Verbod op studieadvies in tweede jaar NIEUWS 7 Moeders meerlingen kunnen in praktijk extra vrije dagen niet opnemen Moeders van een meerling hadden liefst 20 weken zwangerschapsverlof moeten krijgen, maar in de praktijk is het verlof vaak een stuk korter. Kraamverlof wordt langer Atema. „Ze werkten te lang door of belandden in de ziektewet. We waren hartstikke blij dat de regel geving eindelijk werd aangepast en vrouwen eerder met verlof kon den. Jarenlang hebben we hier voor gelobbyd, maar nu blijkt het verlof te kort uit te pakken." Huilpiek Nicolette Ouwerling, moeder van de drie maanden oude tweeling Kate en Olivia, kwam hier pas na haar bevalling achter. Ze had erop gerekend de vier weken ook na de bevalling nog in te kunnen zetten. „Toen ik doorkreeg hoe snel ik weer moest werken, dacht ik even dat het een foutje was. Mijn doch- UITBREIDING Partners van vrouwen die net zijn bevallen, kunnen voortaan drie dagen langer bij hun baby blijven. Het be taalde kraamverlof wordt in 2019 uitgebreid van twee naar vijf dagen. Dat staat in een wetsvoorstel van minis ter Lodewijk Asscher. Over uitbreiding van het verlof wordt al jaren gesproken. Werkgeversorganisaties wa ren lang tegen vanwege de kosten. Nederland heeft in Europa samen met Ierland en Zwitserland de slechtste ver lofregeling van Europa. tertjes zaten nog middenin hun huilpiek, sliepen niet door. En dat alles keer twee. Ze poepen zelfs te gelijkertijd." De beloofde vier weken extra hadden volgens Ouwerling hét verschil gemaakt 'tussen complete chaos en iets rustiger vaarwater'. Er is bovendien een ongelijke si tuatie ontstaan, zegt de NVOM. Wanneer een moeder bevalt van één kind bij 36 weken, zegt de wet gever: u heeft er nog maar 2 we ken verlof opzitten. U krijgt na de bevalling 14 weken verlof. Op pa pier hebben de twee moeders dus evenveel verlof, maar in de prak tijk moet de moeder van de meer ling eerder aan het werk. Het UWV bevestigt dat er vrou wen zijn, 'die niet (maximaal) pro fiteren van de uitbreiding van het verlof. Om hoeveel gedupeerden het gaat, weet het UWV niet. Vol gens de NVOM gaat het om 80 procent van de vrouwen die een meerling verwacht. In 2014 wer den 2668 tweelingen geboren en 42 drie- en vierlingen. In oktober gaan UWV en NVOM in gesprek. Tweede Kamerlid Pieter Heer- ma (CDA), initiatiefnemer van het meerlingenverlof, gaat Kamer vragen stellen. „De regeling was bedoeld om het verlof voor vrou wen die zwanger zijn van een tweeling of drieling juist beter te regelen. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat het in de praktijk anders uitpakt." Vrouwen die in ver wachting zijn van een meerling (tweeling, drieling of vierling) hebben vaak een zwaardere zwangerschap. Om die reden werd in april het meerlin genverlof ingevoerd, waardoor het verlof met vier weken werd ver lengd: van 16 naar 20 weken. Door de nieuwe regel kunnen moeders eerder stoppen met wer ken. Hun verlof gaat al bij 30 we ken zwangerschap in, in plaats van 34 weken. Dit pakt echter alleen goed uit wanneer de vrouwen bij een volle dige draagtijd van 40 weken beval len. Dan krijgen zij 10 weken ver lof vóór de bevalling en 10 weken na de bevalling. Daar zit het probleem. Vrouwen die zwanger zijn van een meer ling, bevallen gemiddeld een maand eerder. De nieuwe regel schrijft dan voor: de moeder is bij 36 weken bevallen, zij heeft dan 6 weken verlof gehad, daar komen er nog 10 bij. Opgeteld dus 16 we ken, en geen 20 dus. Het regent klachten bij het UWV, die de nieuwe regel uit voert. Ook trokken dertig moe ders aan de bel bij de Vereniging van Nederlandse Ouders voor Meerlingen (NVOM), die herzie ning van de regelgeving eist. „Er waren voorheen vrouwen die bij hun werkgever niet aan durfden te geven dat zij de zwan gerschap niet volhielden", rea geert NVOM-bestuurslid Yrma „Ik wil er duidelijk over zijn dat studenten onder geen beding de dupe mogen worden van regelin gen binnen de instelling die niet conform de wet zijn vormgege ven", schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Bussemaker hebben de hbo's en universiteiten de regels te ruim geïnterpreteerd. Zij gaven studenten vaak een voorwaarde lijk advies. Als zij bijvoorbeeld in het tweede jaar er nog niet in slaagden hun propedeuse af te ron den, konden ze alsnog hun biezen pakken. Het studieadvies is bedoeld om snel duidelijkheid te verschaffen dat studenten niet geschikt zijn voor de gekozen opleiding. Studentenorganisatie ISO luid de eind mei de noodklok, omdat uit een inventarisatie bleek dat op zeven van de elf grote hogeschool en universiteiten studenten ten onrechte worden weggestuurd. Het ISO werd gesteund door een meerderheid in de Tweede Ka mer; vooral PvdA, CDA en D66 maakten zich sterk om de mis stand aan te pakken. Oproep Onder druk van de Kamer besluit Bussemaker de scholen nu verma nend toe te spreken. Iedere hbo en universiteit wordt apart door de minister geïnformeerd over hoe de regels wél moeten worden toegepast. Dat betekent dat studenten weg sturen in het tweede studiejaar niet meer mag, tenzij het gaat om een student die later is inge stroomd of als het oordeel wordt uitgesteld vanwege persoonlijke omstandigheden van de student. Het ISO roept studenten die te gen de regels in zijn weggestuurd van hun opleiding op om zich te melden bij het Landelijk Studen- Inmid dels heb ben al 40 studenten zich bij LSR gemeld, die na een negatief bindend studiead vies hun opleiding staakten. ten Rechtsbureau (LSR). „Wij overwegen een collectieve rechts zaak aan te spannen", zegt ISO-voorzitter Jan Sinnige. „Er moet toch een soort financiële constructie komen om het jaar stu dievertraging dat de studenten on terecht hebben opgelopen te com penseren." Inmiddels hebben al 40 studen ten zich bij LSR gemeld. PvdA-Kamerlid Mohammed Mo- handis is benieuwd hoe groot de groep gedupeerden uiteindelijk zal zijn. „Maar ik ben blij dat de minister de juiste toepassing van de regels bij de scholen duidelijk gaat maken. Nu is het klaar. Er komt een einde aan deze mis stand." zaterdag 10 september 2016 Langer verlof? Écht niet! Nicolette Ouwerling met haar tweeling Kate en Olivia. Drukte in de keuken samen met Neva en Juno. foto olaf kraak Hanneke van Houwelingen Den Haag Hogescholen en universiteiten mogen studenten niet meer in het tweede studiejaar van school sturen. Scholen mogen zo'n negatief bindend studiead vies alleen in het eerste studie jaar geven, maar deden dat óók in het tweede jaar. Minister Jet Bussemaker van Onderwijs steekt daar nu een stokje voor. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7