Tholenaren zorgen zelf voor knalopening feest Kees van Oosten zeventig jaar lid van ringrijdersvereniging 1 VÉR# 1 18 B Lezing over onbekende ontdekkingsreizigers Ruim tweehonderd toeschou wers, van wie velen in historische kleding gehuld, waren zaterda gochtend naar de Molenvlietest- raat gekomen om het spektakel mee te maken. Nadat de schietmeester twintig minuten lang op allerlei manieren probeerde het kruit tot ontplof fing te brengen, konden de veelal in historische kledij gestoken aan wezigen hun vingers uit de oren halen en de camera's weer opber gen. Om de rest van het program ma niet te veel te vertragen, be sloot de organisatie om om twaalf uur een tweede poging te onder nemen, die wél slaagde. Voor de schietmeester, die de ka nonnen had geprepareerd, was het de eerste keer in vijftien jaar dat het geschut weigerde. „Ik doe dit heel vaak, ik ben ook keur meester voor kanonnen. Vrijdag heb ik tweeenhalf uur gebuffeld om deze kanonnen schoon en droog te maken. Ik heb er er heel wat blikjes, flesjes en drie liter wa ter uitgehaald. Vanmorgen waren ze kurkdroog van binnen. Maar he laas pakte het lont niet goed." Na de in het water gevallen ope ningshandeling, ging het gezel schap naar het oude stadhuis. Daar werd nagespeeld hoe graaf Jan van Blois en Machteld van Gel- re in 1366 de stadsrechten verleen den aan Tholen. Loco-burgemeester Peter van Hoek en wethouder Kees van Dis kropen in de huid van hun verre voorgangers door als schout en schepen van Tholen de ingezete nen op de hoogte te brengen van de nieuwe rechten en plichten die de status van stad voor de Thole naren met zich meebrengt. Na het toneelstukje sprak Van Hoek, die voor de gelegenheid de oude ambtsketen van Tholen droeg, ook nog even als zichzelf tot het toegestroomde publiek. „De kanonnen deden het helaas niet, maar Tholen laat zien dat ze hier uitstekend zelf voor een knal lend begin van de historisch-nos- talgische dag kunnen zorgen." derde met 23 ringen. De Pollepel werd gewonnen door Jan Willem Nijssen en het Stoeltjes rijden door nestor Leo Wabeke. Sjezenrijden In buurdorp Kapelle was na ja ren van afwezigheid de monumen tale Kerkring van Kapelle weer het decor voor het sjezenrijden. Marco en Ilona Janse wisten alle ringen te steken, TT4 in totaal en wonnen daarmee de wedstrijd. Remco Heijboer en Esther Lous werden tweede met rrr ringen en Kees en Annaliza Langebeeke der de met eveneens 111. De eerste prijs voor de mooiste combinatie werd gewonnen door Arie van der Maas en Angelina Cevaal. Het mooiste koppel was volgens de jury Peter Boogaard en Ankie Vreke. De zogenaamde Boerenron- des waarin er om de felbegeerde Pollepel werd gestreden, werd ge wonnen door Jelle van Stee en Claudia van den Berge. Maar liefst zeventig jaar is Kees van Oosten lid van de Wemelding- se ringrijdersvereniging Ons Ge noegen. Tijdens de wedstrijd in de Dorpsstraat afgelopen zaterdag, werd hij gehuldigd voor dit jubi leum. Ook vijf andere leden van de Wemeldingse ringrijdersvereni ging werden in het zonnetje ge zet. Leo Wabeke, Jaap Moelker en Wim Hamelink vierden dat ze al 55 jaar lid zijn van de vereniging. Jubilarissen Jacqueline Rijk - Schouwenaar werd gehuldigd voor het 35 jaar lidmaatschap en Jacqueline Rouw voor haar 25-ja- rig lidmaatschap. De Ringrijwedstrijd die volgens Bevelandse traditie met 'het korte stokje' (een lans van 50 centime ter) werd verreden werd gewon nen door Suzanne Cornelisse die 30 ringen uit 34 beurten stak. Jan Willem Nijssen werd tweede met 29 ringen en Ramona van Alphen IN DE REGIO Frits van der Blom houdt woensdag 14 september een le zing over enkele onbekende ontdekkingsreizigers uit de ne gentiende en twintigste eeuw. Deze bleven onbekend, omdat degene die beweerde dat de aarde rond zou zijn vervolgd zouden worden door de kerke lijke autoriteiten. Waarom ei genlijk? Wat was het dat de mens niet mocht weten? Van der Blom zal het hierover heb ben in zijn lezing in het dorps huis Amicitia te Kloetinge. De lezing begint om 19.30 uur en de kosten bedragen 9 euro per persoon. JUBILEUM MIJN DORP MIJN STAD maandag 12 september 2016 Het had een knallend begin van het laatste grote evenement van het feestjaar Tholen 650 jaar moeten worden. Maar de kanon nen die voor het vuurwerk bij de start van de historisch-nostal- gische dag moesten zorgen, wei gerden jammerlijk dienst. Joeri Wisse Tholen Marlijn Minderhoud Wat ze ook probeerden; de kanonnen aan de Molenvlietsestraat bleven zaterdagochtend stil. De tweede poging om 12.00 uur lukte wel. foto johan van der heijden Wemeldinge Kees van Oosten vierde zijn 70-jarig lidmaatschap. HEINKENSZAND Expositie Jan Berndsen Jan Berndsen expo seert tot en met de cember zijn werk bij BinnenUit in Hein- keszand. Berndsen is gebo ren in Amsterdam en sinds zijn 43ste actief als beeldend kunstenaar, schrij ver van toneelstuk ken en acteur. De expositie is te zien tijdens de openings- KLOETINGE tijden van BinnenUit. OVEZANDE Natuurexcursie voor kinderen Het IVN (instituut voor natuureducatie en duurzaamheid) en de Zeeuwse Del ta houden woens dag een excursie voor kinderen tus sen de 9 en 12 jaar oud. Tussen 14.30 uur en 16.30 uur zullen de kinderen verschillen de activiteiten doen in betrekking tot de natuur. Zo wordt er gezocht naar eetba re- en lekkere geu rende planten. De excursie begint om 14.30 uur bij de Plataanweg 12 te Ovezande. De kos ten bedragen 2 eu ro per kind. Aanmelden: voor 12 september via de website www.ivn.nl/dzd. GOES Dek Opleidingen in Goes vierde zaterdag haar veer tig-jarig jubileum. Dat deed het bedrijf -hoe toepasselijk- door veertig activiteiten te organiseren in en om het splinter nieuwe onderkomen aan de Verrijn Stuartweg in Goes. Be zoekers konden bijvoorbeeld een proefrit maken in een bus, vrachtauto of tractor. Ook waren er verschillende demon straties van gemotoriseerde voertuigen, zoals de motortrial op de foto. JOHAN VAN DER HEIJDEN GOES Historisch Museum De Bevelanden, 13.30-16.30 uur- Handwerkcafé; Kattendijksedijk 23, 19.30 uur - Korte cursus over Insec ten; Wijkcentrum De Spinne, 19.30 uur- Start bridgecursus HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur- Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur- Gratis sporten on der professionele begeleiding in de Be- weegtuin, de trai ning bestaat uit kracht, souplesse, coördinatie en uit houdingsvermogen KRABBENDIJKE Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en Biljar ten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Lan- geviele 41, 13.30-15.30 uur- Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, o.a. breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00-10.00 uur- Allevo Lessen 'Be wegen voor 50+'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65