Vliegende start is sterk wapen van Excelsior Voor beter Willem II is Eindelijk zege voor Go Ahead Eagles D 2 Als een jongetje dat de dagen wegstreept tot zijn verjaardag, zo verlangt Feyenoord na de zege op ADO naar het duel met Manchester United. FEYENOORD ZESDE ZEGE OP RIJ A De grote uitstroom van bepalende spelers (Sander Fischer, Rick Kruys, Tom van Weert) heeft ve len op het verkeerde been gezet. Een grondige renovatie was juist noodzakelijk, zeiden ze bij Excel sior. De vastgeroeste hiërarchie in de kleedkamer is doorbroken en spelers die enkele maanden gele den nog op een zijspoor stonden, grijpen plots hun kans. Allereerst, de vliegende start. Na amper 25 seconden vond Khalid Karami zaterdag tegen He racles (3-1) al het net. In zijn voor gaande vier wedstrijden opende Excelsior ook al de score, gemid deld had het daar slechts 10 minu ten voor nodig. Excelsior is boven dien levensgevaarlijk in de coun ter. Vijftien seconden nadat Nigel Hasselbaink de bal in het eigen strafschopgebied voor zijn voeten kreeg, schoot Ryan Koolwijk aan de andere kant de 2-0 binnen. Bij de 3-0 (Fredy) werd zo'n 75 meter in 9 seconden overbrugd. Essen tieel is de snelheid van de aanval lers. Het plan dat Mitchell van der Gaag voor ogen heeft met Ex celsior, verschilt niet wezenlijk van dat van zijn voorgangers Mari- nus Dijkhuizen en Fons Groenen dijk: realistisch voetbal, op de counter, maar wel met verzorgd voetbal. „In de vorige jaren zag je tijdens de wedstrijden niet ge noeg terug waar we doordeweeks op trainden", stelt Karami. „Nu wel. Dat heeft met de trainer te maken, maar ook met de spelers." Je kunt je bijna niet voorstel len dat dit elftal direct degradeert. Maar in het seizoen 2006- 2007 stond Excelsior na zes speelrondes op tien punten. Na een serie van tien nederlagen speelde het 'ge woon' nacompetitie. Niets wijst daar op. Met on der anderen Anouar Hadouir, Hi cham Faik, Arghus, Terell Ondaan en Mike van Duinen heeft Van der Gaag voldoende kwaliteit ach ter de hand. Eenmaal fit moeten zij het elftal naar een nog hoger ni veau kunnen stuwen. Het lijkt al leen maar beter te kunnen. In Eindhoven, tegen PSV, kunnen we echt zien hoe ver we zijn Toen de klus gisteren een maal geklaard was, ging de blik bij de spelers van Feyenoord meteen reikhal zend naar donderdag avond. Als trotse koploper, zonder puntenverlies, is het affiche in de Eu ropa League tegen Manchester United misschien nog wel meer om van te watertanden dan het normaliter al zou zijn. Tegen de subtop in de eredi visie hebben de Rotterdammers in middels de formule wel gevonden om geen schade op te lopen. Nu wacht een volgend 'level'. ADO Den Haag paste zich gisteren tactisch stevig aan, maar de ploeg van Zeljko Petrovic was volledig kansloos in de Kuip. Als Feyenoord dit seizoen al in de problemen kwam, dan was vooral onachtzaamheid daar de oor zaak van. De nonchalance waarmee gisteren bijvoorbeeld kansen om zeep werden geholpen. Maar het fundament van Feye noord blijkt voorlopig stevig. Met een creatieve aanvalslinie, de sluwe routi nier Dirk Kuyt daar heel kort achter en met Karim El Ahmadi en Tonny Vilhena die als een soort ruitenwis sers altijd druk op de bal geven. En vervolgens de defensie waar de backs altijd rugdekking geven aan de cen trumverdedigers Eric Botteghin en Jan-Arie van der Heijden, die het niet van hun snelheid moeten hebben. „Het zijn bijna dezelfde spelers als vorig seizoen, maar het is een ander Feyenoord", zegt Dirk Kuyt. En zijn medespelers zijn het stuk voor stuk roerend met hem eens. De termen 'minder naïef, 'allemaal een jaar rij per' en 'volop duidelijkheid' vallen voortdurend in de Kuip. Nu Manchester United (donderdag) en PSV (zondag) op het menu staan, neemt de nieuwsgierigheid in de Kuip toe. Want waar staat de beker winnaar nu echt? De club roerde zich afgelopen zomer alleen op de transfer markt toen het echt nodig was. Een nieuwe spits (Nicolai Jorgensen), een echte buitenspeler (Steven Berghuis) en een vervanger van de geblesseerde Kenneth Vermeer (Brad Jones), daar bleef het bij. Reservebank Subtoppers halen voor de breedte was niet nodig, op de reservebank we melt het immers al van de spelers die het in de Kuip niet hebben kunnen waarmaken. Dat laatste zorgde voor een lege spaarpot in Rotterdam, maar zolang de prestaties op het veld goed zijn, is dat bijzaak. En de resultaten zijn echt uitste kend. Vijf overwinningen op rij, met de unieke kans om titelhouder PSV zondag meteen op vijf punten achter stand te zetten. Jens Toornstra, die met twee assists wederom belangrijk was voor de Rotterdammers, kan bijna niet wachten. „We hebben vijf- DEVENTER Go Ahead Eagles heeft zijn eerste competitiezege binnen. Op eigen veld versloeg de Deventer club gistermiddag het zwakke Roda JC met 2-0. Door de winst klimt Go Ahead Eagles met vier punten (dertiende) in de stand over Roda, dat de zestiende plek inneemt met drie punten. In een zeer kwaliteitsarm duel tussen twee clubs die het zonder twijfel nog moeilijk zullen krijgen om zich te handhaven, had de ploeg uit Deventer het meeste recht op de zege. De thuisclub zocht de aanval via de flanken, waarbij alleen Randy Wolters ge regeld gevaar stichtte. Het eerste doelpunt kwam van de strafschopstip. De aanleiding was een vermeende handsbal van Simon Church. De international van Wales leek een kopbal van Sander Duits tegen zijn hoofd te krijgen, maar scheidsrechter Ed Janssen wees gedecideerd naar de stip. Kevin Brands scoorde vanaf elf meter. Vlak voor tijd pikte in valler Darren Maatsen een verre uittrap van doelman Zwarthoed op en prikte van buiten het zes tienmetergebied keurig raak. Hij ging door met zijn deels ge speelde verontwaardiging tot hij de bus richting Tilburg instapte. Willem Il-trainer Erwin van de Looi kon maar niet begrijpen dat zijn voetbalvriend John van den Brom het stickertje 'prachtig' op de tweede treffer van AZ plakte. Daar ging immers een enorme verdedigende fout van de Tilbur- gers aan vooraf. Het is niet zo gek dat Van de Looi er het accent op legde. AZ, vaak bewierookt om de aanvallen de instelling, had in eigen sta dion weinig laten zien. Het wachtte op balverlies van Wil lem II en probeerde dan toe te slaan. Behoudens de kopkans voor Fred Friday in de eerste helft, prachtig gepareerd door Kostas Lamprou, creëerde het zelf niets. Willem II had ruim zestig pro cent van het balbezit. Maar dat is in het huidige topvoetbal geen ga rantie. AZ beschikte met Ron Vlaar, Rens van Eijden en Der rick Luckassen over drie mensen in het hart van de verdediging die geen fouten maakten. Fran Sol en ook diens vervanger Bar tholomew Ogbeche kwamen er niet aan te pas. Alleen Erik Fal- kenburg kwam met een schot op de paal en een kopbal in de buurt van een treffer. Momenten „Je verliest zo'n wedstrijd op een paar momenten", constateerde Van de Looi. „Vlaar speelde onop vallend, maar hem is niets over komen. Daryl Lachman speelde goed, maar was één moment niet bij de les. Dat leverde meteen een tegentreffer op." Van de Looi doelde op de 2-0, maandag 12 september 2016 EXCELSIOR HERACLES ALMELO Vijf wedstrijden, negen punten. Vijf vragen over de indrukwek kende start van Excelsior. Tim Niemantsverdriet Rotterdam Excelsior werd getipt als de grootste degradatiekandi daat. Nu staat het in de subtop. Hoe is dit mogelijk? 2 Wat zijn de belangrijkste wapens van dit elftal? 3 In hoeverre is het succes te danken aan de trainer? Khalid Karami, maker van de snelle 1-0. foto pro shots 4 Wordt het een mooi sei zoen voor Excelsior? 5 Het verval zal dit jaar toch niet zo groot zijn? De Kuip kan niet wachten —Jens Toornstra Mikos Gouka Rotterdam FEYENOORD ADO DEN HAAG GO AHEAD EAGLES 2 Voor Willem II is er nog geen licht aan de andere kant van de Wijkertunnel. Het verloor van AZ. Wilber Hack Alkmaar AZ 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30