Come and see! 14 Sl LUISTERT RADIO Daniel Camargo (24) is de nieuwe eerste solist van het Nationale Ballet. Pure topsport - maar dan wel zonder profvoetballersalaris. Vincent Op Rhodos wordt geluisterd, in Canada, aan de Spaanse Costa en in China. Door een kokendhe te straat in Bangkok schalt, met een Rotterdam se tongval: „Heeft u nie sooveel geld als Donald Trump, koop dan uw badkamers en tegels bij Sanidump!" Daar hebben ze niks aan in Thai land natuurlijk, en ook De 'modezaak voor mannen met een maatje meer, tot wel 6XL', mijn god, wat een tenten moeten dat zijn, kan ze gestolen worden. Radio Nederland Wereldomroep is deze zon dag een regionaal station, Radio Rijnmond. Feyenoord speelt in de Kuip tegen ADO en dat kan je op Barbados of Mauritius horen, maar ook op de Gordelweg of in de bus van de RET, in Appingedam of in Zij taart. Voor regionale ra dio bestaan er, dankzij internet, geen grenzen meer. Rijnmond maakt van elk potje voetbal van Feyenoord een grootse radiogebeurtenis. Niks plaatjes, muziek draaien dat doe je maar in je ei gen tijd, alle wedstrijden worden integraal uit gezonden. Er zitten twee verslaggevers en een analist op de perstribune en een presentator el ders in het stadion. Dat geeft de beste liveradio die je je maar kunt wensen. Dat kan verschrikkelijk zijn. Als Feyenoord er niets van bakt, wat nogal eens voorkwam vorige seizoenen, zet je als luiste raar na de wedstrijd de radio uit met het cha grijn in al je botten en met een doffe pijn in je kop. Je ondergaat dan zo'n wedstrijd precies zo zoals men dat in het stadion doet. Gelukkig speelt Feyenoord dit seizoen beter. ADO heeft deze zondag heel lang niets in te brengen. Ze missen een van hun beste spelers, Havenaar. „Havenaar", zegt een van de verslag gevers, „de boomlange Japanner, is er vandaag niet bij." Heb ik hem nou goed verstaan? Ik spoel terug, dat is ook zo handig van internet, je kunt radio meer dan één keer beluisteren, hij zei het echt, Havenaar, de boomlange Japanner. nog mis te gaan. Feyenoord staat met 2-1 voor, maar ADO dringt aan. Het zal toch niet... Over al op de wereld wordt billengeknepen. In bles suretijd valt dan toch nog de bevrijdende 3-1. Dit soort radio zou ik op veel meer zenders wil len horen. Prijs voor Gelaarsde Poes Anouk weer in concert Quote van de dag 'Ik sprak een kwartier lang met dubbele tong' Boekverfilmingen, Franse films, filmklassiekers, Zeeuwse films, lezingen, optredens en zoveel meer. Film by the Sea tot en met zondag 18 september in CineCity/CCXL Vlissingen. li met banaan, fruit, koffie) dat als brandstof voor een dag hard wer ken dient, reist hij af naar de Sto pera, het huis van het Nationale Ballet, waar hij na een war- Éming-up (20 minuten) een reeks vast omschreven oefeningen aan de barre (stang) uitvoert die vijf kwartier in beslag neemt. Daar na volgen de repetities van 11.30 tot 18.00 uur. Camargo: „Toen ik nog echt jong was, sloeg ik dikwijls de war- ming-up over. Dat is nu, op mijn 24ste, onmogelijk. Het lichaam protesteert vaker, is gevoeliger voor blessures. Je spieren, ribben, voeten, scheenbenen, ze moeten alle opgewarmd worden. Bij ballet gebruik je je hele lijf. Het is com plex om alles in balans te hou den." Na de training volgt de coolingdown van 20 minuten stretchen en rekken. Thuis kookt hij voor zichzelf: een grote salade met veel groen ten, soms pasta, dan weer rijst met vlees. „En af en toe een pizza. Een dikmaker, ja, maar wij ver branden zo veel, dat het op gezet te tijden mag. In mijn vak word je moeilijk dik." Rond 23.00 uur is het bedtijd. „Daarvoor kijk ik een filmpje op Netflix. Of ik skype met mijn fami lie of mijn vriendin Lea in Stutt gart, waar ze sociaal werkster is. Om elkaar te zien moeten we an derhalf uur vliegen. Lea is ook dol op Amsterdam. Het Nationale Bal let is een wereldvermaard ensem ble en Nederlanders zijn opener en meer easy going dan de meer formele en punctuele Duitsers." Rijk wordt hij van zijn passie niet, zegt Daniel Camargo; ster dansers beuren zeker geen stersala ris. „Als je ziet hoeveel arbeid dan sers verrichten, behoren we meer te verdienen dan profvoetballers. Maar ik klaag niet, integendeel. Het gevoel dat mij overmant als ik Romeo of Prins Désiré in De Scho ne Slaapster dans.Dat is onbe schrijfelijk." Natuurlijk heeft hij een fiets. Daniel Ca margo, nog geen twee maanden in Ne derland, realiseerde zich al snel dat het iconische Hol landse vervoermiddel niet mag ontbreken in het overlevingspak ket, daar aan die Amster damse grachten. „Amsterdam is een crazy city. Een stad vol verleidingen, waar je mak kelijk een ongezond leven kunt lei den. Gelukkig zijn dansers gedisci plineerde mensen. Een, twee bier tjes op het terras met vrienden - daar houd ik het bij. En dan op tijd naar huis. Op de fiets." De jonge Braziliaan is de nieu we eerste solist van het Nationale Ballet en daarmee een van de ze ven mannen die de hoofdrollen bij het hoofdstedelijke gezelschap danst. „Een fantastisch begaafde danser met een sterke techniek en een grote toneelpersoonlijkheid", zei artistiek directeur Ted Brand- sen toen Camargo overstapte van het Stuttgarter Ballett naar het Amsterdamse ensemble. In Duitsland danste hij sinds 2009; de kroon op het harde werk van een jongen uit Sorocaba, die op zijn 9de droomde van een loopbaan als danser. „Mijn twee zussen za ten op ballet, ze stimu leerden me enorm. Maar in een land als Brazilië met zijn macho voetbalcultuur is het allesbehalve vanzelfsprekend dat jongens bal letdanser worden. Ik hield het ge heim voor mijn vriendjes, tot een krant over mijn eerste voorstel ling schreef, waarin ik als 9-jarige danste. Op de dansschool was ik vervuld van hiphop. Prachtig, die jongens met hun backflips. Maar er werd me geadviseerd eerst een opleiding klassiek ballet te volgen. Als je dat beheerst, kun je alles dansen, luidde het." Er braken jaren aan die volledig haaks stonden op die van zijn leef tijdgenoten. En nog steeds leidt de 24-jarige Camargo een aty pisch bestaan, want dansen in de hoogste regionen van het ballet is pure topsport, waarin een betonij zeren discipline het leven van alle dag dicteert. „Ik sta 's ochtends om 8 uur op. Vaak stijf, soms met pijn over heel mijn lichaam van de vorige dag. Vooral je rug, knieën en enkels krijgen klappen. Bij sprongen, of bij het liften van je balletpartner." Na een voedzaam ontbijt (mues- maandag 12 september 2016 Werelds Ze luisteren naar de radio voor Feyenoord. Aan het eind van de wedstrijd lijkt het toch Reageren: vincent@persgroep.nl THEATER De Gelaarsde Poes van het Rotterdamse Ro Theater is door het tv-program- ma Zapp Live uit geroepen tot beste voorstel ling van het afge lopen seizoen. Dit gebeurde na dat kinderen in Nederland hun stem hadden uit gebracht. Topsporter op balletschoenen POP Zangeres Anouk geeft op 27 mei 2017 een extra concert in de Ziggo Dome in Amsterdam. Haar eerste optreden op 24 mei was binnen een mum van tijd uitverkocht. De kaartverkoop voor het tweede concert is inmid dels begonnen. —Thomas Erdbrink nam tijdens de presentatie van Zomergasten een wodkaatje. i www.filmbythesea.nl Arno Gelder Amsterdam Daniel Camargo „Bij ballet gebruik je je hele lijf." FOTO SHODY OAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14