half uur. Meer informatie en opgeven kan via volksuniversiteitzee land.nl. MIDDELBURG Gezinsdienst bij Leger des Heils Het Leger des Heils in Middelburg houdt zondag 18 septem ber een gezins dienst. Het thema die och tend is Storm en Stil te. Het wordt een creatieve dienst. Na afloop is er voor de kinderen een klei ne speurtocht. Aansluitend is er een maaltijd. Kosten: eigen bijdra ge in de collecte bus. Opgave voor de gezinsdienst, die om 10.00 uur be gint, is niet nodig. Opgeven voor de maaltijd via korps.walcheren@ legerdesheils.nl of 0118-615247. BIGGEKERKE Kinderkleding- beurs Aan de Krommen- hoeke 7 in Biggeker- ke is op donderdag 15 en vrijdag 16 sep tember een kinder- kledingbeurs. De beurs is open op donderdag van 09.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdag is de beurs tussen 09.00 en 15.00 uur. De toegang is gra tis. VLISSINGEN Het Utrechts conservatoriumensemble geeft op zondag 18 september een optreden in het Speelhuus van Ter Reede aan de Vredehof laan in Vlissingen. Het gezelschap, bestaande uit vier blazers en een contrabas sist, speelt de Schilderijententoonstelling van Moessorgski, gearrangeerd door de Zeeuwse fluitist Kees van der Heijdt op basis van de orkestratie van Ravel. Bezoekers zijn wel kom tussen 11.30 en 12.30 uur. Entree 7,50 euro. BIGGEKERKE Krommenhoeke 7, 09.00-17.00 en 19.00-20.00 uur- Kinderkledingbeurs; 't Klokuus, Kerk plein, 10.30-12.00 uur - Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boe ken te lenen DOMBURG Diverse locaties, overdag - Festival Jazz by the Sea met op Strandopgang oude Watertoren, 17.00 uur-Optre den French Corner Quartet Pien Bso, Tram straat 31, 09.00 uur - Mamacafé voor (aanstaande) moe ders met hun kinde ren (0-4 jaar) MIDDELBURG Koorkerk, 15.00 uur -Orgelconcert André Poortvliet; Cultuurhuis Kuipers poort, 19.00-21.30 uur - Workshop Ont dek de kunstenaar in jezelf; Kousteen- sedijk7,19.30 uur- Kennismakings- avond cursussen Spaans; De Vlees hal, 19.30 uur - Start Ghostwalk, een spannende ver- telwandeling door gids en schrijver Jan Kuipers; Cine ma Middelburg, 20.00 uur-Verto ning Les premiers les derniers OOSTKAPELLE Grand Café de Pe- kelinge, 09.00- 12.00 uur-Oostka- pelle Fiets 4-daag- se; HR Anno Nu, 21.00 uur-Optre den Blue Rhytm Four Plus Two in het kader van Jazz by the Sea SEROOSKERKE Torenstraat 32, 13.00-17.00 uur- Brandweeractie en educatie voor de jeugd en tentoon stelling 50-jarig jubi leum goudschat VEERE Kerkstraat 6, 10.00-12.00 uur- Start wekelijks eve nement Koffie Ko renmaat om buurt bewoners bij elkaar te brengen VLISSINGEN CineCity, Spuikom- weg 1, vanaf 09.30 uur-Film by the Sea met o.a. Talk show Saskia Noort; Het Majoraat, Van Hogendorpweg 58A, 09.30-15.00 uur-Openstelling Majoraat, verkoop tweedehands kle ding en sjoelactivi teit; WESTKAPELLE Polderhuis, Zuid straat, 10.00-17.00 uur - Expositie Sabi ne Beckmann; Vuur toren Het Hoge Licht, 18.00-20.00 uur-Expositie Zee ansicht door meer dan 50 kunstenaars ZOUTELANDE Catharinakerk, 20.30 uur-Orgel concert Everhard Zwart; Eetcafé Royal, 21.00 uur- Optreden The Story- ville Jassband in het kader van Jazz by the Sea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38