Deze week tropenrooster op Zeeuws-Vlaamse scholen Traplift nodig? Nu 20% nazomerkorting ZEELAND 11 Replica van ruim eeuw oude vissershengst te water gelaten handicare-trapliften.nl/ZC of bel 072-75 111 75 De Pegasus is herboren. De vermoedelijk in 1908 bij scheepswerf Verras in Paal gebouwde vissershengst is in acht jaar nagebouwd door vrijwilligers met professionele hulp. Zondag was de officiële tewaterlating in Rupelmonde. rots als een pauw is nog voorzichtig uitgedrukt. Philip Streitz van vereni ging zonder winstoogmerk (vzw) Tolerant straalt zondag van oor tot oor. Het Vlaamse broertje van de Zeeuw se Stichting Behoud Hoogaars heeft aan de Schelde in Rupel monde iets groots verricht. Voor het eerst in zeker zestig jaar is er een authentiek houten (Zeeuws-) Vlaams vissersschip ge bouwd, een hengst, Pegasus ge naamd. De officiële tewaterlating is ge pland om half twaalf bij hoog wa ter. Al ver voor die tijd stroomt het terrein van vzw Tolerant, een deel van de vroegere scheeps werf Chantier Naval de Rupel monde (1912-1995), vol met hon derden bezoekers. Alle ogen zijn gericht op de nieuwe hengst, een eeuwenoud type vissersschip dat evenals de hoogaars heel ge schikt was voor de Zeeuwse wate ren. Vissers konden de platbo dems zonder problemen droog zetten op de vele zandplaten. Vrijwel niemand kijkt zondag meer om naar de oude Pegasus die schuilgaat achter geparkeerde auto's. Veel meer dan een geraam te is er ook niet van over, maar Zuiderburen zonder de oude Pegasus had de nieuwe nooit gebouwd kunnen worden. „Scheepsbouwers als Verras in Paal en De Klerk in Kruispolderhaven werkten niet met bouwtekeningen", weet St reitz. „'Ik wil net zo'n schip als die en die', zeiden vissers vroe ger, 'maar dan iets groter'." Scheepsbouwers die hengsten maakten tot in de jaren dertig van de vorige eeuw, waren ook niet meer te raadplegen. Vzw To lerant verzon een list. De niet meer te restaureren Pegasus dien de als bouwtekening. Souburger en vrijwilliger bij Stichting Be houd Hoogaars Ko Ruissen (1927-2012) nam het lastige kar wei op zich. Hij bracht 'het versle ten, krom getrokken oudje' van kop tot kont nauwgezet in kaart. Zijn meetwerk legde de basis voor de herrijzenis van de Pega sus. Acht jaar hebben vrijwilligers van vzw Tolerant één of twee da gen in de week aan het schip ge werkt, enige tijd ook met hulp van professionele scheepsbou wers als Cees Droste uit Baarland en Michiel Verras uit Walsoor den. Elf ton eikenhout, 2300 na gels en schroeven en veertig liter verf zijn in het schip gegaan. Niet alles is authentiek. Het teer- product pek mag vanwege milieu regels niet meer worden gebruikt om de naden tussen planken te dichten. Kunstrubber is als alter natief toegepast. De doop vond zondagochtend toepasselijk plaats met Schelde- water, waarna de nieuwe Pega sus voor het eerst even in zijn ele ment mocht dobberen. Lang duurde dat niet. De 'slechts' 11,5 meter lange en vier meter brede trots van vzw Tolerant werd al snel weer op de kant getrokken. Het houtwerk is af, maar onder meer een motor moet er nog in. Voorjaar 2017 moet alles klaar zijn. De Pegasus zal varend voor al te bewonderen zijn op het Veerse Meer en de Oosterschel- de. De Schelde is te smal om op te zeilen, vertelt Streitz, en het originele vaarwater, de Wester- schelde, is met alle zeescheep vaart te druk geworden. TERNEUZEN Drie van de vier scholengemeenschappen in Zeeuws-Vlaanderen werken deze dagen volgens een tropenrooster. Elders in Zeeland wordt de situa tie nog even aangekeken. De Zeeuws-Vlaamse lesuren duren tijdens de hete dagen niet vijftig maar veertig minuten, waardoor de leerlingen eerder uit zijn. De twee Terneuzense scho len De Rede en het Zeldenrust Steelant College en het Reynaert College in Hulst kiezen voor het tropenrooster. Volgens Chris Dre- ves van De Rede bevordert de hit te het concentratievermogen van de leerlingen niet. Een uitzondering is het Zwin College in Oostburg. „Wij wer ken altijd al met een tropenroos ter", antwoordt directeur Frank Neefs. „Wij beginnen altijd al vroeg, om kwart over acht waar door leerlingen toch al vroeger vrij zijn." Laatste uren Op Walcheren overwegen de Mondia Scholengroep (Schelde- mond en Nehalennia) en de CSW Walcheren de laatste lesu ren te laten vervallen, mocht het vandaag te warm worden. Dat zou ook kunnen resulteren in een rooster waarbij deze week eerder wordt begonnen en eerder wordt gestopt. De scholen op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland waren gistermiddag niet meer bereik baar voor een toelichting. De hitte bevordert het concentratie vermogen van de leerlingen niet slechts 1 week levertijd handicare dinsdag 13 september 2016 Harmen van der Werf In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de nieuw ste aanwinst voor vereni ging Tolerant. Vlaamse liefhebbers leveren knap staalt) e werk af met bouw Pegasus De volledig nieuwgebouwde hengst Pegasus vóór de tewaterlating hebbers afkwamen in het Centrum Nautisch Rupelmonde (CNR) aan waarop zondag honderden lief de Schelde, foto adri van dewege —Chris Dreves, De Rede Trapliftmaker sinds 1886

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75