'We zitten in een omdat we slecht met onze aarde omgaan' t 8 NI Prinses Irene heeft in Zuid-Afrika een natuurreservaat opgebouwd nadat ze een persoonlijke crisis meemaakte. Daardoor kwam ze dichter bij de natuur en ging er naar leven. Ze schreef er het boek Bergplaas over. Ze hoopt dat meer Nederlanders die keuze maken, nu de politiek achterblijft. INTERVIEW PRINSES IRENE Misschien waren de jaren in Zuid-Afrika de drie beste van mijn leven Het voelt als een moeder- dier die bij haar jonkies is gaan wonen", zegt prinses Irene van Lippe-Biester- feld (77). Haar heldere blauwe ogen kijken onder zoekend. Verscholen in de Wassenaarse bossen, zit ze buiten achter haar nieuwe huis aan een ronde houten tafel met een groot bloemstuk erop. Ze serveert thee en koek jes. Sinds vorig jaar woont ze op wandelafstand van haar vier kinderen en negen kleinkinderen. „Ik zit in een nieuwe fase van mijn leven", zegt Irene. Het stormt hevig in Zuid-Afrika als een van haar kleinkinderen wordt geboren. „Er was geen telefoon. Ik moest naar een uithoek van het reser vaat lopen en een berg op om te bellen. Voor je in het vliegtuig zit en de reis hebt gemaakt, ben je 24 uur verder. Mijn leeftijd, de kleinkinderen en het team dat ik achterlaat in het natuurreservaat Berg plaas in Zuid-Afrika hebben ervoor gezorgd dat ik hier meer ben." Ruim vijftien jaar geleden kocht ze een stuk grond van 5.000 hectare in het zuid-oosten van Zuid-Afrika. Het heet Bergplaas en Irene maakte er een natuurreservaat van waar ze projecten start te en retraites gaf. Ze schreef er een boek over dat vandaag verschijnt: Bergplaas, een verhaal. Irene lardeerde het met dagboekfragmenten, foto's van de natuur en zelfgemaakte tekeningen van dieren die op haar pad kwamen. „Zeker, ik wil dat mijn as daar wordt uitgestrooid. Het is een unieke plek, het is zo bijzonder. Het is een helende plek, het heeft mij en anderen zoveel gegeven. Het is wild en in die half-woestijn kun je je nergens verbergen. Je wordt geconfronteerd met jezelf. Het is hoog in de bergen continu ander weer. Van storm naar de ongelooflijke hitte en de ijskou van Antartica die je in het gezicht blaast. Het is echt. Het is waar. Het is eerlijk." „We waren als kinderen heel veel buiten. Mijn moeder (Juliana, red.) was dol op de natuur, we hadden altijd vakanties in Apeldoorn. We gingen naar de herten, picknickten, speelden tussen de varens. Dan was er mijn vader (prins Bernhard, red.) met al zijn films uit Afrika waar we naar moesten kijken. Als ik eerlijk ben, vond ik dat een beetje saai, want het waren allemaal amateurfilm- beelden van zijn vakanties. Hij maakte dat zelf mee in het wild, voor ons was dat heel anders dan voor hem." „Twee ervaringen gingen daar aan vooraf. Ik was oververmoeid, je zou het een burn-out kunnen noemen, en ging een week naar de bergen om bij te komen. Daar had ik een ervaring die mij op een nieuw pad in mijn leven bracht. De oorspronkelij ke scheiding tussen mij en de natuur die ik voel de, verdween daar in Zwitserland. Die scheiding had ik in mijn volwassen leven als pijnlijk erva ren. Zoals ik het in mijn jeugd pijnlijk vond, afge scheiden te zijn van anderen door de hekken om het paleis en de aparte school waar we heen gin gen. De tweede ervaring is dat ik met mijn vader na de val van het apartheidsregime naar het Kru- gerpark ging. Daar zag ik tientallen auto's met mensen met hun fotocamera's jagen op de Big Fi ve. Ze drongen de comfortzone van de wilde die ren binnen. Ik dacht: dat moet anders kunnen." „Ik houd van delen. Ik wist dat toen ik Bergplaas kon aankopen, dat niet alleen voor mijn plezier zou zijn. Ik wilde daar zoveel mogelijk mensen van laten genieten en hen de kans bieden zich weer te verbinden met de natuur en hun eigen in nerlijk in deze omgeving. Maar eerst wilde ik het land leren kennen en die ontmoeting helemaal on dergaan. Gezwommen in de rivieren, naar de stil te geluisterd, geen elektrisch licht, geen smart- phone waar je in opgaat en een derdehands bak kie. Misschien waren dat wel de drie beste jaren van mijn leven. Alles zelf doen. Ik vond het heer lijk." „Nee... nee... nee...Ten eerste ben ik niet bang, maar ik weet wel wanneer het gevaarlijk is." „Die zitten achter een hek. Dat moet van de wet, een heel hoog hek van 2,40 meter, en daarachter nog een hek." „Nee, maar je moet niet hun familiekring binnen lopen. Ik heb ertussen gezeten, dat was zo'n bij zondere ervaring. Het was tijdens een project waar bavianen wel vaker mensen ontmoeten. An ders moet je dit echt niet doen. Ik ben op een rots gaan zitten. De kleintjes kwamen heel nieuwsgie rig naar me toe. Ze trokken aan de veters van mijn gympies, een kleintje deed een vinger in mijn neus en in mijn oor. Te leuk, te leuk. En mama ging erbij zitten, deed alsof ze niet keek. En papa en de tantes waren alert en zaten iets verderop. Ze lieten het gewoon gebeuren. Ik was zó ontroerd, dat ze mij vertrouwden in hun cirkel. Maar je moet dus niet van buiten in hun cirkel treden. Als zij je toelaten kan het. 's Nachts heb ik een keer een grote mannetjesbaviaan in mijn slaapkamer gehad. Ik weet niet hoe ik had gereageerd als ik wakker was geworden. Want een baviaan in een opgesloten ruimte is heel gevaarlijk." „We zijn met juridische procedures bezig, het wordt al zeven jaar uitgesteld, dat is uniek, dat is fantastisch!" „Ik kan me niet voorstellen dat ze het doen, maar daarmee steek ik misschien mijn kop in het zand. Het mag niet gebeuren, want dan maken ze iets kapot voor iets wat maar een korte tijd nodig is, ter overbrugging, totdat er andere manieren zijn zaterdag 10 september 2016 Jan Hoedeman U hebt daar een overweldigende natuur mee gemaakt, ik kan me zo maar voorstellen dat u daar ooit begraven wilt worden. Hoe is de liefde voor de natuur u bijgebracht in uw jeugd? Hoe bent u in Bergplaas terechtgekomen? U koopt Bergplaas en ontwikkelt het tot een natuurreservaat, waar natuurgidsen worden opgeleid en jongeren uit achterstandswijken weer in contact raken met de natuur. Prinses Irene 25 september boekpresentatie in De Balie in Amsterdam met optreden van prinses Irene. Kaarten te bestellen bij De Balie. In uw boek beschrijft u uw ervaringen met de natuur op Bergplaas. U bent met wilde dieren, ongelooflijk stoer dat u dat doet, maar u neemt dan toch risico's? Maar u mediteert bij de leeuwen! U hebt daar drie jaar in uw eentje verkeerd, u kon toch makkelijk ten prooi vallen aan wilde dieren, zoals bavianen. U beschrijft dat Shell schaliegas wil winnen in het natuurreservaat dat u bent begonnen. Hebt u er goede hoop op dat het niet gebeurt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8