Drie verdachten Axel langer vast ZEELAND 3 Terneuzen is een veiligheidsrisicogebied. Op het oog is er in de stad weinig politie actief. ULTIEME Wat alle extra inspanningen tot nu toe hebben opgeleverd, blijkt niet gemakkelijk te achterhalen en politiebiker rijdt woensdag middag door de Axelsestraat. Het is voor het oog de enige zichtbare politie-activiteit op een rondje door Terneuzen. De kern Terneuzen is sinds een week aangewezen als veiligheidsrisico gebied. Dat gebeurde nadat de Middelburgse rechtbank twee ver dachten van een schietpartij in de Iepenlaan in Terneuzen vrijsprak. De politie heeft extra bevoegdhe den gekregen, onder meer om mensen te fouilleren. De eigenaar van een café in de Terneuzense binnenstad - 'ik kom liever niet met mijn naam in de krant' - heeft zeker in het week end meer politie gezien. „Ik heb ze wel regelmatig zien controle ren", vertelt hij. „Ze hebben zelfs voor mijn café mensen staande ge houden en gefouilleerd, maar voor de rest. Je leest er wel het één en ander over op Facebook." De kroegbaas vindt het goed dat de voorzorgsmaatregel is geno men. „Veel meer kan de burge meester ook niet doen, al kun je je afvragen of het echt zal helpen. De politie kan moeilijk overal zijn." Een collega-caféhouder heeft ook gemerkt dat de politie vooral in het weekend nadrukkelijker aanwezig was in de Terneuzense binnenstad. Ze heeft niemand zien fouilleren. Bang is ze al hele maal niet. „Ik ben ook niet zo bang uitgevallen." In tropisch Terneuzen heerst woensdagmiddag een haast lome sfeer. De ijssalon aan de Axelsest raat doet goede zaken. Een politie biker fietst voorbij. Hij lijkt nogal gehaast. Hij is enige politieagent die zich deze middag vertoont. Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, verzekert dat er zeker meer politiecapaciteit wordt inge zet. „Zowel zichtbaar als onzicht baar." Hij is er tevreden over dat de politie Zeeland/West-Brabant op zijn verzoek extra politiemen sen beschikbaar heeft gesteld. „Als de noodzaak er is, krijg je dat voor elkaar, gelukkig." De 'doelgroepen' worden extra in de gaten gehouden, aldus Lo nink. „We weten goed wie bij wie hoort. Terneuzen is geen Rotter dam of Zaanstad. Wij hebben een idee wie eventueel kwaad in de zin heeft. Al zit er ook veel bewe ging in de groepen. Dat maakt het wel lastiger." De omgeving van de Iepenlaan waar eind 2014 een schietpartij plaatsvond, waarbij het slachtoffer een dwarslaesie opliep, is woens dagmiddag ook de rust zelve. Een fietser die aan de Amberboom- straat woont, wil wat zeggen. Hij merkt de laatste dagen niet echt dat meer politie in de wijk rond rijdt. Die komt er toch al regelma tig. Veel nut heeft de extra inzet volgens hem niet. „Op een gege ven moment komen ze elkaar toch weer tegen." Het is een gevoel dat ook leeft bij een groepje mannen dat gezel lig thee aan het drinken is in de voortuin van het huis van één van hen. Ze komen uit voormalig Joe goslavië. „Wij zijn het geweld ont vlucht", zegt één van hen. Hij vindt het heel vervelend dat zijn wijk een stempel heeft. „Het gaat om vijf, zes mensen, meer niet, het is voor de rest een hartstikke rustige buurt." Ook deze mannen vinden het goed dat vorige week de extra vei ligheidsmaatregel is genomen. „Weet je", reageert hij op de vrij spraak van de twee verdachten in Middelburg. „Ze moeten hen la ten bewijzen dat ze onschuldig zijn, en niet dat de overheid moet bewijzen dat zij schuldig zijn. Zo blijf je bezig met een kat-en-muis- spel." Wat alle extra inspanningen tot nu toe hebben opgeleverd, blijkt niet gemakkelijk te achterhalen. De politie verwijst naar de ge meente. Uiteindelijk blijkt het Openbaar Ministerie de informatie te moe ten verstrekken. Het OM houdt het kort, dat er niets bijzonders is gemeld. De vorige week donderdag ge troffen preventieve maatregel voor de kern Terneuzen geldt in elk geval nog tot 9 oktober, 01.00 uur. r si JmSP* De drie zitten vast vanwege de schietpartij in de nacht van 27 op 28 augustus waarbij een 28-jarige inwoner van Terneuzen gewond raakte. Het slachtoffer kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Opvallend is dat hij eerder slachtoffer was van een schietpartij. Dat was in februari 2011 bij café de 2 Heeren aan het Arsenaalplein in Ter neuzen. De drie verdachten, opgepakt voor de Axelse schietpartij, behoren allen tot een van de twee Terneuzense kampen die volgens het Openbaar Ministerie al geruime tijd een onderlinge vete uit vechten. Ze komen ook alledrie voor in het OM-dossier over de schietpartij op 16 december 2014 in de Iepenlaan waarbij de Terneuzenaar Juney Constansia zwaar gewond raakte. De twee mannen die daarvoor eind 2014 en begin 2015 zijn opgepakt, zijn vorige week vrijgesproken. Eén van de 'Axelse' verdachten heeft zelf ook enige tijd vastgezeten wegens mogelijke betrok kenheid bij die schietpartij in de Iepenlaan in Ter neuzen. Zijn auto is kort voor en kort na de schiet partij gezien in de buurt waar die avond meerde re schoten werden afgevuurd op Constansia. In de visie van het OM zou hij de schutters hebben afgezet. Uiteindelijk besliste het dat hij daarvoor niet wordt vervolgd omdat het niet kon bewijzen dat hij wist dat er die avond een gewelddadige af rekening met Constansia zou plaatsvinden. De drie verdachten van de Axelse schietpartij zit ten nog steeds in beperking. Dat houdt in dat de verdachten alleen contact mogen hebben met hun raadsmannen. Contact met andere gedeti neerden, familieleden en medeverdachten is ver boden. Martine Pilaar van het OM geeft toe dat dat een zware maatregel is maar ook 'noodzake lijk omdat het onderzoek nog volop gaande is'. Ze zegt ook dat de Axelse schietpartij door het OM als een 'losstaand incident' wordt gezien. Dat de verdachten ook voorkomen in het dossier over de schietpartij van 16 december 2014 heeft daar, al dus Pilaar, geen verandering in gebracht. Auto Ventura B.V. donderdag 15 september 2016 'Spel tussen kat en muis' Harmen van der Werf Het voorarrest van de drie verdachten van de schietpartij in Axel is verlengd. De raadkamer van de Middelburgse rechtbank besliste dat één van hen, een 21-jarige Terneuzenaar, nog negentig dagen achter de tralies moet blijven zitten. Het voorarrest van de twee andere Ter- neuzenaren (18 en 21) is verlengd met dertig da gen. Emile Calon Axel Vete In beperking THE ART OF PERFORMANCE TOUR JAGUAR XE VANAF 659 P.M. Kom langs in onze showroom tijdens The Art of Performance Tour van 12 tot en met 24 september. Amundsenweg 29A, Goes 0113 24 52 85, autoventura.nl THE ART OF PERFORMANCE Min./max. gecombineerd verbruik: 3,8-8,9 1/100 km, resp. 26,3-11,2 km/1, CCh-uitstoot resp. 99-209 g/km. 21% BIJTELLING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35