19 Parkeren blijft gratis Skeeleraars leggen tweehonderd kilometer af Open Monumentendag Open Monumentendag, in combinatie met Muziek Monumentaal en het prachtige weer, bracht dit weekend op Schouwen veel mensen op de been. ven kijken, dit is de Post- straat. Ja, het is op num mer 45", zegt een dame met het programmaboek- I je van Open Monumen tendag in haar hand tegen haar gezel schap. Daar gaan ze, op naar het Bur gerweeshuis van Zierikzee. In de stad kom je overal mensen tegen die duidelijk op pad zijn om een van de vele monumenten te bezoeken. Ont spannen slenterend door de straat jes, genietend van de zon op hun ge zicht. Het prachtige weer brengt veel mensen op de been en overal zitten de terrassen vol. Het programma van Muziek Monumentaal, het festival van wereldmuziek dat samenvalt met de Open Monumentendag, zorgt ervoor dat er op diverse plek ken in de stad verrassende optredens zijn. In de Evangelisch-Lutherse kerk, ook wel de kerk van de zwaan tjes, zijn de banken en stoelen deze middag uitzonderlijk goed gevuld met publiek. Het duo Musica del Cuore sluit er hun Tour Classique van die dag af. Tijdens het concert presenteert de Poëziekamer Schou- wen-Duiveland het boekje Poëzie Zierikzee. Daarin staan gedichten over monumenten in Zierikzee die ingezonden werden door het pu bliek. Een selectie van twaalf kwam daadwerkelijk in het boekje. Ariene van Westen van de Poëziekamer reikt het eerste exemplaar uit aan haar moeder Leny van Westen-Stou- ten. „Zij woont hier sinds 1926 en is een gedreven ambassadeur van de stad. Ze is pas thuis als ze de dikke toren heeft gezien." Naast het vijftig tal bezoekers die er zijn, is het de rest van de dag rustig in de Lutherse kerk. Erik Ponsen die de koster een handje helpt, kijkt er niet van op. „Je zit hier uit de loop, dan heb je min der mensen die spontaan even bin nenlopen. Maar de mensen die ko men zijn echt geïnteresseerd, zij zoe ken ons bewust op. Dat is eigenlijk nog leuker." Zo komt Arno van Klin ken uit Nieuwerkerk speciaal voor het orgel. Hij speelt orgel en is van daag op pad om er een aantal te bekij ken. „Straks ga ik naar het Bachcon- cert door Rinus Verhage, misschien Misschien heb ik mazzel en neemt hij mensen mee het orgel in heb ik mazzel en neemt hij mensen mee het orgel in." Brouwershaven is dit jaar uitverkoren om bijzondere aandacht te krijgen tijdens Open Mo numentendag. Met een uitgebreid programma en een bustour met gids trekt de smalstad net als Zierikzee veel bezoekers. Het voormalig stad huis is vandaag voor het eerst sinds lange tijd te bezichtigen voor pu bliek. Sinds de samenvoeging van de gemeentes op Schouwen-Duiveland in 1997 verloor dit stadhuis haar taak en tegenwoordig is er een incassobu reau gevestigd. Heel wat mensen trouwden op deze plek, ook Johan en Mascha de Bie uit Zonnemaire. Ze poseren voor de foto net als toen en gaan even terug in de tijd. „We zijn nog steeds heel gelukkig getrouwd!" GOES Parkeren bij de Zeelandhal len in Goes blijft gegarandeerd gratis voor bezoekers van de bio scoop, het bowlingcentrum en het restaurant. Organisatoren van eve nementen kunnen wel besluiten parkeergeld te vragen aan hun be zoekers, zegt een woordvoerder van Libéma, eigenaar van het vrije- tijds- en evenementencomplex. In januari werd het betaald par keren afgeschaft. Volgens Libéma was dat een 'geste naar de leisure- bedrijven'. Daarvoor hadden deze bedrijven een regeling waarmee het parkeergeld werd vergoed. In middels zijn de slagbomen die toe gang gaven tot het parkeerterrein van de Zeelandhallen verwijderd. KRABBENDIJKE Met het organise ren van tochten van 100 kilometer hebben ze bij de IJs-skeerlervereni- ging Krabbendijke wel ervaring. Maar 200 kilometer is wel even wat anders, zegt voorzitter Jan Witsel. De deelnemers vertrokken om 6.00 uur in Krabbendijke om, na een tocht over Tholen, Schouwen-Dui veland, Walcheren en Zuid-Beve land pas een half etmaal later weer aan te komen. „Een zware tocht, die lang niet iedereen kan rijden." Een groep van 58 mannen begon aan de tocht. „Ze komen overal van daan; er waren Belgen, Tukkers, Friezen en uiteraard ook Zeeuwen." Aangezien het een vrije tocht is, was er geen winnaar. „Ze hielden een tempo aan van 20 tot 22 kilome ter per uur." maandag 12 september 2016 Joost Pieters draagt in de Evangelisch-Lutherse kerk zijn poëzie voor aan het toegestroomde publiek. Mariska den Hartog Zierikzee/Brouwershaven Het duo Musica del Cuore voert in de Evangelisch-Lutherse kerk in Zierikzee hun Tour Classi que uit. FOTO'S ERNESTA VERBURG Rinus Verhage, orgelliefhebber 'Dat mensen ons bewust opzoeken is nóg leuker' De deelnemers passeren de Zwaakse Weel bij 's Gravenpolder, johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52