Seyss-Inquarts kever duikt op in Burgh-Haamstede Aangespoeld been is van vermiste Belgische vrouw 2 NI JAN VAN DAMME Column Nou voelden we ons al een beetje ongemakkelijk om dat we kennelijk zo licht van gewicht zijn dat ProRail en NS werkzaamheden aan het spoor tussen Goes en Vlissingen ver keerd of niet agenderen. Waar door er een weekend geen treinen reden terwijl er werkelijk geen strootje op de rails lag. In onze zeer gewaardeerde Middelburgse abdij maakten ze de soap nog een graadje erger. Moeten we niet een schadeclaim indienen bij de NS, omdat veel mensen die zaterdag en zondag dat de treinen niet re den Zeeland niet konden berei ken? Het was, ik verzin het niet, een idee van de fractie soPlus in de Statencommissie economie. Er werd, naar ik begreep, serieus over gediscussieerd. Beste Zeeuwse volksvertegen woordigers, soms heb ik ook wel eens moeite om realiteit van fanta sie te onderscheiden. Maar in dit geval... Stel dat de provincie een schadeclaim indient bij de NS. Hoe hoog moet dat bedrag zijn? Een ton, twee ton? Gebaseerd op het aantal passagiers dat in een bus in plaats van een treinwagon heeft gezeten? Of kapitaliseren we het aantal mensen dat naar Vlis singen had willen komen maar daarvan heeft afgezien omdat er werkzaamheden aan het spoor wa ren die er niet waren? Ik word draaierig van dat soort redeneringen. Wat als de NS inder daad een ton schadevergoeding be taalt. Wat doet de provincie met zo'n bedrag? Uitkeren aan de gedu peerde reizigers die we niet ken nen? Dan was ik bij nader inzien toch ook van plan om naar Vlissin gen te sporen. De klap op de vuurpijl was het antwoord van de verantwoorde lijk gedeputeerde. Hij wil geen schade claimen, omdat dat de ver houdingen met de spoorwegen op scherp zou zetten. Verhoudingen? Welke verhoudingen? Het lijkt me de hoogste tijd voor een ferm standpunt. NS, je komt er niet meer in! We hebben genoeg aan onze eigen stoomtrein. Stel dat de provincie een schadeclaim indient bij de NS STELLING Boeven vangen moet je overlaten aan de politie TOOS HENK ACTIEVE &ONORBE6ISTRATIE MET WE ©ROTE MONfc> VAN WE ZAANSE TREITERVL06ÖER. KUNNEN ZE ZO MENSEN HELPEN Capisce-koffie scoort landelijk Warm overleg over gladheid Drukke tijd mosselvissers VLISSINGEN Man (50) ontvoerd Peters, op vakantie in Zeeland, ontdekte het autootje en infor meerde ernaar bij de bakker. Ma thieu Sonnemans: „We hebben al tijd wel vermoed dat het van Seyss-lnquart, de Rijkscommissa ris van de nazi's in bezet Neder land, is geweest. Peters heeft het aan de hand van het kenteken nummer uitgezocht. Mijn broer en ik zijn Volkswagengek. Het Ke vertje heeft altijd als aandacht trekker voor de winkel gestaan. Maar we waren nooit zo handig op de computer en bovendien hadden we het veel te druk. Je moet dan ook de fabriek in Wolfs burg bellen en daar zitten ze echt niet te wachten op vragen over hun oorlogsverleden." Peters nam die moeite wel en ontdekte dat de Kever met het 'brilletje' als achterruit in 1939 in Hannover op naam van Gertrud Seyss-lnquart is gezet. Sonnemans: „Na de Duitse capi tulatie is het Kevertje in de gara ge van een villa in Den Haag ge stald. Die mensen waren pro-Duits. Zulke autootjes waren taboe. Ze werden in de fik gesto ken. De Kever is later verkocht aan een smid op Tholen, die het heeft opgeknapt en gebruikt als bestelauto." Via een particulier in het Schouwse Serooskerke kwam de auto eind jaren zestig bij de broers Harry en Mathieu Sonne mans terecht. „Toen was er niet veel meer van over. Wij hebben het koetswerk op een modern chassis met een 1100 cc motor. Dan kan met een Kever. Zo maak ten ze toen ook strandbuggy's. Wat Peters nu heeft gekocht is het originele koetswerk uit 1939 met een onderkant uit de jaren zestig." Zulke autootjes waren taboe. Ze werden in de fik gestoken De museumdirecteur heeft een goede zaak gedaan, vermoedt Son nemans. „Hij was heel enthou siast. Ik wilde eigenlijk niet verko pen, maar noemde uiteindelijk toch een bedrag. Hij gaf me een hand en zei: dan is-ie nu ver kocht. Restauratie kost een mille of vier aan materiaal en een hele boel tijd. Maar het levert wel wat op. Voor een Brilletje wordt grif zes tot tien mille betaald. Een col lectors-item als dit brengt een veelvoud daarvan op en als Peters er mee naar de Verenigde Staten gaat vangt hij de hoofdprijs." WESTKAPELLE Het onderbeen dat 29 juli op het strand in West- kapelle werd gevonden, is van de vermiste Belgische Marilyne Neufort (43) uit Paliseul, een dorpje in Belgisch Luxemburg. Zij verliet op 9 januari van dit jaar om vijf uur 's ochtends haar woning met haar auto, een rode Dada. Haar man sloeg alarm, om dat ze medische hulp nodig had. De auto werd een dag later terug gevonden in Oostende. De echt genoot van Neufort deed in ja nuari op het Waalse DHNET een oproep vanwege de vermissing. Toen het been eind juli door wandelaars werd gevonden in Westkapelle, voerde het team Fo rensische Opsporing een DNA- onderzoek uit. Het DNA van het been bleek overeen te komen met DNA dat op sigaretten in de auto van Neufort was gevonden. Volgens de Belgische politie gaat het waarschijnlijk om zelf moord. Neufort laat een man en twee kinderen achter. woensdag 14 september 2016 Draaieria Vandaag: Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik snak naar de herfst 443 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS SLUIS Koffiesalon Capisce in Sluis heeft de beste koffie van Zeeland, volgens de jaarlijk se ranglijst van Misset Hore ca. In totaal staan er zes Zeeuwse koffiesalons in de 'Koffie top honderd'. Capis ce staat op 6, Maarstraat in Zierikzee op 14, Gasterij De Thuishaven in Terneuzen op 33, Kaldi Goes op 36, Bij Juuls in Domburg op 40 en De Eetboetiek in Sluis staat op nummer 99. Black Bloom in Groningen is eer ste. De hele lijst is te vinden op missethoreca.nl. MIDDELBURG „Je moet het dak repareren als de zon schijnt", zei com missaris van de koning Han Polman. Op een van de warmste dagen van het jaar stemde het provinciebe stuur gisteren in met een sa menwerkingsovereenkomst over gladheidsbestrijding. De Zeeuwse wegbeheer- ders (behalve de gemeente Borsele) gaan dat samen doen. Dat is uniek in Neder land. YERSEKE Mosselkwekers zijn deze week op de Waddenzee om mosselzaad op te vissen. Dat zijn kleine mosseltjes die in twee tot drie jaar uit groeien tot eetbare mosse len. Er is dit jaar een enor me hoeveelheid mossel zaad gevallen op de bodem. Wat nu wordt opgevist is het mosselzaad dat het minst de kans heeft de win ter te overleven. Een 50-jarige man uit Vlissin gen is vrijdag 9 september korte tijd ontvoerd. De man werd rond 17.00 uur aan de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen in een donkerkleurige auto gesleurd en bedreigd. Dat meldt de politie. In Bre da werd hij uit de auto ge zet. De politie onderzoekt de zaak en roept getuigen op zich te melden. Bakker Mathieu Sonnemans (rechts) en museumeigenaar Eef Peters bij de kever van de vrouw van Seyss-lnquart. fotovidiphoto In de tuin van bakker Mathieu Sonnemans in Burgh-Haamste de blijkt decennialang de Volks wagen Kever van Gertrud Seyss-lnquart te hebben ge staan. Dat is bevestigd door Eef Peters, eigenaar van het Arn hems oorlogsmuseum 40-45. Ton van den Nou weiand Burgh-Haamstede Mathieu Sonnemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2