E 21 Econoom Milanovic: 'Migratie zal alleen maar groeien' Populisten als Trump en Wilders profiteren van de globalisering. Toch zal de druk van migratie alleen maar groeien, stelt Branko Milanovic. Nu migreert 3 procent van de wereldbevolking; 13 procent wil graag naar een ander land Winnaars en verliezers van globalisering (de inkomensolifant) lobalisering heeft de onge lijkheid in de wereld kleiner gemaakt. Door internationale handel is veel winst en werkgelegenheid van het Westen naar Azië verplaatst. Het inkomen van de werkende middenklasse in het westen is daardoor nagenoeg stil komen te staan. Dat bleek een vruchtbare bodem voor de opkomst van popu listen als Trump en Wilders, al dus de voormalig Wereldbankeco- noom Branko Milanovic in een ex clusief interview met deze krant. Sinds een paar jaar heeft ieder een het over ongelijkheid, over toenemende ongelijkheid wel te verstaan. In die discussie ging het vooral over hoe sterk de ongelijk heid in Amerika was toegenomen. In Nederland viel het allemaal wel mee. Maar Branko Milanovic maakt duidelijk dat dit bij lange na niet het hele verhaal is. „Om ongelijk heid en haar oorzaken te kunnen begrijpen moeten we echt uit zoomen naar het hele plaatje van de inkomensverdeling in de we reld", aldus Milanovic. In zijn nieuwe boek Global Ine quality geeft Milanovic sensatione le inzichten op basis van indivi duele inkomens uit nagenoeg de gehele wereld en wat zien we: de wereld is juist gelijker geworden. Maar dat is niet voor iedereen goed nieuws. „De gemiddelde ongelijkheid is kleiner geworden doordat er een nieuwe zeer grote middenklasse in de wereld is ontstaan. Die nieu we middenklasse bevindt zich in China, India, Thailand en Viet nam - in totaal een vijfde van de wereldbevolking. Zij hebben een enorme welvaartssprong gemaakt. In twintig jaar tijd hebben zij 75 procent meer te besteden gekre gen. Dat is echt dramatisch veel. Je kunt je bijna niet voorstellen wat dat voor enorme verandering van hun leefwereld betekent. De drijvende kracht achter die wel vaartsgroei in Azië is de hyperglo balisering die plaatsvond tussen 1988 en 2008. In die periode groei de Azië uit tot productiecentrum van de wereld. Bij het uitbreken van de financiële crisis zakte ook de internationale handel in en le den rijken grote verliezen op de beurs. Dat heeft de wereld nog iets gelijker gemaakt." „Nee. Wij, in het Westen, zijn be duidend welvarender (zie de oli fantgrafiek). Maar het is wel de vraag hoelang nog want de wereld inkomensverdeling laat ook zien dat juist onze middenklasse er nauwelijks op vooruit is gegaan de laatste twintig jaar. Dat inko mens in de middenklasse in Ame rika nagenoeg stil staan heeft ook bijgedragen aan minder ongelijk heid in de wereld, maar dat is wel een hele zure bijdrage. Het is dat zure gevoel van stilstand waar door het verschijnsel Trump kon opkomen, denk ik. Daarmee wil ik niet zeggen dat populisme per se fout is. Het is letterlijk de wil van het volk volgen. Mijn boek laat zien dat een aantal zaken waarover populisten en hun aan hang boos zijn ook wel terecht zijn: ja, het uitbesteden van pro ductie naar Azië heeft de midden klasse heel veel banen en inko- mensgroei gekost. En ja, het zijn de superrijken die ongelooflijk veel rijker zijn geworden van al die handel in goederen en kapi taal." „Er is nauwelijks draagvlak voor meer globalisering. Een politicus die gekozen wil worden laat het daarom wel uit z'n hoofd om han delsverdragen zoals TTIP (tussen Amerika en Europa) klakkeloos te verdedigen. Handelsverdragen ver snellen globalisering en we heb ben net gezien dat er verliezers zijn van globalisering. De politiek zal met antwoorden en oplossin gen voor die verliezers moeten ko men, wil ze het TTIP-verdrag kun nen sluiten. Uiteindelijk leveren afspraken over internationale han del elk land voordeel op, anders zou ze die deal niet sluiten. Wat de meeste mensen zich niet reali seren is dat wij door internationa le handel met dezelfde euro veel meer kunnen kopen. Het is zonde als we aan beide kanten van de oceaan dat voordeel mislopen, om dat we geen goed plan kunnen ver zinnen om de verliezers mee te la ten profiteren van dat voordeel." „Klopt. Migratie moet wat mij be treft echt een onderdeel van de discussie over globalisering zijn. Is het niet vreemd dat we wel af spraken maken over vrije bewegin gen van productiefactoren en idee ën maar niet over vrije beweging van arbeid in de wereld? Of je arm bent of rijk in deze wereld is voor 80 procent bepaald door de plek waar je leeft. De sociale klasse waarin je je bevindt bepaalt voor 20 procent hoe arm of rijk je bent. Doordat de plaats waar je leeft zo belangrijk is, zien we dat er altijd een stroom van mensen zal zijn die van arme naar rijke plaatsen probeert te komen. De druk die migratiestromen op rijke landen uitoefent gaat naar verwachting vele malen groter worden." „Volgens de meest recente Gallup enquête waarin mensen wereld wijd gevraagd wordt naar hun plannen om te migreren, wil 13 procent van de wereldbevolking graag in een ander land gaan wo nen. Op dit moment beweegt slechts 3 procent van de wereldbe volking zich naar een ander land. Om een gevoel voor deze aantal len te krijgen: nu zijn alle inwo ners van Finland onderweg naar een ander land, en potentieel wor den dat alle inwoners van de Vere nigde Staten. Dat is dus nogal een verschil." „Nee, niet zomaar. Maar we zou den ongelijkheid in de wereld veel verder kunnen terugbrengen als we een tussenstap zouden inbou wen. Het is voor politici een veelal onbespreekbaar onderwerp, maar toegang tot een rijk land zonder direct alle rechten van bestaande inwoners te kunnen claimen zou best een goed idee zijn. Bestaande inwoners hoeven dan niet bang te zijn dat de migranten onze wel vaartsstaat 'opgebruiken'. Migran ten zelf zullen dolblij zijn met de ze grijze status. Sterker nog, er zijn zonder dat we het doorheb ben al allerlei verschillende status houders. In Amerika zijn er be hoorlijk wat mensen die wel belas tingen betalen maar niet mogen stemmen bijvoorbeeld. Deze men sen hoor je daar niet over klagen. Ze zijn blij dat ze in het rijke wes ten zijn." donderdag 15 september 2016 De wereld is gelijker en rijker ge worde Sandra Phlippen Waardoor is de kloof tussen arm en rijk kleiner geworden? Is die nieuwe Chinese midden klasse vergelijkbaar met onze middenklasse? Of je arm bent of rijk bent is voor 80 pro cent bepaald door de plek waar je leeft. De klasse waarin je je be vindt bepaalt voor 20 procent hoe arm of rijk je bent. Branko Milanovic Moeten we het niet wat rustiger aan doen met globalisering? U noemt in uw boek ook migratie als belangrijke drijfveer van min der ongelijkheid. Wat bedoelt u daarmee? Wat kunnen we nog verwachten aan economische migranten? Dus u bent van mening dat we al le grenzen in het rijke westen dan maar moeten opengooien? Verliezers: De minst verdienenden waarvan het inkomen er niet op vooruit is gegaan. Bijvoorbeeld Afrikanen toename besteedbaar inkomen tussen 1988 en 2008 /Is 20 30 40 50 60 70 80 wereldwijde inkomensverdeling Winnaars: Middenklasse in opkomende economieën, zoals in China en India Winnaars: De rijken, die nog rijker werden, vooral in westerse landen Verliezers: Redelijk verdienend, maar het inkomen is achteruit gegaan. Bijvoorbeeld middenklasse VS (doelgroep Trump) -10% 10 armst en <- 90 100 rijksten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21