Hassan beëindigt samenwerking met coach 31 Momentum lag duidelijk niet bij Michael van Praag Michael van Praag verloor de strijd om het voorzitterschap van de UEFA van Aleksander Ceferin. De teleurstelling maakte plaats voor berusting. U Ik kijk met een voldaan gevoel terug op mijn eigen campagne Wie alleen naar hem kijkt en niet naar hem luis tert, zou haast denken dat Mi chael Van Praag (68) de UEFA- voorzittersverkiezing heeft gewon nen van Aleksander Ceferin. Nog geen halfuur nadat zijn afgeteken de nederlaag wereldkundig is ge maakt (42 tegen 13 stemmen), staat de KNVB-voorzitter opgeto gen de internationale pers te woord in de verkiezingszaal. Van 'ik baal wel, maar zo werkt een democratie nu eenmaal' tot 'Aleksander is een nieuw gezicht en daar heeft hij goed gebruik van gemaakt'. Misschien heeft de te leurstelling al plaatsgemaakt voor berusting. Van Praag was name lijk niet verrast. De avond voor de verkiezingen drong tot de Amster dammer door dat een nederlaag onvermijdelijk was. Een handvol bondsvoorzitter vertelde hem op zijn hotelkamer meer brood te zien in Ceferin. De exacte reden van die late switch kent Van Praag niet, maar hij weet wél waarom hij heeft ver loren. Aan zijn verkiezingspro gramma kan het onmogelijk heb ben gelegen; dat was immers een vergelijkbare en meer specifieke versie van Ceferins manifest. Van Praags speech was ontegenzegge lijk beter. „Er is een aantal oorzaken", stelt hij in een van de vele ruime verga derruimten in het luxueuze Lago- nissi Resort. „Allereerst heb ik in het begin van de campagne ge zegd dat ik UEFA-president voor tweeënhalf jaar wilde zijn. Veel bonden vonden dat te kort." En dus stelde Van Praag ook daarna herkiesbaar te zijn. „Daar ont stond vervolgens verwarring over en dat is het enige waar ik echt spijt van heb." Daarnaast bespeurde de KNVB- voorzitter onvrede over de manier waarop het UEFA-bestuur beslis singen neemt. Van Praag maakt daar als vice-voorzitter al jaren deel van uit en dus werd hij er ook op aangekeken - en misschien wel op afgerekend. Daar kwam nog eens bij dat rond de nieuwe Champions Lea gue-opzet vanaf 2018 - de vier gro te competities krijgen vier directe plaatsen - een hype ontstond. Een negatieve, welteverstaan. Boeman Clubs, bonden, competities; al les en iedereen brandde het nieu we format tot de bodem af. Zij hadden geen stem gehad in dit be sluit, vonden ze. Opnieuw werd er met priemende ogen naar Van Praag gekeken. Hij werd be schouwd als een van die mannen die verantwoordelijk is voor dit be sluit. „En dat terwijl ik juist heb voorkomen dat grote clubs de UE FA verlieten en een eigen Super League zouden oprichten." Die boodschap kwam niet over. Van Praag was de boeman en Ce ferin maakte daar dankbaar ge bruik van. Hij noemde de opzet 'hét hete hangijzer van dit mo ment'. De kleine en middelgrote clubs worden volgens Ceferin be nadeeld en daarom wil hij het for mat herzien. „En als je hier meer over wilt weten, moet je het aan Van Praag vragen. Die was erbij", zei de Sloveen dinsdag nog sne rend tegen deze krant. Het is duidelijk: het momentum was Van Praag allesbehalve goed gezind. Toch rest de vraag nog al tijd waarom de bonden de polo naise zijn gaan lopen achter een onervaren en onbekende Sloveen se advocaat. Vanwege zijn schone handen, frisse gezicht en uitge kiende campagne? Of hebben FI- FA-steun en een fraai staaltje koe handel hem op weg geholpen? Van Praag weet dat een FIFA-me- dewerker een goed woordje voor Ceferin heeft gedaan op een confe rentie tussen de Scandinavische bonden. Het verhaal dat de Sloveen een vooruitgeschoven post van de Rus sische voetbalbond zou zijn, be oordeelt de Nederlander als 'best aannemelijk'. Van Praag: „Maar ik weet het ook niet. Ik kijk in elk geval met een voldaan gevoel terug op mijn eigen campagne. Ik heb het ge daan op de manier zoals ik het wil de en als de bonden dan besluiten dat ze een ander willen: prima. Of het mogelijk is op een eerlijke ma nier te winnen?" Een korte stilte volgt. „Het is wel moeilijk in elk geval." In maart vierden Sifan Hassan en Honoré Hoedt in Portland samen nog haar wereldtitel indoor op de 1.500 meter. Ruim een halfjaar la ter breekt ze met de coach, waar mee ze sinds 2012 samenwerkte en de mondiale top bestormde. Het was geen gemakkelijke beslis sing. „Maar ik heb nagedacht over de weg die ik moet volgen om op de Olympische Spelen in 2020 voor de gouden medaille te strijden. Daarbij is het onvermijdelijk dat ik soms moeilijke beslissingen moet nemen", zegt Hassan in een verklaring. „Ik heb de afgelopen ja ren alles in het teken van mijn sport gesteld, maar er zijn ook ver anderingen nodig." Sterker nog: het lijkt erop dat de 23-jarige atlete er een schepje bo venop wil doen. Hassan woonde en trainde op Papendal. Maar het lekkerst voelde de in Ethiopië ge boren loopster zich in het buiten land onder het strakke en over zichtelijke regime van trainen, eten, slapen. Zonder enige aflei ding. Hassan heeft bij haar mana gement aangegeven dat ze het liefst 'het hele jaar op trainingssta ge zou zijn'. Ze wil dan ook vaker langere pe rioden op hoogte trainen. Toch is de keuze voor een bepaalde coach of groep nog niet gevallen. Hassan behaalde op de Olympi sche Spelen in Rio geen podium plaats, mede door een slepende blessure aan haar bovenbeen in de voorbereiding. Ze eindigde als vijf de op de 1.500 meter. Hoedt respecteert haar keuze, maar is ervan overtuigd dat de trai- ningsaanpak juist optimaal werk te voor Hassan. „De Nederlandse expertise, de Afrikaanse genen en de hoogtestages. Ze hoeft in mijn optiek niet uit te zoeken hoe ze in Tokyo de beste kan zijn, dat ant woord hadden we al. Onze aanpak werkte. Het is zonde dat ze dat nu weggooit en dat we de successen niet samen kunnen vervolgen." donderdag 15 september 2016 'Als bonden besluiten een ander te kiezen, prima' Emiel Poeiert Athene Michael van Praag Sifan Hassan (23) breekt met coach Honoré Hoedt, de man met wie ze het gat naar de we reldtop dichtte en wereldkampi oen indoor werd. De atlete wil meer in het buitenland trainen. Pim Bijl Rotterdam Michael van Praag staat de me dia te woord nadat hij de strijd om het voorzitterschap van de UEFA heeft verloren, foto uefa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31