Luid schot voor de boeg Sluis vraagt subsidie voor kademuren I Op zoek naar munten, boeken? De PZC helpt! 2 ZEELAND Autocorrectie TWEE KAMPEN Een vriend, een neef: door het geweld in Terneuzen lopen allerlei lijnen. Een overzicht van enkele hoofdrolspelers. Commentaar Terwijl de komende dagen rekening moet worden gehouden met tropisch weer, vaart de Westerschelde Ferry tussen Breskens en Vlissingen al twee weken volgens de winter- dienstregeling. Dat betekent: één boot per uur, afgezien van de och tend- en avondspits. Dat zorgde vorige week, toen Zuid-Neder land nog volop vakantie vierde, voor lange wachttijden. Het aan bod aan recreanten was groter dan de capaciteit van de veerdienst. Het was een situatie waarin een groter schip goed van pas zou zijn gekomen. Precies die optie komt nu naar voren naar de verken ning die de provincie heeft uitgevoerd naar de toekomst van het fïetsvoetveer. Het is duidelijk dat er wat moet gebeuren. De huidi ge exploitatie is kostbaar - té kostbaar, vindt men in de Abdij - en het aanbod is niet altijd even goed afgestemd op de vraag. Een nieuw, beter en groter schip zou soelaas kunnen bieden. Dat die maar één keer per uur moet gaan varen, lijkt in eerste in stantie een aderlating. In de praktijk zijn er echter alleen in de spits en in het toeristenseizoen twee boten per uur. Als ze al beide beschikbaar zijn, want de betrouwbaarheid van de huidige swath-schepen baart zorgen. Weliswaar voldoet de dienst on danks de herhaaldelijke storingen nog steeds aan de afgesproken norm (maximaal drie procent uitval per jaar), maar dat zal steeds lastiger worden naarmate de schepen ouder worden. Ook deze week viel weer een van de twee uit met motorpech. Het is te prijzen dat de provincie al in een vroeg stadium met haar - nog vooral financieel ingegeven - studie naar de toekomst van de veerdienst naar buiten komt en daarmee een luid schot voor de boeg geeft. Ook al moeten nog veel zaken worden onder zocht en uitgewerkt, de voorgenomen koers is in elk geval helder. Dat een nieuw schip maar één keer per uur gaat varen, lijkt in eerste instantie een aderlating. De gemeente Sluis hoopt op een landelijke bijdrage voor het op knappen van de kademuren in Sluis. B en W mikken op een mo numentensubsidie van het Rijk. Sluis vraagt de subsidie aan via de provincie. Die krijgt, via het Rijk, jaarlijks zo'n anderhalf mil joen euro uitgekeerd voor het op knappen van monumenten en his torische bouwwerken. Vorig jaar ontving bijvoorbeeld het Burger weeshuis in Aardenburg nog ruim vijf ton uit die pot voor restaura tiewerkzaamheden. De restauratie van de kademu ren kost zo'n vier ton. Er moet metsel- en voegwerk hersteld wor den, ook onder water. Sluis wacht nu met het begin van het werk tot een besluit over de aanvraag is ge nomen. Die wordt eind dit jaar verwacht. Overigens zoeken B en W ook naar geld om tegelijkertijd een bruggetje over de Kaai te realise ren. Een meerderheid van de ge meenteraad en de plaatselijke on dernemers zien zo'n verbinding De kademuren in Sluis wachten al een paar jaar op een opknapbeurt graag gerealiseerd, overigens te gen de wens van wethouder Chris- tiane van de Vijver. Zij wil liever investeren in het verkeersveiliger maken van de entree van bedrij venterrein Stampershoek in Oost burg. De monumentensubsdidie kan niet gebruikt worden voor de aanleg van zo'n bruggetje. Almanak De autocorrectiefunctie op de telefoon is slim geworden, zo ervoer de verslaggever. „Ze kent me beter dan mijn vrouw", verzuchtte hij. „Ook al maak ik fouten, ze weet precies wat ik bedoel." Hij twitterde eerder die dag dat hij de poep- verslaggever van dienst was vanwege een verhaal dat hij moest schrijven over een poep- verbodsbord dat in Terneuzen opdook. Zijn telefoon pikte het woord feilloos op. Later tikte hij het woord 'poepbord' en prompt kwam zijn digitale lief met de suggestie. Bedoel je mis schien poepverslaggever? Quiz voor KidsvaKANSie Snelheid terug naar dertig km Villa Reyntje gaat weer open TERNEUZEN Spreekwoorden in het dialect De vader van Gideon Verhelst nam in april dit jaar het woord in het gerechtshof in Den Bosch. Het hoger beroep tegen Terneuzenaar S.C. diende er. De vader sprak: „Uit naam van mijn familie wil ik je zeggen dat wij jou vergeven voor wat er is gebeurd. Probeer jij ook te vergeven." Het was een veelzeggend mo ment tijdens de rechtszitting. C. is eerder door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot dertien jaar cel voor het neer schieten van Gideon Verhelst eind november 2014 in de Ter neuzense binnenstad. Ook Junior 'Juney' Constan- sia, neef van C., werd verdacht van betrokkenheid bij het ge weldsincident. Hij kwam bij ge brek aan bewijs al redelijk snel vrij. Op t6 december 2014 mocht hij de gevangenis verla ten. Nog dezelfde dag werd hij neergeschoten in de Iepenlaan in Terneuzen. Van vergeving was dus toen zeker nog geen sprake, eerder van 'oog om oog, tand om tand'. De verdachten van deze schietpartij, R. B. en P. M., zijn donderdag in Middelburg vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Om problemen te voor komen heeft burgemeester Jan Lonink de kern Terneuzen tot 'veiligheidsrisicogebied' ver klaard. De politie heeft tot 9 ok tober extra bevoegdheden om iedereen aan te houden en te fouilleren. Het Openbaar Ministerie be raadt zich nog over het instel len van hoger beroep tegen B. en M. Het OM heeft daar twee weken de tijd voor. VLISSINGEN Op zoek naar die bijzondere munt? Dozen vol oude boeken op zolder? Nieuwe clubleden nodig? Iemand blij ma ken met een afgedankt servies of een oude wasmachine? Is uw kat zoek? Stuur dan uw wens of op roep in voor de nieuwe rubriek Lezers helpen lezers. E-mail een korte tekst met con tactgegevens en eventueel een fo to (in jpg) naar lezersredacteur® pzc.nl onder vermelding van Le zers helpen lezers. Voor alle dui delijkheid: we plaatsen geen commerciële boodschappen en spullen moeten gratis worden aangeboden. De redactie begint daarnaast met de pagina Mijn PZC. Ge maakt door en voor lezers. Mijn PZC kan over van alles gaan: Bent uw trots op uw prestatie, omdat u voor het eerst parachute hebt gesprongen? Laat het ons weten. Wilt u iemand bedan ken? Stuur ons maar een bericht je. Hebt u een mooie foto ge maakt, die u wilt delen met onze lezers? Lever zelf uw tekst aan - inclu sief contactgegevens en (even tueel een foto in jpg) - en wij ge ven uw verhaal, uw foto, uw her innering, uw gedicht een mooi plekje. Mail naar lezersredacteur @pzc.nl onder vermelding van Mijn PZC. zaterdag 10 september 2016 li Marlijn de Koning Sluis Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De opbrengst van de jaarlijk se Kiwanis KennisQuiz, op 20 oktober in het Schelde- theater in Terneuzen, gaat ook dit jaar naar de Stich ting KidsvaKANSie Zeeuws- Vlaanderen. Dat was vorig jaar ook het geval: toen bracht het evenement van de Kiwanis-serviceclub 60.000 euro op. De stich ting zorgt ervoor dat kinde ren uit arme gezinnen met hun familie op vakantie kun nen. Overslag gem Terneuien OVERSLAG De maximumsnelheid in het grensdorp Overslag gaat omlaag van vijftig naar der tig kilometer. Het college van B en W van Terneuzen heeft onlangs besloten 70.000 euro uit te trekken voor het treffen van snel- heidsremmende maatrege len. De Terneuzense ge meenteraad moet hier nog wel mee instemmen. De maatregelen zullen waar schijnlijk in de loop van 2017 worden uitgevoerd. HULST Kinderopvang Villa Reyntje in Hulst wordt vanmiddag, zaterdag, heropend. Reyntje ging vorig jaar op in Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen/Fox Kidz, om makkelijker aan strenge wet- en regelge ving te voldoen. Het ge bouw kreeg daarna een nieuwe lik verf, nieuwe meu bels en een andere inde ling. De opening is om 14.00 uur in het pand aan de Industrieweg 11. Adri Scheele vertelt donder dag over dialectspreekwoor den en -gezegden tijdens een bijeenkomst van 'Koffie met...' van Aan-Z. Na de pau ze wordt een filmpje ver toond in het Sasse dialect. De bijeenkomst vindt plaats in buurthuis De Hoeve aan de Edvard Grieghof en be gint om 10 uur. Wie is wie P.M. is deze week door de rechtbank in Middelburg vrijge sproken van een poging tot moord op Junior 'Juney' Constansia. Wel werd hij veroordeeld voor illegaal wapenbezit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83