Skeeleraars leggen tweehonderd kilometer af Parkeren blijft gratis IOLEN 19 MONUMENTENDAG WISSEKERKE 800 JAAR A Veel monumenten zijn er niet te vinden, maar vanwege het 800-jarig bestaan van het kleinste dorp van de gemeente Goes, mocht Wissekerke toch extra in de aandacht staan tijdens de Open Monumentendag. Wissekerke, het is tegenwoordig niet meer dan een plukje hui zen tussen 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke. Toch mogen de inwoners van dit gehucht best trots zijn op hun woonplaats, vindt burgemeester René Ver hulst. „In 1216 wordt Wissekerke voor het eerst genoemd. Lang is het groter en belangrijker geweest dan plaatsen als 's-Heer Arends kerke, Wolphaartsdijk en 's-Heer Hendrikskinderen." Vanwege het 8oo-jarig jubi leum, vereerde Verhulst de klein ste kern van zijn gemeente met een bezoek. Geheel in stijl arri veerde de burgemeester en zijn partner in een koets bij Meubel en Rijtuigstofferderij C.J. Brouwer in Wissekerke. Tijdens zijn lezing over de ge schiedenis van het gehucht richt te hij zich vooral op het ontstaan van het wapen van Wissekerke. Dat wordt gesierd door een wijnstok, met op het schildhoofd zes wijnranken. Volgens Verhulst, is de meest aannemelijke verkla ring dat de ambachtsheer van Wis sekerke wijngaarden had in het Westland. „Voordat bier de plaats van wijn innam, waren er vooral in het zuiden van Nederland veel wijngaarden te vinden. Door de wijnranken op het schild van één van zijn bezittingen te plaatsen, wilde de ambachtsheer waar- schijnlijk laten zien wat hij zoal in huis had." Een andere verklaring kan volgens Verhulst een verwij zing naar het christendom zijn, waar de wijnrank als symbool veelvuldig voorkomt. De burge meester stond ook even stil bij het jaar 1660. In dat jaar werd het aan tal huizen in Wissekerke op 24 vastgesteld. „Dat werd gedaan om belasting te kunnen heffen. Blijk baar hadden ze in die tijd ook al met bezuinigingen te maken." Het terrein van Brouwer staat elk jaar tijdens Open Monumen tendag open voor publiek. In en om de gebouwen werden demon straties gegeven van oude ambach ten. Zo kon het publiek uiteraard zien hoe meubels worden gestof feerd. Maar ook andere kunste naars, zoals glas-in-loodzetter Ri nus Rentmeester en restauratie schilder Leen de Kok, lieten zien wat ze in huis hadden. De Kok had speciaal voor de dag een denkbeeldig huisje uit de be gintijd van Wissekerke nage bouwd. Met zijn verftechnieken wist hij de bezoekers aardig te be driegen. Op het oog leek het alsof het huisje was gemaakt van bak steen en hout. „Maar op de deur knop en het glas in het raam na, is alles van tempex, oftewel piep schuim gemaakt." Boven de deur staat de tekst 'verval van afval' in- gekerft. „Tegenwoordig wordt veel verpakt in tempex wat vaak ge woon wordt weggegooid." De Kok merkte dat het een zeer bruikmaar materiaal is om decor stukken van te maken. „Met een föhn kun je het heel goed vervor men." Bezoekers konden zich, han gend op een boomstam met bo ven zich de tekst 'de hroetn uut Wissekerke' zich laten vereeuwi gen bij het vervallen huisje. KRABBENDIJKE Met het organise ren van tochten van 100 kilometer hebben ze bij de IJs-skeerlervereni- ging Krabbendijke wel ervaring. Maar 200 kilometer is wel even wat anders, zegt voorzitter Jan Witsel. De deelnemers vertrokken om 6.00 uur in Krabbendijke om, na een tocht over Tholen, Schouwen-Dui- veland, Walcheren en Zuid-Beve land pas een half etmaal later weer aan te komen. „Een zware tocht, die lang niet iedereen kan rijden." Een groep van 58 mannen begon aan de tocht. „Ze komen overal van daan; er waren Belgen, Tukkers, Friezen en uiteraard ook Zeeuwen." Aangezien het een vrije tocht is, was er geen winnaar. „Ze hielden een tempo aan van 20 tot 22 kilome ter per uur." s&esii GOES Parkeren bij de Zeelandhal len in Goes blijft gegarandeerd gratis voor bezoekers van de bio scoop, het bowlingcentrum en het restaurant. Organisatoren van eve nementen kunnen wel besluiten parkeergeld te vragen aan hun be zoekers, zegt een woordvoerder van Libéma, eigenaar van het vrije- tijds- en evenementencomplex. In januari werd het betaald par keren afgeschaft. Volgens Libéma was dat een 'geste naar de leisure- bedrijven'. Daarvoor hadden deze bedrijven een regeling waarmee het parkeergeld werd vergoed. In middels zijn de slagbomen die toe gang gaven tot het parkeerterrein van de Zeelandhallen verwijderd. maandag 12 september 2016 Wissekerke en het raadsel van de wijnranken op het wapenschild René en Desiree Verhulst poseerden, net als veel andere bezoe kers, voor het 'Middeleeuwse huisje' van Wissekerke. Joeri Wisse Wissekerke Sanne de Koster, Elena Dekker en Marilène Dekker kijken aandachtig hoe Rinus Rentmeester een glas-in-loodraam maakt, foto's johan van der heijden Het wapen van Wissekerke bij de ingang van C.J. Brouwer. DER HEIJDEN De deelnemers passeren de Zwaakse Weel bij 's Gravenpolder, johan van:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66