Gebral is Rutte onwaardig Opzwepende start Blauwalg hindert Thoolse Mijl niet 16 ZEELAND STRANDHUISJES EINDE SEIZOEN Vroege vogel De meeste huurders ruimen hun strandhuisjes leeg. Anderen mogen nog wat langer van hun zomeronderkomen genieten. Commentaar Premier Rutte schoot afgelopen week opnieuw verbaal uit zijn slof. In zijn wekelijkse persconferentie had hij geen goed woord over voor de groep Turks-Nederlandse jonge ren die in Zaanstad overlast veroorzaakt. Hij noemde de groep „ge woon tuig van de richel". Het is niet de eerste keer dat de minister-president de taal van de straat gebruikt in het parlement of in een parlementaire omge ving. Eerder kreeg hij het aan de stok met CD A-kamerlid Ray mond Knops in het debat over de arrestatie van columniste Ebru Umar. De christen-democraat stelde dat het kabinet niet snel ge noeg in actie was gekomen om Umar vrij te krijgen. „Wat een ge lul", snauwde hij Knop toe. En tijdens de recente uitzending van Zomergasten hekelde de premier nog asociale Turks-Nederlands jongeren die een NOS-cameraman lastig vielen. „Mijn primaire, eerste gevoel is: lazer zelf op. Ga zelf terug naar Turkije. Pleur op, zou ik in plat Haags zeggen." Acht jaar geleden - Rutte was toen nog geen premier, maar wel Kamerlid - ondertekende zijn partij een brief van oud-minister Jo- han Remkes (óók WD) om in actie te komen tegen oprukkende taaiverruwing in het parlement. Parlementariërs hebben een voor beeldfunctie. Het overschrijden van verbale fatsoensnormen on dermijnt het gezag van volksvertegenwoordigers, heette het des tijds. Minister-president Rutte is van de duidelijke taal. Daar is niets mis mee. Hij mag in de Tweede Kamer op 't scherp van de snede debatteren. Daar hoort af en toe een onparlementaire ver spreking bij. Wat hij niet moet doen, is zich verlagen tot studenti koos gebral dat in een kroeg of op straat thuishoort. Dat is een mi- nister-president onwaardig. De minister-president is van de duidelijke taal. Daar is op zich niets mis mee. GOES Met veel tromgeroffel is za terdag in Goes het culturele sei zoen 2016-2017 afgetrapt. Letter lijk, zoals in het geval van de for matie Yamato. Deze Japanse Tai- ko-drummers gaven een indruk wekkend optreden op het Bleek veld. Ook andere muzikale acts lie ten van zich horen op het podium van Goes-C. Overdag lag het ac cent meer op de culturele instellin gen, zoals kunstuitleen, theater De Mythe, de bibliotheek en mu ziekschool. Onder het motto 'Vreemde gans in de bijt' waren ze te gast in eikaars open huis. Almanak Ze loopt al weer een tijdje mee op de redactieburelen van deze krant, onze stagiaire uit Koude- kerke. Maar wel steeds van maandag tot vrijdag van 9.00 tot ongeveer 17.00 uur. Haar chef vond het wel een goed idee als ze ook wat meekreeg van het weekeindewerk bij een regionale krant. Dus meldde ze zich gisteren keurig om 9.00 uur op de krant, waar ze alleen een gesloten deur aantrof. Het bellen van haar chef maakte het er niet beter op. „Ik slaap nog", bromde hij narrig. „Ja, dat zou ik ook wel willen", dacht ze, maar ze zei het niet. Aanhouding na mishandeling Toerist met alarmpistool Politie zoekt getuigen ruzie Hoek speelt gelijk, VC Vlissingen wint De weersvoorspellingen voor deze week zijn fantastisch. En juist nu moeten de meeste huurders van strandhuisjes en -cabines hun tij delijke zomeronderkomens al leeg ruimen. Al geven sommige ver huurders nu uitstel. Verhuurders moeten er voor zor gen dat alle tijdelijke bebouwing vóór het begin van het stormsei zoen (1 november) van de Zeeuw se stranden is verwijderd. De meeste huurcontracten van huis jes of 'hokjes' lopen daarom op donderdag 15 september af. Zo hebben de verhuurders anderhal ve maand de tijd om deze tijdelij ke strandonderkomens af te bre ken, te vervoeren en op te slaan. Natuurlijk worden die niet alle maal direct op vrijdag door de ver huurders weggehaald. De meeste grootverhuurders verhuren tien tallen of honderden cabines en/of huisjes, er is tijd nodig om die alle maal van de stranden af te halen. Omdat er nog wat tropische da gen aan komen, zijn verhuurders wat coulanter. In Zeeuws-Vlaande ren mogen de hokjes al tot in okto ber blijven staan. Op een aantal plekken aan de Walcherse kust hoeven ze nu ook niet meteen alle maal weg. „We kunnen ze toch niet allemaal tegelijk weghalen", stelt Vreeke Strandexploitatie, dat 1100 cabines op Walcheren ver huurt. „We laten huurders ge bruikmaken van de hokjes zolang ze op het strand staan, ook als het contract dus eigenlijk al is afgelo pen", zegt medewerker Thomas Dekker. „Maar we raden hun wel aan om ze voor 15 september leeg te maken. Huurders weten dat dit een harde datum is. We krijgen dan ook geen verzoeken of het contract nog wat langer kan door lopen. Zelf moeten we ook afbre ken als het nog mooi weer is." Particulieren met een eigen strandhuisje zitten vast aan de einddatum van 31 oktober. Zij moeten er zelf voor zorgen dat het voor het begin van het stormsei zoen weg is van het strand. De be gin- en einddatum van het storm seizoen is bepaald door Water schap Scheldestromen. Officieel loopt die periode van 1 oktober tot 1 april. Maar om tegemoet te ko men aan de belangen van de re creatie, is dat teruggebracht naar 1 november tot 1 maart. Huurders kunnen dus nog een paar dagen genieten van hun strandonderkomen. Daarna is het wachten tot het strandseizoen weer begint. Het was even spannend, maar uit eindelijk kon de eerste editie van de Thoolse Mijl zaterdag toch doorgaan. Aanvankelijk leek de zwemtocht van de Oesterdam naar Strijenham de dupe te wor den van de blauwalg die eind vori ge week bij de Bergse Diepsluis is geconstateerd. Contact met de alg kan leiden tot huidirritaties en maag- en darmklachten. „Ik heb het vorige week zelf bij de provincie aangekaart", zegt An dy van de Velde, organisator van de Thoolse Mijl. „Ik woon zelf in Strijenham en zag dat er heel veel alg was. In deze extreme vorm heb ik het nog nooit meege maakt." „We hebben de afgelopen dagen wel wat stressmomenten gehad. Vrijdag zag het er nog naar uit dat we niet bij de Oesterdam konden starten, maar zaterdag was al het alg ineens weg. Ik vermoed dat Rijkswaterstaat bij de sluis een en ander dicht heeft gezet." De Thoolse Mijl werd een suc ces. Zeventig zwemmers deden mee aan de tocht over 1850 meter. Van de Velde: „We hebben al be sloten dat we het volgend jaar weer doen." maandag 12 september 2016 li De formatie Yamato luidt het nieuwe culturele seizoen in Goes in. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Tip? redactie@pzc.nl HULST Bij een opstootje in de Lan ge Nieuwstraat in Hulst is zaterdagochtend vroeg een 17-jarige jongen uit Axel aangehouden wegens mis handeling. De jongen had rond 4.20 uur zonder reden een 26-jarige man uit Sint Jansteen een kopstoot ge geven. Het slachtoffer deed aangifte van mishandeling waarna de Axelaar werd overgebracht naar Toren- tijd. De mishandeling vond plaats bij een café. OOSTKAPELLE Een 61-jarige Duitser uit Nie- derkruechten is vrijdag op het strand in Oostkapelle aangehouden omdat hij zich niet kon identificeren en hij een alarmpistool had. Dat maakte de politie zater dag bekend. De Duitser liep met zijn hond op het strand waar dat niet mocht. Hij kreeg een woordenwisseling met een strandwacht die zo hoog opliep dat de politie er bij aan te pas moest komen. N256 Een 22-jarige man uit Schie dam is vrijdag rond 18.00 uur aangehouden op de N256 tussen Goes en Zie- rikzee vanwege het plegen van vernielingen aan een be- drijfsbus en het bedreigen van de bestuurder. Aan het eind van de middag ont stond een verkeersruzie. Toen beide auto's moesten stoppen, pleegden inzitten den van de auto vernielin gen aan de bus. De politie zoekt getuigen. VLISSINGEN Van de hoogst spelende Zeeuwse voetbalploegen be haalde alleen VC Vlissingen een overwinning. De ploeg won gistermiddag op eigen veld met 4-0 van Groene Ster. HSV Hoek moest zater dag genoegen nemen met een gelijkspel bij Swift. Het werd in Amsterdam 1-1. Mooi weer, kotje moet toch leeg Joanne Karkdijk en Marieke Kesteloo foto's Dirk-Jan Gjeltema Vlissingen Rolf Bosboom Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64