6 Hij gaf zichzelf een 6,5. Het debuut van Hakim Ziyech bij Ajax leverde een beslissende assist op tegen Vitesse (1-0). Sanchez, de eerste tekenen van het beest in Amsterdam AJAX EVEN WENNEN VOOR ZIYECH Als je vanaf de tribune negentig minuten op Hakim Ziyech de Aja- cied let, zie je een spe ler die de Hakim Ziyech van FC Twente wil zijn. De spil in het elftal. De patron. De man. Niet reëel misschien om dat op wed strijddag één van hem te verwach ten, maar zijn houding verraadt dat hij in recordtempo naar die status wil toegroeien. In de Arena lag de zij lijn te vaak in de weg. Dat krijg je als verkapte rechtsbui ten, en soms zelfs linksbuiten. Een simpele kalklijn die beklemmend werkt. Je voelt dat hij wil kijken, draaien, openen naar alle kanten van het veld. Natuurlijk, soms zwerft hij over het veld. Maar toch altijd met opdrachten in zijn achterhoofd. Na afloop zei Ziyech wat hij moest zeg gen. Dat hij geen problemen heeft met zijn huidige positie en op ter mijn misschien meer vrijheden krijgt als echte middenvelder. „Want iedereen weet dat ik een middenvel der ben. De trainer ook." Het debuut van Ziyech waarnaar de Arena zo heeft uitgekeken, is vol doende. Niet meer, zeker ook niet minder. Zijn perfecte trap is een on gekend wapen. Toevallig is het niet dat Nick Viergever scoort na een stre ling van Ziyechs voet. Slordig is hij ook, vooral in het begin. Zijn passes zijn te scherp of zijn teamgenoten te laat. Maar na rust doet Ziyech nauwe lijks iets fout. Crosspasses oogsten bewondering. En zie hem vuile me ters sprinten. Met een klein lachje: „Altijd een onderwerp hè, voor de media. Maar ik zei toch dat ik wil meeverdedigen. Dat heb ik laten zien." Niet imponerend Ajax boekt na vier mislukte pogin gen (PAOK, Roda JC, Rostov en Wil lem II) de eerste overwinning van het seizoen in het eigen stadion. AMSTERDAM Twee dagen na dat Davinson Sanchez was ge land na interlandverplichtingen in Colombia, werd de Ajax-ver dediger tegen Vitesse uitgeroe pen tot man van de wedstrijd. Zijn kompaan achterin Nick Viergever, maker van het enige doelpunt, kon er wel om lachen. „Als ik een keer man of the match had kunnen worden, was het nu wel hè." Maar Viergever kon er uiteinde lijk toch niet mee zitten. Hij vormt nu twee wedstrijden ach ter elkaar het centrale duo met de Colombiaan en beide keren kreeg Ajax geen doelpunt tegen. Sanchez deed nauwelijks iets fout, kopte op cruciale momen ten ballen weg en kleunde er af en toe stevig in. Viergever: „Pre cies zoals je dat van een Colom biaan kunt verwachten. Hij heeft dat wel ja, die over-mijn- lijk-mentaliteit." Niet handig Maar verstaan doen ze elkaar nog niet. „Dat is natuurlijk niet handig. Communicatie is zo be langrijk. Hij moet echt snel de basiswoorden in het Engels onder de knie krijgen, daar werkt hij ook hard aan hoor. Maar we kennen eikaars kwali teiten wel en ik speel prettig met hem samen." Viergever zelf is ook zekerder van zijn basisplaats. Vooral om dat coach Peter Bosz in Jairo Rie- dewald, een potentiële concur rent van Viergever, een controle rende middenvelder ziet. „Ook met Jairo had ik de concurren tie aan durven gaan hoor. Ik ben één van de spelers met de meeste ervaring. Dat wil en moet ik ook uitstralen." tijd wordt? Moet je bij de trainer zijn." Wennen En ook in dat antwoord zit weer de boodschap van het debuut van Ha kim Ziyech opgesloten. Hij wil de man worden waar alles om draait bij Ajax. Eigenlijk precies wat het sta dion vol supporters van hem ver wacht. Maar na afloop sprak Bosz weer dezelfde woorden als voor de wedstrijd: Ziyech moet wennen aan het team en andersom. Maar eigen lijk wil Ziyech helemaal niet wen nen. Hij wil gewoon Ziyech zijn. Altijd een onderwerp hè, voor de media. Maar ik zei toch dat ik wil meeverdedi gen. Dat heb ik laten zien Nee, imponerend is het allemaal weer niet. Ajax heeft mazzel dat Vi tesse veel te lief is. Het vertrouwen is broos, nog altijd. De winst het enige medicijn, zegt Bosz. Weer is het ver haal dat het beter, sneller moet. Nu dus met het belangrijke verschil dat Ajax wint. Ook op dat vlak moet Ziyech zijn waarde hebben de ko mende weken. Zo'n type dat lak heeft aan de omstandigheden. Het is precies wat op heel het elftal moet overslaan. Wat dat betreft had die fij ne vrije trap als aanleiding voor de t-o wel iets symbolisch. Daarna ontspant Ajax namelijk, ze ker omdat Vitesse na een rode kaart van Arnold Kruiswijk, gemankeerd verder moet. Maar Ajax weigert écht vertrouwen te kweken. Want wan neer volgt er nu eens een ontspan nen eindfase met een geruststellen de marge? Een andere vraag na giste ren is simpeler te beantwoorden: wanneer gaat Ziyech alle corners en vrije trappen nemen? Het antwoord moet zijn: snel. Maar zelf zegt hij, gis teren als man van de stilstaande mo menten afwisselend met Nemanja Gudelj: „We hebben wat varianten bedacht. Dus dan is het logisch dat ik niet alles neem. Of dat niet hoog maandag 12 september 2016 adidos Daniël Dwarswaard Amsterdam Je voelt de tinteling in de voeten van Ziyech Hakim Ziyech moet nog duidelijk wennen bij Ajax. foto erwin spek/anp Hakim Ziyech

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34