Mi m JjJjJdjy/ffJdfJ, fjJ r r. r I 8 NI Raadslid doet aangifte tegen hangjongeren SEPTEMBER ZOMERMAAND Het Zaanse gemeenteraAdslid Juliëtte Rot (Democratisch Zaanstad) is gisteren bij haar woning in de wijk Poelenburg geïntimideerd door een groep Turks-Nederlandse jongeren onder aanvoering van 'tuig- vlogger' Ismail Ilgun. Rot heeft aangifte gedaan wegens bedreiging. De 30-jarige politi ca rondde een interview met RTV Noord-Holland af toen de groep kwam voorrijden in een Audi Q7. „Ilgun sprong uit de auto en begon mij te fil men en te intimideren", aldus Rot. „Hij beschuldigde mij er onder meer van hen zwart te willen maken. Hij stond pal voor me en was behoorlijk dreigend. Vanuit de auto werd mij iets nageroepen als: 'We weten je te vinden.'" Op beel den van RTVNH is te zien hoe de groep Rot verbaal aanvalt en middelvingers naar haar op steekt. De groep hangjonge ren, waarvan Ilgun als 'woord voerder' optreedt, veroorzaakt in Zaandam Veel overlast. 'Parlement' van burgemeesters De maand september is in de 21ste eeuw aantoonbaar een stuk zonniger geworden. Zwembaden profiteren volop, maar strandtenten vinden geen werkstudenten. iana Woei van Weerplaza kijkt er zelf ook een beetje van op als ze de cij fers ziet van wat de Ameri kanen de Indian Summer noemen: september wordt écht steeds zon niger. „Als ik naar de cijfers kijk, klopt het gevoel van veel mensen nog ook." September, de maand waarin het aantal uren daglicht rap afbrokkelt, telt gemiddeld in De Bilt 138 uren zonlicht. „Maar als we kijken vanaf 1990, dus de af gelopen 26 jaar, zijn er vijftien Sep tembers geweest waarin we méér zonuren hadden. En liefst dertien van die vijftien waren in deze eeuw. Het is vanaf 2000 dus bijna altijd zonniger in september dan gemiddeld. En warmer." En er zaten flinke uitschieters bij. In 2003 en 2005 haalde septem ber respectievelijk 194 en 190 zon uren; aantallen die eigenlijk bij juni horen, de maand waarin de langste dag van het jaar valt. De Septembers van 2003 en 2005 ho ren sowieso bij de top tien van zonnigste Septembers aller tijden. En 2006 was zelfs de warmste sep tember ooit, inmiddels op de hie len gezeten door september 2016. Minder luchtvervuiling Met wéér een tropische week voor de deur lijkt 2016 de zomerse sta tus van september te gaan onder strepen. „De gemiddelde tempera tuur van deze maand, dag en nacht, ligt met 17,5 graad al 3 gra den boven het gemiddelde van september", zegt Woei. Mei is nog altijd zonnigste maand van het jaar en de gemid delden van juni, juli en augustus blijven hoger. „Maar dat is appels met peren vergelijken, omdat de stand van de zon in die maanden gewoon anders is dan in septem ber. September kruipt er steeds meer tegenaan." Een oorzaak? „Toeval. Óf het komt doordat de luchtvervuiling veel minder is ge worden. Dat betekent ook minder wolkenvorming." Zwaluwen De buitenbaden van Nederland profiteren volop. „Een maand gele den hebben we besloten tot 24 september open te blijven", zegt Thijs Suttorp van zwembad De Houtvaart in Haarlem. „Toen ken den we de voorspelling nog niet, maar we wisten al: september be tekent bijna altijd lekker weer." Boswachter Jacques van der Neut neemt het er ook van. „Rond leidingen in september, dan is het altijd scoren. Heerlijk in de zon, de visarenden vliegen om je hoofd. Het is warm, insecten zijn nog volop actief, muggen helaas ook, maar dus ook zwaluwen." Genieten van september, dat kennen ze ook bij nazomerfestival Appelpop in Tiel. „Het grappige is dat we eind jaren 90 ooit vanwege de regen besloten het hoofdpo dium in een tent te plaatsen, en dat het daarna zelden nog regen de", zegt André Keij van Appel pop. „Het is als festival in septem ber best lastig om buitenlandse bands te boeken, omdat ze vaak al niet meer toeren. Maar met één ding hebben we het makkelijk hier: bijna altijd lekker weer." Praktische probleempjes kent 'warm september' ook. „Zie maar eens studenten als personeel te vinden", zegt manager Jos Tyler van strandtent Blue Lagoon in Scheveningen. „We moeten er in september dus altijd met het club je vaste mensen tegenaan. Maar beter dat dan elkaar aanstaren in de regen. Wij klagen niet." THE COLOR RUN 5 www.bolderman.nl I I Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 daagse najaarsreis Barcelona en omgeving 8/10 dagen Tossa de Mar, "All Inclusive" 8/10 dagen Istrië Opatija 8/10 dagen Eilanden van Kroatië Eilanden van Dalmatië 10 dagen Het Prinsdom Andorra maandag 12 september 2016 ZAANDAM Wierd Puk 4, Deelnemers aan de vijfde editie van de Color Run zitten on der de kleurpoeder bij de Haarrijnseplas in Utrecht. De ren ners starten in het wit, na elke kilometer krijgen ze wat kleur poeder over zich heen. foto piroschka van de wouw/anp DEN HAAG Burgemeesters uit meer dan zestig steden uit de hele wereld hebben gisteren in Den Haag een burgemeestersparlement in het leven geroepen. Het is een samenwerkingsverband op het gebied van klimaatverande ring, migratie, vluchtelingen en goed openbaar bestuur. Het idee is dat de bestuurders van grote steden de beste oplossin gen hebben voor allerlei wereld problemen. Voorzitter is Jozias van Aartsen van Den Haag. Museum Naturalis was dit weekend uitverkocht, omdat T. rex Trix voor het eerst te zien was. Zo'n 4.000 bezoe kers kwamen de 66 miljoen jaar oude botten bekijken. Victor Schildkamp Haarlem v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 26 sept/10,15, 24 okt Vertrekdatum: 10 okt Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: lij i Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer excl. Calamiteitenfonds reservedngskosten Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdatum: 24 okt Vertrekdata: 15, 24 okt Vertrekdata: 3,15,17,24 ol<t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8