30 °C Winkel let op verdacht gedrag Krimp zet stevig door Walcheren Het gaat echt om gedrag van klanten, niet om uiterlijk Alleen op de wereld Buiten ontbijten in de winter? September is de nieuwe warme maand En nu Manchester Zodra een klant ongewone hoe veelheden van, bijvoorbeeld, ace- ton of kunstmest koopt, moet de politie worden gewaarschuwd. Personeel van de bouwmarkten Gamma en Karwei kregen vorige week per flyer instructies. Daarop staan onder meer de hoeveelhe- den aceton, tuinmest en waterstof peroxide die als ongewoon mogen worden beschouwd. Binnenkort komt ook een elektronische cur sus beschikbaar. De folder en cursus geven het veelal jonge personeel enig hou vast hoe een verdacht persoon te herkennen is: als hij nerveus over komt bijvoorbeeld. Of als hij al leen contant wil afrekenen bij gro te hoeveelheden. Of als hij of zij niet weet waar de producten nor maal gesproken voor worden ge bruikt. Het personeel moet in zul ke gevallen de kassabon bewaren, videobeelden veilig stellen en als het kan kentekens te noteren. De instructies aan het winkel personeel zijn het gevolg van de Wet Precursoren voor Explosie-J ven die sinds 1 juni geldt. De wet moet voorkomen dat terroristen in reguliere winkels en groothan dels hun grondstoffen voor explo sieven bij elkaar scharrelen. De wet verplicht winkels alert te zijn op ongebruikelijke aanko pen. „Groothandels, leveranciers, drogisterijen, tuincentra, internet winkels, het geldt voor elke zaak waar minstens één grondstof voor explosieven te koop is", zegt Eric Jan Schipper van Intergamma, waar bouwmarkten Gamma en Karwei onder vallen. „Dit gaat niet om klanten pesten", zegt Schipper. „Dit moet van de wet en de Inspectie Leefomgeving en Transport controleert ook. Wij voeren dit uit op twee manieren: we keken al op de computer welke hoeveelheden worden verkocht en nu dus ook via het personeel op de werkvloer. En voor de hel derheid: het gaat om gedrag, niet om uiterlijk." Bouwmarkt Hornbach instrueer de het personeel al eerder dit jaar. In maart werden bij een filiaal van Hornbach de gezochte Franse ter reurverdachten Anis B. en Reda K. aangehouden voor winkeldiefstal. Omdat ze in het bezit waren van valse id's, werden ze direct niet als terreurverdachten geïdentifi ceerd. Wat ze probeerden te ste len is nooit bekend gemaakt. VLISSINGEN Steeds meer Zeeuwse gemeenten krijgen de komende jaren te maken met bevolkingskrimp. Het Planbureau voor de Leefom geving en het Centraal Bu reau voor de Statistiek voor spellen dat in 2030 Schou- wen-Duiveland, Vlissingen, Borsele, Hulst en vooral Sluis minder inwoners zul len tellen dan nu. Krss.nl/wintGrsctis of bei 0900-9697 70 cpg Nieuwsmedia Bouwmarkt alert op terrorist Winkelpersoneel in groothan dels, bouwmarkten, tuincentra en andere zaken waar grondstof fen voor explosieven te koop zijn, worden ingezet in de jacht op terroristen. Victor Schildkamp Leusden —Eric Jan Schipper, Intergamma Werkvloer Acteur Julian Ras (15) schudt de hand van een acrobaat, gistermiddag bij Film by the Sea in Vlissingen. Ras speelt de hoofdrol in de tv-serie Alleen op de wereld, die op het festival een feestelijke en drukbe zochte première beleefde. P20 P15 Korting op alle reizen met vertrek t/m 31 maart 2017 HH Zie: kras.nl/actievoorwaarden Moeten we de zomervakantie opschuiven? P8 Feyenoord verslaat ADO Den Haag en lijkt klaar voor United. SPORT 2 maandag 12 september 2016 De PZC is onderdeel van Zonnig en warm pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 215 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1