Politiek breekt Huis van Schouwen tot grond toe af SCHOUWEN-DUIVELAND 11 Omstanders reanimeren man die na hartaanval op boom botst Een verpleegster uit Zierikzee en een duikinstructeur uit Renesse redden het leven van 79-jarige hartpatiënt. U Jascha Tra: „Ik wist het ook niet. Maar de ambulancechauffeur en een brandweerman zeiden dat een succesvolle reanimatie door omstanders bijna nooit voor komt." De 37-jarige Tra, duikinstruc teur en bedrijfsleider van de duik- shop in Renesse, lukte het samen met Buurtzorgverpleegkundige Angela Heijboer (25) uit Zierikzee wél. Zij reanimeerden vrijdagmid dag 2 september een 79-jarige man uit Rotterdam, toen die na een hartaanval met zijn auto op een boom aan de Hogezoom knal de. Tra: „Ik hoorde een harde klap en ben naar buiten gerend. Ter wijl ik 112 belde, was Angela er in middels ook. Meneer zat vast in de auto. Mevrouw konden we er snel uit krijgen. Angela ontdekte dat meneer geen hartslag meer had. Ik meldde bij 112 dat we gin gen reanimeren en heb uit de duikshop de AED gehaald." Heijboer: „Toen zijn we met nog twee mensen - ik weet niet meer wie - aan die meneer gaan trekken. We kregen hem eruit en hebben hem op de stoep gelegd. Terwijl Jascha de AED klaarmaak te, ben ik begonnen met hartmas sage. Een Duitse jongen heeft dat later overgenomen, zodat ik kon beademen. Jascha had inmiddels de stickers van de AED op de borst van de man geplakt." Tra: „Het apparaat praat tegen je. 'Schok geadviseerd', zei ie en dan laadt hij op. Na drie schokken klopte het hart weer en kon de man zelf ademen." Uiteindelijk is de Rotterdam mer met de traumaheli naar het Erasmusziekenhuis gebracht. Hij heeft de intensive care al weer mo gen verlaten en begint binnenkort met revalideren. Het was voor zowel Heijboer als Tra de eerste keer dat zij iemand reanimeerden. Vanwege hun werk hebben ze daarvoor een cursus ge volgd. Heijboer: „Meestal doen mensen niks bij zo'n incident. En ik snap dat ook wel. Je denkt ho! en doet een stap achteruit. Je moet echt een drempel over om ie mand te helpen. Ik heb toen ook Je moet echt een drempel over om iemand te helpen omstanders om hulp gevraagd. Maar niemand. Tot die Duitse jon gen kwam." Tra: „Of die man het zonder on ze reanimatie overleefd zou heb ben? Nee, ik weet eigenlijk wel ze ker dat hij geen kans had." De familie van het getroffen Rot terdamse echtpaar is Tra en Heij boer via Facebook op het spoor ge komen. Tra: „Bedankjes natuur lijk. Ze wilden een foto van ons. De familie is wel vaker in Renes se. Ze komen binnenkort langs." De hulpverleners in Renesse vinden dat Tra en Heijboer het verdienen om in het zonnetje te worden gezet. Tra: „Nou, dat hoe ven we niet zo nodig. Dat we nu toch in de krant staan, komt om dat we iedereen aan willen raden om een cursus reanimatie te vol gen. Dat zoiets zinvol is, lijkt me nu wel aangetoond." Heijboer: „Ja, we waren op de juiste tijd, op de goede plek." De partijen vielen vooral over het gebrek aan communicatie over het plan met de naam Huis van Schou- wen-Duiveland. „Wij zijn hier als gemeenteraad niet in betrokken en de bevolking al helemaal niet", bromt CDA-frac- tieleider Daniël Joppe. „Wij wor den voor voldongen feiten ge plaatst en mogen ons vervolgens verantwoorden tegenover de inwo ners. En dat is niet de eerste keer. Telkens opnieuw strijken wij de plooien glad, maar deze keer niet. De commissie heeft haar tanden laten zien en nog gebeten ook." Ook Robbert Lievense, voor man van de grootste coalitiepartij LSD is om te spetteren. „Dit wordt tien dagen tevoren op ons bordje geplempt. Ik noem dat min achting van de raad." Inhoudelijk deugt het plan vol gens de partijen ook al niet. Joppe vindt de huuropbrengst van 80.000 euro niet in verhouding tot de bijna 3,4 miljoen die de ver bouwing kost. Lievense: „En het staat haaks op de eigen organisatie visie van het college. Je wil dat de ambtenaren bij de mensen aan de keukentafel gaan zitten. Naar bui ten dus. En tegelijkertijd haal je maatschappelijke organisaties als huurder binnen. Beetje vreemd. En dan gaan we werkplekken aan passen. Dertig nog lang niet versle- Dertig bureaus voor vier ton. Doe toch gewoon. Ik ben hier helemaal klaar mee ten bureaus worden vervangen en dat kost vier ton. Doe toch ge woon! Ik ben hier helemaal klaar mee." Ingetrokken Burgemeester Gerard Rabelink verontschuldigde zich: „Dit mag niet meer gebeuren." Het voorstel het gemeentehuis te verbouwen en de hal te verhuren is ingetrok ken. Lievense had het graag door gestuurd naar de raadsvergade ring: „Dan hadden we het weg kunnen stemmen." zaterdag 10 september 2016 Duikinstructeur Jascha Tra en verpleegkundige Angela Heijboer op de plek in Renesse waar het slachtoffer tegen de boom reed. foto dirk -jan gjeltema 'Op juiste tijd, op goede plek' Ton van den Nouweland Renesse —Angela Heijboer, verpleegkundige De raadscommissie heeft don derdagavond geen spaan heel gelaten van het plan om het ge meentehuis voor 3,4 miljoen te verbouwen en delen ervan te verhuren aan maatschappelijke organisaties. Ton van den Nouweland Zierikzee Robbert Lievense, LSD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68