'Leer te denken' 0) mwm O O lil 18 EC 3,5 miljoen mensen uit de armoede De Amerikaanse economie heeft zich krachtig hersteld. President Obama in Philadelphia: „We hebben de ergste recessie in tachtig jaar overwonnen." In de schijnwerpers Hij werd ooit door de baas bij de Royal Bank of Scotland een bean counter ge noemd. Vrij vertaald: een muggenzif ter. Cryan had zich laten ontvallen 'extreem bezorgd' te zijn over de overname van ABN AMRO. De Brit zag dat er heel veel verpakte hypotheekpakketjes op de balans van ABN staan. „We hebben geen idee wat die waard zijn." Hadden ze maar wat beter naar hem geluis terd. De anekdote werpt licht op een eigen schap van Cryan die vrij uniek is in de finan ciële sector, en die hij bij Deutsche Bank, waar hij sinds de zomer van 2015 aan het roer staat, vaker terug wil zien. Zelf naden ken. In een interne memo riep hij zijn perso neel deze week op niet automatisch naar de baas te luisteren. „Neem verant woordelijkheid. Vertrouw jezelf, neem beslissin gen in plaats van te wachten op een instructie van boven." Nu is eigen ini tiatiefin de ban- kenwereld niet al leen een weinig voorkomende ei genschap, het is ook omstreden. Bankiers die op eigen houtje avonturen aan gingen richtten voor miljarden aan schade aan, niet op de laatste plaats bij Deutsche Bank. Cryan is juist aan gesteld om schoon schip te maken na jaren van schandalen. Dat doet hij op zijn eigen ma nier: sober. 'Van het charisma dat zijn voor gangers kenmerkte, heeft hij helemaal niets', schreef de Frankfurter Algemeine Zeitung in een artikel, honderd dagen na zijn aantre den. In die periode had hij om precies te zijn nul openbare optredens gegeven. Zelfs de be kendmaking van het ontslag van 9.000 mede werkers wilde hij telefonisch afdoen. Dat hij uiteindelijk toch op een podium klom om het naar buiten te brengen, was volgens hem 'een fout' van zijn communicatieadviseur. Ondertussen probeert hij de bank van bin nenuit te veranderen. Hij wil de bank weer met beide benen op de grond zetten. Zo goed gaat het namelijk niet. „Mensen gaven elkaar nog steeds high-fives. Dat was niet lan ger gepast. Succes is een hele, hele beroerde leermeester. Het geeft je het gevoel dat als je iets goed doet, je niks anders hoeft te doen." Cryan vertelt het allemaal in een geheel ei gen combi van Engels en Duits. „Motivation und Moral is absolutely Kernaufgabe"zegt hij bijvoorbeeld. Voor de muggenzifters onder ons: de Duitse woorden die de Brit uit spreekt, komen allemaal vloeiend zijn mond uit. Ordina Ahold Altice Air France- KLM Barack Obama kon eindelijk een economische zege op zijn naam schrijven, dankzij zonnige rappor tages van het Amerikaanse Cen sus Bureau, het agentschap dat de thermometer in de economie steekt. Het zakenleven heeft vijf tien miljoen nieuwe banen ge creëerd, zo hield de president zijn publiek voor tijdens de ver- kiezingsspeech waarin hij Hillary Clinton steunde. En het goede nieuws hield maar niet op. Het gemiddelde in komen van Amerikaanse huis houdens ging vorig jaar met 2.800 dollar omhoog, de sterkste jaarlijkse stijging ooit gemeten. „En 3,5 miljoen mensen zijn uit de armoede gehaald, de hoogste jaarlijkse stijging sinds 1968. We hebben ons terug gevochten van de ergste recessie in tachtig jaar." Gretig Obama citeerde gretig uit onder zoek dat op veel fronten voor het eerst in decennia weer structure le vooruitgang bespeurt. Het rap port vermeldt dat steeds meer mensen een baan vinden. Het af gelopen jaar hadden meer men sen (1,4 miljoen mannen en rond de miljoen vrouwen) een voltijd baan dan twee jaar geleden, zo schrijft het Census Bureau. Boven dien kregen werknemers in zeker twintig Amerikaanse staten een hoger minimumloon. Economen wijzen er in Ameri kaanse media op dat de negatieve spiraal nu wel doorbroken lijkt, maar dat het land meer nodig heeft dan één goed jaar, bijvoor beeld voor de inkomens van de mensen op het platteland. Bovendien oogt zo'n eerste groeispurt snel spectaculair: alsof Obama na jaren stapvoets rijden op de snelweg eindelijk kan door schakelen naar maar liefst vijftig kilometer per uur. Op de achter bank wordt nog flink geklaagd over het trage tempo, bijvoor beeld door de 43 miljoen mensen die nog steeds straatarm zijn. De hardwerkende Amerikaan krijgt nog steeds dik anderhalf procent minder op de loonstrook dan voor de crisis. Armoede en inko mensongelijkheid blijven forser dan in andere westerse landen. Dus vergeleken met voor de cri sis, moet Obama's economie nog flink gas bijgeven om echt op snelheid te komen. De president leek dergelijke kri tiek alvast te hebben ingecalcu leerd. We zijn er nog niet, waar schuwde Obama in zijn speech. „Nog steeds maken we ons zor gen hoe de rekeningen te beta len, hoe onze kinderen te be schermen en zitten we met de hulp voor een zieke ouder. En er zijn gebieden in Amerika die nooit helemaal zijn hersteld van de fabriekssluitingen. En er zijn ouders die zich afvragen of hun kinderen dezelfde kansen krijgen als zij." donderdag 15 september 2016 Deutsche Bank moet weer uit de kreukels gehaald worden, en volgens topman John Cryan begint dat bij de werknemers. Ze moeten eens wat minder tevreden zijn met zichzelf, en vooral: zelf nadenken. Sander van Mersbergen Geboren op 16 december 1960 in Harro gate. Getrouwd met Mary, geen kinde ren. Cryan werk te in zijn loop baan voor tal van banken. Sinds juli 2015 topman van Deutsche Bank. J hillaryclinton.com m De dienstverle ner op het ge bied van iet ont trok zich aan de malaise op de beurzen. m Een dreigende boycot van boe ren in België maakte weinig in druk op super marktbeleggers. m Het Franse ka belconcern hangt mogelijk een miljoenen boete boven het hoofd. -4.1% Volgens Barclays staat de luchtvaart maatschappij roerige tijden te wachten. O Obama juicht: 'De crisis is nu echt voorbij' Bart van Eldert Rotterdam/Philadelphia President Barack Obama tijdens zijn toespraak in Philadelphia. FOTO PHIL MCAULIFFE/PHOTO NEWS m m Het gemiddelde inkomen van Amerikaanse huishoudens ging vorig jaar met 2.800 dollar om hoog, de sterkste jaarlijkse stij ging ooit gemeten. o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18