Op een racefiets hoort ook gewoon een bel te zitten mmmmm ZEELAND 5 WIELRENNERS EN VEILIGHEID A Wielrenners - dat zijn toch die asociale fietsers die andere weggebruikers de berm indrukken? Die luidkeels roepend de weg claimen? Die zich koning wanen? Woensdagochtend, Sas van Gent. Een wielrenner komt in botsing met een twaalfjarige jongen. Hij stopt niet, maar zet een tandje bij. Asociaal. Typerend voor de 'pelo tons wielrenners' die de Zeeuwse wegen onveilig maken en vinden dat iedereen zich maar aan hen moet aanpassen. Of zit het niet zo? In de reacties op de website van de krant wordt enige nuancering aangebracht: het zijn de rotte ap pels die het imago van de wielren ner verpesten. Want echt, bena drukt amateurwielrenner Wallie de Groote uit Schapenbout, veilig heid is een belangrijk thema on der wielrenners. „Natuurlijk zijn er idioten die denken dat de open bare weg een racebaan is. Dan zeg ik: ga koersen op een afgesloten circuit. Geen tegenliggers. Perfect voor hardrijders dus." De Groote fietst al een jaar of zes. „Alleen en in groepsverband, met de Men in Pink en groepen van de Koesterchallenge. Mijn vrouw Esmiralda fietst ook." Wat andere weggebruikers vaak ontgaat, is dat binnen zo'n groep strikte regels gelden. De man of vrouw die voorop en achteraan rij den, hebben tot taak de groep bij elkaar te houden. Ook zijn zij de eersten die signaleren of er gevaar dreigt of dat er andere weggebrui kers aankomen waarmee rekening moet worden gehouden. ('Auto voor! Auto achter!') Vooral bij blinde bochten is dat bepaald geen overbodige luxe. Een en ander gebeurt volgens min of meer vaste regels. Bij links- of rechtsafslaan natuurlijk: hand uit steken. Een omhoog gestoken hand of vuist betekent: stop. Bij slecht wegdek wijst de aanvoerder naar de betreffende plek. En wat vooraan gesignaleerd wordt, ne men degenen die achter hen rij den over om degenen daarachter te waarschuwen, al dan niet in combinatie met een kreet. Zo ont staat er een soort 'wave' van waar schuwingssignalen of kreten (Lek! Paaltje! Achter elkaar! Stop! Vrij! Rustig! Wachten!). Belangrijk: als er een paard aan komt nooit roepen of bellen. De Groote: „Daar schrikt het van. Je maakt een armgebaar, en degene achter je neemt het over." Met een beetje gezond verstand hoeft nie mand elkaar in de weg te zitten, geeft De Groote aan. Kanttekening: die Belgen. „On ze wegen zijn fijner om op te fiet sen. Dat klopt. Dus scheuren ze in groepen van dertig man met 32 ki lometer per uur over de weg. De voorste met een scheidsrechters- fluitje dat bij elke kat of hond ge bruikt wordt, achteraan een auto met zwaailicht. Die denken altijd dat het vol koersen is. Ja, dat wekt agressie op." EN DAN DE BEL 112 NIEUWS Bromfietser (17) knalt op trekker en raakt gewond KNRM redt sportvisboot Veel uitruk door buitenbranden QDVLIN, donderdag 15 september 2016 Ondine van der Vleuten Sas van Gent Fietsbel of niet? Over dat vraagstuk kunnen wielren ners aardig bomen. Op veel racefietsen ontbreekt zo'n handig hulpmiddel, want een fietsbel zou: - te veel wegen - niet verplicht zijn - stom staan op een race fiets - minder confronterend zijn dan roepen of gebaren. Strikt genomen is het ant woord op de vraag 'fietsbel of niet': jazeker! Want ook op een racefiets hoort een bel. Een oplettende oom agent zou zomaar een boe te kunnen uitschrijven. Esmiralda de Groote ge bruikt onder meer handgeba ren om de groep te waarschu wen. Esmiralda de Groote uit Schapenbout rijdt voorop als trainer van het team van Bodyline en groepen van de Koester Challenge. Dat be tekent: voortdurend alert zijn op andere weggebruikers en met kreten of gebaren de anderen tijdig waarschuwen, fotos peter nicolai 'S-GRAVENPOLDER Een bromfietser (17) is dins dag rond 19.30 uur op een trekker gebotst op de Koedijk in 's-Gravenpolder. De brom fietser uit Ovezande raakte daarbij zwaargewond. De brommer kwam onder de aan hanger terecht, waardoor de jongen diverse botbreuken op liep. Het slachtoffer is rond 20.00 uur per traumahelikop ter naar het ziekenhuis in Rot terdam gebracht. De bestuur der van de trekker, een 39-ja- rige man uit 's-Gravenpolder, is erg geschrokken, maar bleef ongedeerd. De politie on derzoekt het ongeluk. NEELTJE JANS De KNRM Neeltje Jans heeft dinsdagmiddag assistentie verleend bij een sportvisboot die in problemen was geraakt, zo'n 35 mijl ten noordwesten van Neeltje Jans. De redding boot Koopmansdank werd rond 14.00 uur opgeroepen, omdat de sportvisboot proble men had met de brandstoftoe voer naar de motor. Anderhalf uur kwam de reddingsboot langszij; een poging de brand stoftoevoer te repareren mis lukte, waarna de Koopmans dank de boot op sleeptouw nam naar Neeltje Jans. De red ders leverden de boot door de Roompotsluis bij haar lig plaats af. KAMPERLAND De brandweerkorpsen zijn dinsdag en gisteren al min stens tien keer uitgerukt voor meldingen van buitenbranden. Dinsdag waren er brandjes in Westdorpe, Rilland, Wol- phaartsdijk, Arnemuiden en Gapinge. Verder kwamen er meldingen binnen van duin branden in Domburg en bij kasteel Westhoven in Oostka- pelle. Dinsdagagavond blus ten brandweermannen een brand in een stapel matras sen naast een gymzaal op de Troelstraweg in Vlissingen. Gisteren rukte de brandweer opnieuw uit voor een duin brand, dit keer in Kamperland aan de Veersegatdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37