iiimnh Veel meer proeven op boerderijdieren 9 §SB Aantal zonuren in september Dit jaar is voor 20.848 dieren ver gunning gevraagd en verleend door de Centrale Commissie Dier proeven (CCD) om de proeven te kunnen doen. De gezondheids dienst opereert landelijk en is vooral bekend door zijn laborato riumonderzoek na een uitbraak van veeziekten. In 2015 gebruikte de dienst 7.929 dieren, waarvan er 7.355 werden gedood. Het onder zoek wordt gedaan op boerderij dieren: koeien, varkens, kippen, kalkoenen. Dierenbescherming Nederland heeft geen goed woord over voor deze enorme stijging in de afgege ven vergunningen voor proeven bij landbouwdieren. Dit gaat volle dig tegen de trend in, zegt Niels Dorland. „Wij zitten nadrukkelijk op de lijn dat je het moet zoeken in ge zonde dieren in plaats van in het versterken van de weerbaarheid van zwakke dieren, zoals dat nu gebeurt. Infectiedruk in de land bouw creëer je door veel snel groeiende dieren met een lage weerstand bij elkaar te zetten." Ynte Schukker, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, erkent dat er meer proefdieren worden gebruikt. Hij stelt dat zijn bedrijf bij het gebruik van dieren steeds goed kijkt of er een alterna tiefis. En elke onderzoek is er, vol- ln 2015 gebruikte de dienst 7.929 dieren voor proeven. Daarvan werden er 7.355 gedood gens hem, op gericht om de die ren in het algemeen gezonder te maken. Dat de dienst op deze schaal proefdieren gebruikt, werd pas duidelijk nadat deze krant via een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur vergunningen in be zit kreeg. De huidige onderzoeken van het Deventer bedrijf variëren in ernst en omvang. Zo wil de Ge zondheidsdienst voor Dieren bij voorbeeld de gevolgen van een specifieke infectie bij koeien in kaart brengen, waarvoor dieren worden gebruikt die al ziek zijn. Voor een onderzoek op de effec ten van schimmels in ruwvoer worden gezonde dieren gebruikt, die worden geïnfecteerd en na het experiment worden afgemaakt. Op dergelijke proeven is kritiek van dierenrechtenorganisaties. Er zou veel meer onderzoek gedaan kunnen worden door gebruik te maken van nieuwe technologieën, zodat de dieren gespaard worden, zegt onderzoeker Debby Weijers van Proefdiervrij. In het laatste jaarverslag van de Centrale Commissie Dierproeven wordt gesteld dat er grenzen aan de huidige veehouderij zijn. De oplossing voor ziekten en onge mak hoeft 'niet te worden gezocht in het verhogen van de weerstand van de productiedieren, maar veel eer in het aanbieden van een om geving waarin infectiedruk sterk vermindert'. maandag 12 september 2016 iou 138 (gem. in sept.) I IV I 78,6 uren tot en met zaterdag 10 september o- 1990 - 1995 2000 2005 2010 '15'16 1209161RV BRON: WEERPLAZA TOTO REMKO DE WAAk ANP Indian Summer 200 urm194=1115=7- De Gezondheidsdienst voor Die ren heeft duizenden proefdieren meer nodig dan vorig jaar voor onderzoek. Dierenbescherming Nederland spreekt schande van de stijging. „Dit is het terug draaien van de klok." Harry Hekkert Deventer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9