'Kleuter sneller naar groep 3' Busreizen SSjÏSÏ 3 Hillary Clinton (68) is onwel geworden bij de herdenking van 9/11 in New York. Hoe gezond is de presidentskandidaat eigenlijk? Wm\ n per Comport Class touringcar 149 279 389 749 Plotseling verdween Hillary Clinton giste ren bij de ceremonie waar de namen van al le slachtoffers van de aanslagen op 11 september 2001 werden voorgelezen. Op camera beelden is te zien dat ze zichtbaar wankelt als ze in een zwart busje wil stappen. Ze wordt door twee veiligheidsagenten overeind ge houden en in de auto geholpen. Daarbij zou Clinton een schoen hebben verloren. Haar campagneteam meldt dat Clinton zich 'oververhit' voelde. Het is al dagen warm, vochtig en benauwd in New York. Gisteren stak bij een temperatuur van zo'n 28 graden wel een briesje op. Clinton, die al maanden in ra zend tempo het land door reist om kiezers en donateurs te wer ven, werd naar het appartement van dochter Chelsea gebracht en zou zich al snel een stuk beter hebben gevoeld. Enkele uren la ter liet ze zich filmen terwijl ze het appartement verliet, ogen schijnlijk weer fit, zwaaiend naar een plukje aanhangers. „Ik voel me geweldig, het is een prachtige dag in New York", riep ze. Maagvirus Maar dat stelt veel Amerikanen niet gerust. Over de veronderstel de gezondheidsproblemen van Clinton werd al volop gespecu leerd, voornamelijk door haar Re publikeinse tegenstanders. Even tuele medische problemen zijn van belang in de campagne. Een ziekte kan het functioneren van een president immers ernstig beïnvloeden. Als de president zou overlijden terwijl hij of zij aan de macht is, moet de vicepre- sident het roer overnemen. De theorieën over Clintons ge zondheid vinden hun oorsprong in 2012, toen ze na een reis als mi nister van Buitenlandse Zaken ge troffen werd door een maagvirus. Ze viel flauw en liep daarbij een hersenschudding op. Vervolgens moest ze behandeld worden van wege een bloedprop. Maar dat was niet alles, menen sommige politieke vijanden en conservatie ve media. Clinton zou een me disch probleem verbergen. Soms nemen de verhalen bizarre vor men aan: een vreemde hoofdbe weging na een vraag van een jour nalist werd op internet al eens uitgelegd als een 'aanval'. Dat ze in FBI-verhoren over haar geheimzinnige privé-e-mail- server opmerkte dat ze zich niet alle briefings kon herinneren van wege haar hersenschudding, wak kerde het idee aan dat de gevol gen serieuzer waren dan gemeld. Haar hoestbui tijdens een cam pagnerally in Ohio, vorige week, zou duiden op ziekte. Donald Trump omarmde de theorie vori ge week en schreef op Twitter: Ik voel me geweldig, het is een prachtige dag in New York 'Mainstream media berichten nooit over Hillary's kuchen of hoestaanval, maar toch is het tren ding. Wat is er aan de hand?' Zelf reageerde Clinton op de hoestbui met een grap: het zou een allergische reactie op Donald Trump zijn. Haar team meldde dat ze last had van hooikoorts en doet de verhalen af als 'krankzin nige complottheorieën'. Wel voelde het Clintonkamp zich genoodzaakt te reageren. Vo rige maand getuigde Clintons dokter opnieuw dat de kandidaat in 'uitstekende' conditie is. Medisch dossier Al met al was er geen enkel be wijs voor de veronderstelde ge zondheidsklachten. Maar nu ze in het openbaar onwel is gewor den, is er plots wel een grond voor al die vragen, op een mo ment dat Clinton terrein verliest in de peilingen. Trump zal probe ren het voorval tegen haar te ge bruiken en de druk op Clinton om haar medisch dossier open baar te maken zal toenemen. Dat geldt overigens ook voor Trump (70), die niet meer dan een in vijf minuten opgesteld be richt van zijn dokter naar buiten heeft gebracht. 'Als mr. Trump wordt gekozen zal hij de gezond ste persoon ooit zijn die presi dent wordt, kan ik ondubbelzin nig verklaren', schreef de arts. Trump en Clinton behoren tot de oudste presidentskandidaten in de Amerikaanse geschiedenis, maar ze weigeren inzage te geven in hun medische gegevens. Van de acht groepen die kinderen op de basisschool doorlopen, is het aantal zittenblijvers in groep 2 veruit het grootst. Dit jaar ging het om 18.000 kleuters (1 op de 10) die nog een extra jaar aan de kleuterbouw vastplakten. Dat zijn er te veel, oordeelt Dek ker. „Uit onderzoek blijkt dat door kleuteren geen blijvend effect heeft." Hij wil dat kleuters zo veel mogelijk doorstromen. „Aan het einde van groep 2 wordt nu de vraag gesteld of het kind klaar is voor groep 3. Draai dat nou om: is groep 3 klaar voor het kind?" Dekker pleit er daarom voor de overgang makkelijker te maken. Scholen krijgen adviezen om de kloof tussen de speelse kleuter klas en de schoolse groep 3 te ver kleinen. „Kleuters ontwikkelen zich in sprongen. Soms zijn ze in decem ber bijvoorbeeld plots wél klaar om naar groep 3 te gaan. Daar is niets mis mee. Of moet groep 3 wat speelser worden ingericht. Dat zijn betere maatregelen dan het botte instrument van een heel jaar nog een keer over doen." De PO Raad, de koepel van ba sisonderwijs, schreef mee aan Dekkers plannen. „Het nut en de waarde van zittenblijven is mini maal", zegt woordvoerder Ad Veen. De PO Raad vindt dat er in de kleuterklas juist maatregelen moeten worden genomen om zit tenblijven te voorkomen. Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. maandag 12 september 2016 en over Presidentskandidate Hillary Clinton wordt ondersteund terwijl ze naar de auto loopt, foto justin sullivan/getty Karlijn van Houwelingen New York Hillary Clinton Staatssecretaris Dekker van On derwijs wil een einde maken aan het extra jaar 'doorkleuteren'. Kleuters mogen alleen in uitzon derlijke gevallen nog blijven zit ten. Volgens Dekker zijn speelse 5- en 6-jarigen meer gebaat bij doorstromen naar groep 3. Ellen van Gaaien Hanneke Keultjes Den Haag Meer op pagina 11 lamiteitenfonds iniii Voordeelreis Parijs Ontdek de stad van de romantiek, het Louvre, de Seine en de EiPPeltoren. Optioneel voordelige excursies. Verblijf in Hotel Kyriad La DéPense Bezons*** Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/39468 I Treis-Karden aan de Moezel i Cultuur, natuur, gezelligheid én bourgondisch genieten in o.a. Trier, Cochem en Koblenz. Hotel in het centrum met uitstekende keuken Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39435 Leipzig, Dresden Saksen Bezoek de mooiste cultuursteden van Duitsland. Ook naar Karlovy Vary en optioneel naar Weimar en Erfurt. Uitstekend 4-sterrenhotel met zwembad en sauna Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/39357 Polen de Mazuren Indrukwekkende reis met o.a. Gdansk, zoutmijn van Wieliczka, Mazurisch Merenplateau en Auschwitz. InclusieP gids in Krakau en Warschau Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/39391 4 dagen v.a. 5 dagen v.a. 8 dagen v.a. 12 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3