Breskens blijft herdenken Evaluatie tweede woning in Sluis eind dit jaar klaar N 19 Alleen maar vrolijke gezichten op festival Zoute Neuzen De eerste editie van het festival Zoute Neuzen bewijst dat het wel degelijk kan: een groot, gezellig en gemoedelijk evenement in de stad. Er komen zeker 10.000 bezoekers op af. Wie had dat nou ge dacht: een evene ment dat in het centrum van Ter- neuzen voor ge zelligheid en gemoedelijkheid zorgt. De organisatie van het festi val Zoute Neuzen kreeg het afgelo- Zondagmiddag is de rij kinderen voor de 'bolospinnen' nóg langer dan een dag eerder pen weekeinde voor elkaar en be wees de stad daarmee een grote dienst. De scepsis van Terneuzenaren over hun eigen stad, en met name over het vaak nogal ongezellige centrum, neemt al jaren toe. Een evenement als Zoute Neuzen, vond promotieclub City Marke ting, moet helpen dat te verande ren. En dat is ongetwijfeld gelukt. Geholpen door het mooie weer is het zaterdagmiddag al druk vóór dat kapitein Willem van der Dec ken, aan wie het festival wordt 'op gehangen', het evenement offici eel opent. Met name (ouders met) kinderen weten die eerste uren de Herengracht te vinden. Voor de jonge bezoekers is er theater, ze kunnen in ballen over het water lopen, circus Bolo maakt versierde suikerspinnen en theaterduizend poot Lappie Lapstok zet hen op de foto als verkleed, levend stand beeld. 's Avonds verschuift de aan dacht, veel meer dan 's middags, naar het podium op het water, in de gracht. Zeker nadat het tijdens het optreden van Lucas Hamming donker is geworden. Niet iedereen kan het fraaie podium goed zien: dat ligt laag, het publiek op de ka de staat hoger. Daardoor hebben relatief weinig mensen goed zicht op de artiesten, en andersom heb ben die het lastig om contact te maken met hun publiek. De be zoekers die het moeten doen met alleen het geluid, malen daar ech ter niet om. Ze hebben genoeg aan hun hapje, drankje en elkaar. De Herengracht lijkt, mede dank zij de foodtrucks en de zitjes, op de gezellige 'huiskamer' die onder nemers en promotors zo graag in het centrum van Terneuzen wil len realiseren. De organisatie zet met het pro grammeren van ook nog een twee de dag meteen een gewaagde stap. Is dat niet een beetje veel van het goede, vragen sommige bezoekers zich zaterdag al af. Nee dus. Zon dag is het publiek nog gemêleer- der, het aantal snackende mensen nog groter en de rij voor de bolo spinnen nóg langer dan de mid dag ervoor. Omdat de toegang gratis was, werd het aantal bezoekers niet ge teld. De organisatie schat dat na af loop op tien- tot twaalfduizend. Wereldwijd werd gisteren stilge staan bij het afgrijselijke gebeu ren op 11 september 2001 in New York waarbij haast drieduizend slachtoffers vielen. Daarbij lijkt het aantal van ruim tweehon derd slachtoffers van het bombar dement op Breskens, precies 67 jaar eerder, welhaast in het niet te vallen. Maar in Breskens wordt dat ui teraard anders ervaren. Tiental len families voelen nog steeds het gemis van wat toen gebeurde. Geen twijfel dus dat het nog steeds nuttig en nodig is om jaar lijks stil te staan bij het noodlotti ge gebeuren en de nasleep ervan. Tijdens de indrukwekkende bij eenkomst gisteravond bij het oor logsmonument aan de Steenoven werden ook de slachtoffers van recente aanslagen niet vergeten. „Tientallen conflicten in de we reld eisen dagelijks levens", aldus wethouder Jack Werkman van de gemeente Sluis. „Daarom blijven we herdenken, omarmen onze vrijheid en geven onze principes en waarden nooit op." Traditiegetrouw werden de na men van alle slachtoffers en hun leeftijd, variërend van twee maanden tot ruim tachtig jaar, voorgelezen. Het volkslied werd gezongen, en bloemen gelegd. OOSTBURG De evaluatie van het afschaffen van het verbod op twee de woningen is pas in december klaar. Dat laten B en W weten aan de Sluise gemeenteraad. Sluis schafte de verordening die het ver bod regelde, twee jaar geleden af. Er werd afgesproken dat die stap grondig geëvalueerd zou worden. De manier waarop die evaluatie tot nu toe plaatsvindt, leidt tot veel onvrede bij dorpsraden, met name die van Cadzand, Zuidzan- de en Groede. Ze vinden de ma nier van werken onzorgvuldig en niet grondig genoeg. B en W ko men hen nu tegemoet. Het ZB Planbureau gaat een onderzoek uitvoeren naar de relatie tussen het afschaffen van de verordening en leefbaarheid in de kernen. Dat moet dus eind dit jaar klaar zijn. maandag 12 september 2016 De Herengracht was al zaterdagmiddag vol met mensen. Rechts is het podium in het water zichtbaar. Het podium in de gracht lag lager dan het publiek op de wal. Daar door had maar een beperkt aantal mensen er goed zicht op. Het festival kende tal van verwijzingen naar de tijd van kapitein Willem van der Decken. Zo was er ook een barbier aanwezig. Voor kinderen was zaterdag- en zondagmiddag veel te doen. Ze konden onder meer in plastic ballen over het water 'lopen', fotos peter nicolai Temeuzen be wij st zichzelf grote dienst Martijn de Koning Terneuzen A Toby (5) is blij met zijn 'bolo- spin' van Circus Bolo. Wilma Valk Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70