IS zet nu vrouwen in als terreurstrijders Zuid-Hollandse duinen als Nationaal Park €54,0fJ €25,00 NIEUWS 5 Herman Du Bois: ik ben al veroordeeld door de media' Rutte: het is tuig van de richel Tijd is voorbij dat IS vrouwen inzette voor huishoudelijke taken „Sinds ik voor deze zaak ben aangehouden, ben ik meteen al veroordeeld door de pers." Herman Du Bois, verdacht als lid van een xtc-bende, is bang terug bij af te zijn na zijn ja renlange onterechte detentie in de Puttense moordzaak. Dat zei hij gisteren in de recht bank in Zutphen. De 55-jarige Du Bois uit Putten werd in 2002 vrijgesproken van moord na jarenlang vastgezeten te hebben. Hij is nu een van der tien verdachten in een om vangrijke xtc-zaak, waarbij la boratoria voor de productie van xtc en opslagplaatsen met honderden pillen werden ont dekt in onder meer Borculo, Kortenhoef, Putten, Koeken- gen en Nederhorst den Berg. De politie startte het onder zoek naar de xtc-bende na een tip van haar Belgische colle ga's. Die volgden een vracht wagen vol chemicaliën vanuit Leuven. Bij het overladen van de vaten in Borculo waren Her man Du Bois en zijn 32-jarige zoon Michel betrokken. Maar allebei verklaarden ze er slechts in de tuin of als chauf feur gewerkt te hebben. BEVRIJD Ze heten Inès, Sarah en Amel. Ze zijn 19,23 en 39 jaar oud. En ze vor men een nieuwe generatie IS-strij- ders. De vrouwen hebben gepro beerd minimaal één aanslag te ple gen in Parijs. Die aanslag, een week geleden bij de Notre Dame, mislukte. De vrouwen werden donderdagavond aangehouden. Volgens Franse media hadden ze behalve de Notre Dame ook het Parijs Gare de Lyon als doelwit. „De tijd is voorbij dat IS vrou wen vooral inzette voor huishou delijke taken", zei aanklager Francois Molins gisteravond. „De organisatie zet vrouwen nu in als strijders. Deze drie vrouwen wer den aangestuurd door mensen in Syrië." De Franse autoriteiten denken een belangrijke slag te hebben ge slagen met de arrestatie van het drietal. Bij één van hen werd een 'testament' gevonden. Daarin be tuigde ze haar steun aan IS, mel den politiebronnen. Bij de tweede vrouw werden jerrycans met brandstof gevonden en handge maakt explosief materiaal, aldus aanklager Molins. Bij de derde bleek op de computer IS-propagan- da te staan. Deze vrouw, de 19-jarige Inès, had ook een document bij zich waarin ze zich achter de terreurbe weging schaart. Ze had in dat do cument geschreven: 'Ik val jullie aan in je eigen land'. De aanslag was bedoeld als een vergelding voor de dood van Abu Mohammed al Adnani, een hoge IS-leider, die eind augustus in Sy rië werd gedood door een Ameri kaanse bom. Al Adnani zou bin- nen IS onder meer leiding hebben gegeven aan de tak die verant woordelijk was voor het plannen van buitenlandse aanslagen. De vrouw had de sleutels bij zich van de auto met gasflessen die vorige week werd aangetroffen in Parijs. In die auto zijn dna-spo- ren gevonden van de 23-jarige Sa rah. „In de auto zijn vijf gasflessen aangetroffen, drie flessen met spo ren van diesel, een nauwelijks op gerookte sigaret en stof die was ge drenkt in brandstof', aldus Mo lins. „Uit laboratoriumonderzoek is gebleken dat als de doek brand had gevat, binnen enkele minuten een eerste fles had kunnen ont ploffen waarna de hele auto ont ploft zou zijn." De aangehouden Sarah is een speciaal geval. Ze lijkt zich de afge lopen maanden als een ware jihad- bruid te hebben gedragen. Vol gens aanklager Molins was ze ver loofd met Larossi Abballa, de man die in juni twee agenten doodstak in Magnanville, ten westen van Pa rijs. Ook was ze verloofd met Adel Kermiche, de IS-terrorist die een priester de keel doorsneed in Saint-Etienne du Rouvray in juli. De 19-jarige Ines is ook bekend bij justitie. Haar partner is een moslimradicaal die op een zwarte lijst van de Franse regering staat. Zijn broer zit in de gevangenis en was een bekende van de terrorist die de twee agenten doodstak. De rol van vrouwen in de strijd van IS wordt steeds groter. Het aantal mensen dat afreist naar Sy rië neemt af, maar als er nog men sen worden onderschept zijn dat vaak vrouwen. In Nederland werd in juni een 25-jarige vrouw uit Werkendam opgepakt die op het punt zou hebben gestaan naar het kalifaat af te reizen. Volgens het OM sprak zij in chatberichten met andere toekomstige jihadbruiden over de mogelijkheid een aanslag te plegen op de Efteling. LEIDEN Het duingebied tussen Hoek van Holland en Wassenaar is uniek en moet beter toeganke lijk worden voor een groot pu bliek. Dat vinden onder meer duinbeheerder en drinkwaterbe drijf Dunea, Staatsbosbeheer en de gemeenten Westland en Den Haag. Ze willen van het tientallen kilometers lange kustgebied een Nationaal Park maken. Het plan om het gebied verder te exploiteren lijkt op gespannen voet te staan met de bescherming van kwetsbaar natuurgebied. Steeds vaker verrijzen vakantiewo ningen en strandhuisjes in de kuststrook van Zeeland tot Noord-Holland. „Je kunt natuur inderdaad be schermen door er een hek om heen te zetten en niemand toe te laten", aldus een woordvoerder van Stichting Duinbehoud, ook een van de initiatiefnemers. „Wij zoeken de oplossing in een indeling van het uitgestrekte ge bied in zones met verschillende toegankelijkheid. Je moet recreatie zo zien in te passen dat de natuur er zo min mogelijk schade van on dervindt, met zones waar mensen wel of juist niet mogen komen." De plannen worden woensdag in Voorschoten gepresenteerd. Een dag later gaat een zogenoemd bid- book naar het ministerie van Eco nomische Zaken. Nederland telt al twintig nationale parken. Nu ook in Zeeuws- Vlaanderen zaterdag 10 september 2016 ZUTPHEN Een agent staat bij een motor die even later gecontroleerd tot ontploffing wordt gebracht, foto ap De laatste 33 toeristen zijn gisteren uit vastgelopen gon dels van een kabelbaan op de Mont Blanc bevrijd. Die bleef donderdag steken met 110 mensen aan boord, fotoafp ZAANSTAD Een kapotte lamp bleek een dure grap. Een aangehouden Rotterdammer moest nog 39 dagen zitten en 13.000 euro aan boetes betalen. De groep Turks-Nederlandse jongeren die in Zaanstad over last veroorzaakt, is volgens mi nister-president Mark Rutte 'gewoon tuig van de richel'. Dat zei hij gisteren tijdens zijn wekelijke persconferentie. „Ik heb me er twee dagen kapot aan zitten ergeren." Buurtbe woners beklagen zich al lange re tijd over het gedrag van de groep jongeren Een came raploeg van SBS6 werd in de Zaandamse wijk Poelenburg bedreigd. In Parijs is op het nippertje een nieuwe aanslag voorkomen. Een vrouwelijk terreurcommando wil de toeslaan bij de Notre Dame. Onder hen de verloofde van twee andere IS-terroristen. Frank Renout Parijs Frangois Molins, aanklager President Rooseveltlaan 185 Vlissingen IHIiMA H Vraagprijs 166.000,- k.k. Modern strak woonhuis Garage Kunststof kozijnen Drie slaapkamers Groot dakterras Nette badkamer BüanaüB informatie HOTELDEAL.NL/K09101 zma-zvo.:totti273oo0 C.088-0331506 2 of 3 dagen in Groningen incl. wellness Hotel Spoorzicht SPA 1 of 2 overnachtingen o.b.v. logies 1 of 2 x entree SPA t.w.v. 24,50 p.p.p.d. Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotei Bezoek Groningen-stad en Appingedam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5