Arrestaties bij protest Pegida 5 Zieke kinderen in de Kuip bedolven onder knuffelregen Unieke samenwerking tussen VS en Rusland Noodtoestand door bosbrand Kramër HARTVERWARMEND Vanavond, aan het begin van het islamitische Offerfeest in Syrië, gaat in het hele land een be stand in tussen het leger van pre sident Bashar al-Assad en de re bellengroepen die tegen zijn regi me strijden. Afgesproken is om de luchtaanvallen te stoppen op gebieden die door de rebellen zijn veroverd. De luchtaanvallen eisen veel burgerslachtoffers en ja gen duizenden Syriërs op de vlucht. Het staakt-het-vuren is ook bedoeld om humanitaire hulp te kunnen bieden. Onder meer in Aleppo is de nood onder de bevolking groot. „Dit akkoord kan een doorbraak zijn", zegt mi- nister Bert Koenders van Buiten landse Zaken. „Maar de duivel zit in de details, blijkt keer op keer." Veel rebellengroepen in Sy rië werken samen met de extre mistische groep Jabhat Fatah al-Sham (JFS), die is gelieerd aan het terreurnetwerk al-Qaeda. De Russen en Amerikanen eisen nu dat de rebellen die samenwer king stoppen. „Het scheiden van terroristen en de gematigde oppo sitiegroepen is een sleutelele ment in dit akkoord", stelt de Russische minister van Buiten landse Zaken Sergei Lavrov. Gro te vraag is of de rebellen wel zon der JFS willen en kunnen. Het is een van de grootste en de meest succesvolle opponent van het Sy rische leger. Als het bestand zeven da gen houdt, beginnen de VS en Rusland aan iets unieks: een geza menlijke militaire actie tegen de extremisten van JFS en Islamiti sche Staat (IS). Er komt een spe ciaal coördinatiecentrum waar Russen en Amerikanen inlichtin gen gaan uitwisselen en de lucht aanvallen op elkaar afstemmen. Dat moet voorkomen dat ook de gematigde rebellengroepen wor den getroffen. Militaire samen werking tussen de VS en Rus land op deze schaal is sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer voorgekomen. Het ultieme doel van de overeenkomst is een vredesak koord. Als het geweld stopt en JFS buitenspel is gezet, kunnen president al-Assad en de rebellen groepen toenadering gaan zoe ken. „Als iedereen zich aan de af spraken houdt, kunnen we einde lijk weer eens om tafel", verzucht de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Kerry. Maar dan doemt er alweer een nieuw probleem op. De Syrische regering bestaat vooral uit verte genwoordigers van de religieuze minderheidsgroep alevieten. De soennitische moslims, 90 procent van de bevolking, hebben niets te vertellen. De belangrijkste onder handelingen in Syrië zullen dan ook gaan over verdeling van de macht. DEN HAAG Gisteren zijn twintig mensen aangehouden bij een de monstratie van de anti-islambewe ging Pegida in Den Haag. Ook de voorman van Pegida, Edwin Wa- gensveld, werd aangehouden. Hij weigerde een T-shirt, met daarop onder meer een hakenkruis, uit te trekken of te bedekken. Een van de arrestanten droeg een nep- baard en een tulband, met daarop een plastic bom. Hij ging gekleed in een witte djellaba en had een nephoofd in zijn hand. Veertien van de arrestanten ageerden juist tegen de optocht van Pegida. ATHENE Twee kloosters op het Noord-Griekse eiland Thasos zijn ontruimd vanwege grote bosbran den. Een brandweerman raakte ge wond bij het bestrijden van de vlammenzee. De autoriteiten heb ben de noodtoestand uitgeroepen. De inwoners van Kazaviti en Pri- no zijn opgedragen een veilig heenkomen te vinden. maandag 12 september 2016 ROTTERDAM Voor één keer regende het knuffels in de Kuip. Recht in de handen van patiëntjes van het So phia Kinderziekenhuis in Rotterdam, die gisteren als uitje de wedstrijd tussen Feyenoord en ADO Den Haag mochten bijwonen. Het was hartverwarmend, ieder een was ontroerd. Ook Feyenoordtrainer Giovanni van Bronckhorst. „Hierdoor weten kinderen dat ze niet al leen staan in de strijd. Een koppositie is mooi, maar er is meer dan voetbal." De kinderen op de tribune wer den rond de twaalfde minuut verrast met oorverdo vend applaus en honderden knuffels. De zachte speel tjes kwamen met honderden tegelijk uit de lucht val len. De ADO-fans in het uitvak boven hen hadden deze speciaal voor de 'Sophiadag' meegenomen - het resul taat van een spontane oproep via Twitter een paar da gen eerder. Op de jaarlijkse Sophiadag mogen patiëntjes uit het kinderziekenhuis en hun ouders gra tis een wedstrijd van Feyenoord bijwonen, een vrolijk uitje dat ze een dagje aan iets vrolijkers laat denken dan alleen ziek zijn. De 3-1 overwinning op ADO zorg de bij veel kinderen voor extra blijdschap, foto jan kok 'Vredesplan voor Syrië kan een doorbraak zijn' Rusland en de Verenigde Sta ten hebben voor het eerst sa men afspraken gemaakt over de aanpak van het nu al ruim vijfjaar durende conflict in Sy rië. Vier stappen op weg naar vrede. Gerben van 't Hof Rotterdam/Genève Staakt-het-vuren Een Syrische jongen wordt be vrijd uit het puin, na een bom bardement op zijn buurt, fotoafp 2'Goede' en 'slechte' rebel len van elkaar scheiden 3 Rusland en de VS strijden samen tegen extremisten 4 Vredesakkoord tussen Assad en de rebellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5