EUWS 11 Scheerschuim als hulpmiddel om alfabet bij te brengen Kerst of Oud Nieuw Cruise over de Rijn Kerstshoppingcruise Düsseldorf Keulen Vier groep 3-leerlingen krijgen een flinke dot scheerschuim op de handen gespoten. „Smeer het maar uit over de tafel", instrueert juf Simone. Driftig vliegen de handjes over het plastic tafelkleed, totdat alle kin deren een ovalen kring van schuim hebben. „Nu mogen jullie met je vinger het woord kip schrijven", ver volgt de juf. Zo gezegd, zo gedaan. Ze loopt een rondje langs haar pupil len, wrijft een letter weg en schrijft er een nieuwe bij. „Welk woord staat er nu bij jou Myla?" vraagt de juf. Het meisje haalt haar schouders op. „Ik heb nog geen idee." „De letter -t is er bij gekomen. Er staat nu kipt", zegt de juf. Niks rijtjes van tafels met kinde ren die op een stoeltje zitten. Ook geen juffrouw die voor het school bord staat om woorden op te schrij ven. Nee, deze kinderen leren op een speelse manier de letters van Geen leerling blijft langer dan twee jaar in de kleuterklas op de Koning Willem- Alexanderschool in Culemborg. Ze kunnen halverwege het schooljaar naar groep 3 en leren zo speels als nodig is voor hun ontwikkeling. het alfabet. Ze komen net uit de kleuterklas. Om de overgang naar groep 3 te verkleinen, verzint de juf van alles om ze taal en rekenen bij te brengen. Met K'nex, balspelletjes of stoepkrijt. „Dit onthouden ze veel beter", legt directeur Karin van Harten de werkwijze uit. De Koning Willem-Alexander- school is al lang geleden afgestapt van de traditionele indeling van kleuterklassen en groep 3. Al jaren gaan de kleuters hier gewoon na twee jaar door naar groep 3. Vrijwel geen kind blijft zitten, geen kleuter kleutert langer dan noodzakelijk. Kinderen kunnen twee keer per jaar overgaan naar een nieuwe groep; na de zomervakantie en in februari. De kleintjes die zich snel ontwikkelen, hoeven daardoor maar 1,5 jaar te kleuteren. Andere kinderen doorlo pen groep r en 2 in twee jaar tijd en gaan dan door naar groep 3. De ge boortedatum speelt op deze school geen enkele rol meer. „Wij kijken puur naar wat de kin deren kunnen, niet naar hoe oud ze zijn", zegt collega-directeur Marjo- lein van Sermondt. Op traditionele re scholen gaan kinderen in princi pe naar groep 3 als ze voor 1 oktober 6 jaar zijn geworden, op andere scho len ligt die datum op 1 januari. Dat kan betekenen dat sommige kleu ters 2,5 jaar in groep 1 en 2 blijven. Van Harten: „Maar bij ons kunnen kinderen die in december jarig zijn en het goed doen, al in februari naar groep 3. Dan hoeven ze niet nog een vol jaar te kleuteren. Andere scho len hebben zo'n tussenoptie niet." Bovendien past de leraar van groep 3 het programma aan het kind aan. Is een leerling nog erg jong in het gedrag, krijgt het speelse lessen. Kan het kind al een schoolsere ma nier van lesgeven aan, krijgt het die. Het argument dat de sociaal-emo tionele ontwikkeling van kinderen achterblijft, speelt hier geen rol. De school vindt het simpelweg niet no dig om kinderen langer te laten kleu teren. Al in het tweede deel van groep 2 gaan de kleuters zich voorbe reiden op groep 3; ze gaan aan de slag met woorden, letters en begrip pen. De kleintjes die daar wat moei te mee hebben, krijgen meteen extra hulp. Van Sermondt: „Wij zeg gen: ga het maar proberen in groep 3. Omdat we twee overgangsmo menten hebben, kunnen ze in het uiterste geval 1,5 jaar in die klas blij ven." 3 dagen per MS Allegro of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 09.00-18.00 uur) maandag 12 september 2016 Speelse lessen om snel te ontkleuteren Ellen van Gaaien Culemborg Juf Simone en enkele kinderen van groep 3 van de Koning Willem-Alexanderschool in Culemborg. foto arie kievit Super voordelig! Düsseldorf Keulen legen Keulen onn m Andernach Koblenz Mainz Rudesheim Kerstcruise Düsseldorf Keulen Andernach Koblenz Het is volop genieten tijdens de feestdagen op het enige echte Stip- schip. Vaar tijdens de 6-daagse kerstcruise of 7-daagse Oud Nieuw cruise langs prachtige steden aan de Rijn zoals Keulen, Koblenz en Andernach. Ook wordt bij de Oud Nieuw cruise nog Cochem aan de Moezel bezocht. Geniet van het volledig versierde schip en van feestelijke en smakelijke diners. Vaart u mee? vertrek 23 dec. 28 dec. reisduur 6 dagen 7 dagen voordeelhut benedendek 350 350 hut benedendek 370 400 hut bovendek 420 450 Zie stipreizen.nl/ crrarb crronb j 6 of 7 dagen per "Stip-schip" MS Allegro Incl. ontbijt, lunch en diner aan boord met feestelijke diners tijdens kerst en oud nieuw Incl. begeleiding aan boord Incl. comfortabele busreis naar (en van) Duitsland Beleef tijdens deze 3-daagse kerstshoppingcruise de Duitse kerstmarkten op een bijzondere manier! Per zeer geliefde MS Allegro bezoekt u tijdens de meest sfeervolle periode van het jaar gezellig Düsseldorf en Keulen. Genietvan het volledig in kerstsfeer versierde schip en van smakelijke diners. En zowel Düsseldorf en Keulen veranderen tijdens de adventsweken in zeer sfeervolle kerststeden. De kerstmarkten in Keulen behoren zelfs tot de populairste kerstmarkten van Duitsland. Veel plezier! nov. v.a. 99 dec. v.a. 110 zie stipreizen.nl/crrakb Vertrek en aankomst centraal in Nederland 3-daagse cruise incl. ontbijt diner Schip geheel gehuld in kerstsfeer Kerstshoppen in Düsseldorf en Keulen Nergens leuker voordeliger! stipreizen.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11