Mark Boot verstevigt leidende positie ondanks tweede plaats 16 De Koning loopt roeimedaille mis Van 'tWestende verliest finale NK100 km: titel en record Leonie Ton Piet Koster erelid Zeeuws elftal ZEILEN EREDIVISIE IN VEERE Bonheiden Roeier Corné de Koning uit Goes heeft gis teren tijdens de Paralympics van Rio de Janeiro net naast een medaille gegrepen. Sa men met Esther van der Loos finishte hij in de A-finale van de klasse TA Mix 2x achter Groot-Brittannië (goud),China (zilver) en Frankrijk (brons). Hoewel het voor De Koning (26) mooi was dat hij zich binnen vier jaar opwerkte tot een zeer hoog niveau, is de vierde plaats een teleurstelling. Eerder dit jaar bleek tij dens wereldbekerwedstrijden namelijk dat een podiumplaats in Rio reëel was. De eindtijd van de Nederlandse boot was gisteren na 1000 meter 4.03,43 minuten. Het verschil met de derde plek was 1,95 se conden. Judoka Sam van 't Westende uit Vlissingen is er zaterdag net niet in geslaagd het Euro pean Open van Tallinn te winnen. Hij kwam ver, maar verloor in de eindstrijd van de klasse -73 kilo. De Let Dmitrijs Fedose- jenkovs was hem de baas. Van 't Westende, die begin 2015 voor het laatst een groot toernooi won, is de num mer 49 van de wereld. Hij zal door zijn fina leplaats een stukje gaan stijgen. In de klasse -100 werd Sjors Riddersma gis teren zevende. De Middelburger won zijn eerste twee duels en strandde in de kwartfi nales. In de herkansingen verloor hij ook. Atlete Leonie Ton uit Wissenkerke heeft za terdag op fenomenale wijze het Nederlands kampioenschap over 100 kilometer gewon nen. De ervaren hardloopster zegevierde in Winschoten in 8.22.46 uur. Daarmee scherp te ze het nationale record van Mildred Haans aan. Die liep in 2014 8.30.40. Vorig jaar debuteerde Ton in Winschoten. Toen voltooide ze de tien rondes van 10 kilo meter in 9.11.32 uur. Nu was ze bijna een uur sneller. Ze werd negende overall. Wim Douw uit Oud-Vossemeer haalde ook de eindstreep, als veertiende overall. Zijn tijd was 8.44.24. Dave Boone uit Kruinin- gen stapte na ruim 5 uur uit. Tijdens een extra bestuursvergadering is Piet Koster benoemd tot erevoorzitter van de Stichting Zeeuws Elftal. De inwoner van Dishoek werd door voorzitter Kees Roelse in de bloemetjes gezet en ontving de oor konde en speld. Koster is benoemd tot ere voorzitter als waardering voor zijn ruim acht jaren voorzitterschap van SZE. Hij was eerder topscheidsrechter in het amateur voetbal en onder meer voorzitter van VC Vlissingen en de profclub RBC Roosendaal. Waarloos Olen Vader WV Breskens en WSV Wolphaartsdijk zetten tijdens de competitie bewust jonkies in. Dat de resultaten daardoor wisselvallig zijn, nemen ze op de koop toe. De zeilteams van WV Breskens en WSV Wolphaartsdijk doen niet mee aan de ere divisie om te win nen. „We hebben heel bewust voor een andere insteek gekozen", vertelt David van de Plasse, de cap tain van de Noord-Bevelandse ver eniging, tijdens de vierde speel ronde in Veere. „Het is bij ons de bedoeling dat de oudere jeugd het wedstrijdzeilen op de wat grotere kielboten leert." Dat kan tijdens de eredivisie ook erg goed. De races zijn name lijk kort - zo'n 20 minuten - en na afloop komen de bemanningen steeds weer naar de wal. Daar kun nen de vierkoppige teams de op tredens a-la-minute analyseren. „We hebben daarvoor de moder ne techniek tot onze beschik king", zegt Van de Plasse. Hij heeft in de Jachtclub Veere zijn laptop opengeklapt en kan op de site van de eredivisie precies het verloop van de wedstrijden terug halen. „Je kunt meteen zien: wat deden we goed en wat ging er fout. Natuurlijk weet je op het wa ter ook wel ongeveer hoe het loopt, maar op de computer zie je het allemaal nog net iets beter. Daar leren we allemaal van. Ga je weer het water op, dan kun je dat meteen toepassen." Er zijn verenigingen die vol voor de landstitel gaan en zich wil len plaatsen voor de Champions League. WV Almere Centraal bij voorbeeld. Dat geoliede team wint veel races en is na vier van de vijf speelrondes de voornaamste kam pioenskandidaat. Breskens is - net als Wolphaartsdijk - al blij met een plekje in de brede midden moot. „Wij proberen bij deze wed strijden de jeugd zo veel mogelijk de ruimte te geven", vertelt Mara Vroon, de kleindochter van reder en zeezeiler Piet Vroon. „We zijn hier expres met twee bemannin gen. Die zetten we om de beurt in. En elke keer zetten we dan twee ervaren zeilers in en twee jongens tussen de zestien en acht tien. Heel bewust zeggen we dan niet tegen die jonkies: je mag al leen aan de touwen trekken. We laten ze meebeslissen: wanneer gaan we overstag, gaan we links of rechts... Alleen zo leren ze het." Van de Plasse is blij met de ere divisie zoals die er dit jaar is geko men. „Het is een heel mooie toe voeging", zegt hij. „Het benadert het zeilen van de andere kant. Doorgaans is het zo: je moet eerst een boot hebben voordat je kunt gaan zeilen. Bij deze nieuwe com petitie wordt er juist voor een boot gezorgd. De organisatie ver trekt de J7o's waarmee door ieder een gevaren wordt. Je hoeft, sim pel gezegd, alleen maar een be manning te hebben. Dat verlaagt de drempel." De captain van Wolphaartsdijk heeft het enthousiasme voor het wedstrijdzeilen zien groeien bij zijn vereniging. „Door de komst van de eredivisie zijn er niet al leen fraaie wedstrijden bij geko men, maar ook mooie trainings momenten. Ik merk dat mensen bij ons er echt mee bezig zijn." In Breskens is men ook enthou siast. Als het aan Vroon ligt, krijgt de eredivisie een vervolg en is de Zeeuws-Vlaamse vereniging er de volgende jaren ook bij. „Weer met de jeugd", benadrukt ze. „Natuur lijk kun je denken: we leiden nu jonge zeilers op en hebben straks een sterk team. Maar ook over een paar jaar hebben we weer talenten tussen de zestien en de achttien en die willen we een podium blij ven bieden." Motorcrosser Mark Boot uit Burgh-Haamstede moest tijdens de drukbezochte tweede wed strijd meetellend voor het Open Zeeuws kampioenschap genoegen nemen met de tweede plaats ach ter René de Jong uit Amstelveen in de klasse MX 2 4-takten. Toch deed hij goede zaken in de stand. Achter dit tweetal vocht een trio om de derde podiumplaats. Uiteindelijk behaalden zij even veel punten. In de doorslaggeven de tweede manche haalde Marvin Boone het voor Jaimy Lucas en Nancy van de Ven. In de zwaarste klasse, de MX 1, hielden Roy Gijsel uit Heikant en Stefan Hage uit Kapelle elkaar in evenwicht. Beiden werden twee de en derde in de manches. Op ba sis van een betere klassering in de doorslaggevende tweede manche werd Gijsel tweede in het dagklas sement. Beiden konden echter on danks stevig verzet niet verhinde ren dat de Belg Jens Getteman bei de manches naar zich toetrok. Zijn landgenoot en veelvuldig in Zeeland crossende Bo de Clercq uit Waarschoot was de sterkste bij de MX 2 2-takten. Timo Dhanis uit Terneuzen mocht als derde mee naar het podium, eenzelfde klassering was er voor zijn bijna twee jaar jongere broer Luca bij de 85CC grote wielen. Bij de kleine wielen bleef Dan ny van de Bosse uit Ovezande on geslagen. Hij haalde het in beide manches voor Bryan Nelis uit Yer- seke. Bij de veteranen was Tho mas Adriaanse uit Lewedorp in beide heats de sterkste. Erik van der Wekken uit Zierikzee werd vierde, maar gaat wel aan de lei ding in de stand. Winst was er ver der voor Raven Huiszoon uit Kou- dekerke bij de 50CC en Casey Ver- heije uit Oostburg in de klasse 65CC grote wielen. maandag 12 september 2016 1 PARALYMPICS JUDO ATLETIEK VOETBAL Bij de eerste cross van het sei zoen in het Bel gische Bonhei den behaalden de zussen Lindy en Shirin van An- rooij dit week end de zege. Lindy won bij de elige-vrouwen en Shirin toonde zich in de klasse voor meisjes on der 19 jaar de beste. I Wielrenster Quin- ty van de Guch- te uit Driewegen is zaterdag twee de geworden tij dens de Bel gische koers Kontich-Waar- loos. Daarmee behaalde ze al weer haar acht ste podiumplek van het seizoen. l Bij wedstrijden voor ID-renners in het Belgische Olen hebben Wal ter Pollet uit Hulst en Irma van Duijn uit Schoon- dijke beiden een tweede plaats be haald in de rit in lijn. Richard Tacken uit Heikant werd zevende in de wedstrijd voor mannen. B Mountainbiker Milan Vader uit Middelburg is als dertiende geëin digd in de weg wedstrijd Eurode Omloop. De 20-jarige Zeeuw moest 30 secon den toegeven op winnaar Jeroen Meijers. Thijs de Lange uit Katten- dijke kwam als 23e over de streep. Eredivisie leerschool jonge zeilers Roeland van Vliet Veere Herman Heuvink Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60