Cardinale is de zoveelste ster Zeeland middenmoter in FNV Lokale Monitor Bij de meeste Zeeuwse gemeenten kan het uitkeringsbeleid stukken beter, blijkt uit een onderzoek van vakbond FNV. Claudia Cardinale loopt morgen over de rode loper bij Film by the Sea. Zij is de laat ste in een rij met ste- ren die het festival met een bezoek vereerden. ZEELAND 10 donderdag 15 september 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl Alle vluchtelingen zijn vertrokken uit de noodopvang op Marina Beach bij Hoek. Nabil El Marji was gisteren de allerlaatste. Twaalf opvangcentra heeft hij van binnen gezien. Marina Beach was het beste, vindt de Syriër, „ledereen was hier zo vriendelijk. Ik zal het missen." El Marji gaat in Katwijk wonen, foto peter nicolai Frank Balkenende Middelburg Hulst is volgens vakbond FNV de sociaalste gemeente van Zeeland. Borsele, Kapelle, Goes, Noord- Beveland en Reimerswaal bunge len onder aan de ladder. Gemeenten moeten sinds vorig jaar, toen de Participatiewet van kracht werd, bijna alle mensen met een uitkering naar werk zien te leiden. De ene gemeente pakt dat anders aan dan de andere. Daardoor kunnen regionaal grote verschillen en daarmee rechtson gelijkheid ontstaan. Dat blijkt ook uit de FNV Lokale Monitor, waar aan 144 gemeenten hebben mee gedaan. In Zeeland waren dat Bor sele, Goes, Hulst, Kapelle, Middel burg, Noord-Beveland, Reimers waal, Veere en Vlissingen. Ze halen bij lange na niet de prestaties van de beste jongetjes van de klas: gemeenten Westland (de sociaalste volgens de FNV), Amsterdam, Den Haag, Oss, Smal- lingerland en Maastricht. West- land is met stip de nummer één, omdat die gemeente continu toetst of uitkeringsgerechten met een stage-werkervaringsplaats geen gewone banen verdringen. Als dat wordt geconstateerd, stopt Westland ermee. Acht van de negen Zeeuwse ge meenten controleert dat niet of toetst het hooguit af en toe. Hulst is een uitzondering. Daar wordt wel continu onderzocht of stage plaatsen en werkervaringsplekken niet ten koste gaan van reguliere banen. Het komt regelmatig voor, ook in Zeeland. Werkgevers komen zo aan goedkope, tijdelijke krachten. Bekend is een rechtszaak uit 2013 waarbij een bijstandsgerechtigde van Orionis Walcheren (Veere, Middelburg, Vlissingen) klaagde Werkstageplek kwam neer op 32 uur per week werken met behoud van uitkering dat de werkstageplek neerkwam op een jaar lang 32 uur per week werken met behoud van uitke ring. De FNV vindt dat asociaal, omdat 'werk volgens de cao be taald moet worden'. Waar Westland geen tegenpres tatie van bijstandsgerechtigden vraagt, doen de Zeeuwse gemeen ten dat wel. In welke vorm - vrij willigerswerk, stage, leerwerktra ject - kan per gemeente verschil len. Net zoals de individuele inko menstoeslag voor onverwachte uit gaven zoals een wasmachine die opgeeft, per gemeente verschilt. Zeeuwse gemeenten zitten op dit punt op één lijn: niet royaal, niet vrekkig. Hetzelfde beeld laat de tijd waarop iemand op een uitke ring wacht zien. Dat duurt 28 tot 41 dagen bij Zeeuwse gemeenten. Als het gaat om ondersteuning van cliënten boeken Hulst, Middel burg, Veere en Vlissingen een plus. Borsele, Kapelle, Goes, Noord-Beveland en Reimerswaal krijgen nul punten. Deze vijf sco ren in het onderzoek sowieso laag. m Hulst sociaalste gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33