Stoomhijskraan Schelde 39 Boekenwurmen naar kerkje Tomaten blijven uit N 19 OPEN MONUMENTENDAG A De Open Monumentendag(en) stond(en) in het teken van symbolen en iconen. Te vinden in, op en aan gebouwen als stadhuis en Lange Jan in Middelburg en vele historische panden in de Vlissingse binnenstad. Ook in het kerkje van Kleverskerke is veel te ontdekken en in Goes herleefde de scheepsarbeid met de werkende stoomhijskraan Schelde 39. GOES Het is een nostalgisch weerzien voor Jan Bommeljé. Het is ruim veertig jaar gele den dat hij Stoomhijskraan 39 bediende op de Scheldewerf. „Het stoeltje is nog precies hetzelfde als toen." Bommeljé is met Wesley Sekewael meege komen, de student die zich inspant Schelde- kraan 38 opgeknapt en in werking te krij gen. Kraan 38 is het tweelingbroertje van de 39. Sekewael en Bommeljé vinden het fan tastisch om te zien hoe goed vrijwilligers van Stoomtrein Goes-Borsele er in slaagden om de kraan letterlijk en figuurlijk weer op stoom te krijgen. Vrijwilliger Christian de Nooijer:„Het is een prachtige machine om jongeren te laten zien hoe techniek werkt. Je trekt aan een hendel en ziet direct wat er gebeurt met zuigers, drijfstang en krukas." De stoomhijskraan heeft niet direct iets met stoomtreinen te maken, geeft chef Steef Janssens van de Goese werkplaats grif toe. „Maar het is wel een stoommachine die over rails loopt. We zien het voertuig ook als verbinding tussen spoor en land én als Zeeuws erfgoed. Wat dat betreft past de kraan hier uitstekend." Sekewael hoopt dat de gerenoveerde Kraan 38 een plaats krijgt in het Scheldekwartier. Vlissingers en ande ren die willen zien of de kraan (wel in 'Scheldegeel') daar zou passen, moeten tot Hemelvaart volgend jaar wachten om het gevaarte in Goes weer in werking te zien. KLEVERSKERKE De kerk in Kleverskerke, het kleinste dorp van Walcheren, staat niet vaak in het middelpunt van de belangstel ling. Zelfs op Open Monumentendag hoort het godshuisje uit de tweede helft van de negentiende eeuw niet tot de grootste pu bliekstrekkers. Maar gemeentelid Petra van den Berge zorgde ervoor dat er dit jaar met meer dan zeventig bezoekers ruim twee keer zoveel belangstellenden als vorig jaar kwamen. Ze hield boekenmarkt en had dat tevoren al (op enkele plekken) aan de grote klok ge hangen. „De mensen die naar de boeken markt kwamen, keken ook een beetje rond in de kerk. En de mensen die de kerk kwa men bezichtigen, snuffelden soms nog even tussen de boeken." De boekenmarkt leverde dik honderd eu ro op voor goede doelen in Pakistan. Van den Berge hoopt dan ook dat ze volgend jaar weer toestemming krijgt om tijdens Open Monumentendag boekenmarkt te houden. Het kerkje van Kleverskerke uit 1861 is overigens ook zonder boekenmarkt een bezoekje waard. Behalve dat het prach tig gelegen is in een rustige hoek van Wal cheren, heeft het godshuisje een boeiende historie. Naast onderdelen van de preek stoel en het orgel (van de vorige kerk uit 1670), zijn ook wapenschilden van diverse gegoede families uit Kleverskerke te zien. Geen tomaat gezien. Coen van Da len (Christenunie) constateert het zaterdagmiddag op het Vlis singse Scheldeplein gekscherend, maar wel met serieuze ondertoon. Want net als andere raadsleden en burgemeester Bas van den Til- laar hield Van Dalen er rekening mee dat Vlissingers en Soubur gers hem op stevige kritiek zou den trakteren op de Dag van de Democratie. Veel mensen lieten de bestuurders echter weten dat ze het waardeerden dat ze op de Souburgse Karolingenmarkt en in het Vlissingse winkelcentrum aan spreekbaar waren. Een mevrouw uit Cadzand-Bad was zelfs 'aange naam verrast' door Vlissingen. Joan Bos uit Koudekerke vindt dat Vlissingse winkelstraten zich Onderhoud van het openbaar groen blijft de grootste ergernis van veel inwoners wat gezelliger kunnen profileren. „Er mag wat meer warmte de Vlis singse binnenstad instromen." Bos is het met Dina Verbrugge (D66) en Els Verhage (Groen links) eens dat neringdoenden in het centrum daar vooral voor moe ten zorgen. Verbrugge - 'moeder van twee kleine kinderen' - voegt er direct aan toe dat Vlissingen 'al les heeft'. „Mensen zeggen vaak al tijd in Middelburg te gaan winke len. Maar ik slaag altijd in Vlissin gen, voor al mijn aankopen." De klacht dat het openbaar groen beter moet worden bijge houden, werd het meest gehoord. De bijna 90-jarige Jopie van Dru- nen, woonachtig aan het Schelde plein, heeft van de coffeeshop te genover haar appartement geen last, van straathandel wel. „Geef de handel in softdrugs vrij, dan zijn we snel van de overlast af', ad viseerde ze de burgemeester. maandag 12 september 2016 Kleine en grote symbolen en iconen Chef werkplaats Steef Janssens van de Stoomtrein Goes-Borsele bij de werkende Stoomhijskraan 39 van de voormalige Scheldewerf. foto johan van der heijden Bezoekers voor de boekenmarkt én voor het kerkje - met de grotendeels uit 1681 daterende preekstoel - kwamen zaterdag naar Kleverskerke. foto dirk jan gjeltema René Hoonhorst Vlissingen Jopie van Drunen (89) verrast burgemeester Van den Tillaar met het advies de verkoop van softdrugs vrij te geven, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19