ZEELAND 21 1930-1931 2015-2016 „De club haalde weer spelers van buitenaf en kon die eigenlijk niet betalen. Opnieuw waren er grote financiële problemen. Wederom leek het einde nabij." Toenmalig voorzitter Piet de Jong, ook voorzitter tijdens de be taald-voetbalperiode, bleef echter volhouden dat er een oplossing zou komen. En die kwam er. Op de cruciale ledenvergadering, waarvan iedereen dacht dat het de laatste zou worden. „Hij had twee sponsors gevonden (Rob Vergouwen en Johan de Visser) en zij hebben de club gered. Sa men vormden ze de stichting die we vandaag de dag kennen als de Stichting Vlissingen Vooruit." Inmiddels is Vlissingen bezig aan het derde achtereenvolgende seizoen in de hoofdklasse van het zondagvoetbal. De titel van het boek, Luctor et Emergo, had dus niet beter gekozen kunnen wor den. Er werd vaak geworsteld, het is de club bijna eigen geworden. Maar altijd kwam men weer bo ven. Aantal kampioenschappen dat Vlissingen kon vieren, van de eerste in 1917 tot de laatste in 2014. Kees Lindenberg met zijn 'masterpiece', foto lex de meester Vlissingen speelde, mocht een wonder heten. Waar Groenewe- gen al snel vertrok om prof te worden bij NAC Breda, bleef Moens zijn amateurclub trouw. Willem II, AGOW, NAC Breda en RBC Roosendaal probeerden de spits allemaal het betaalde voetbal in te lokken. Zonder suc ces: 'die lange zwarte', zoals te genstanders hem duidden, bleef waar hij was. Hij wilde zijn baan bij Rijkswaterstaat niet opgeven om professioneel voetballer te worden. Betaald voetbal Het hoogste nastreven zit in het DNA van VC Vlissingen. De club wil graag bij de top horen en daar wordt soms tol voor betaald. „Be gin jaren tachtig kwam er steeds meer sponsoring in het amateur voetbal", geeft Lindenberg aan. „Ook Vlissingen kreeg een geld schieter. Het bedrijf Herstaco was de allereerste sponsor van de club." Het doel was duidelijk: van de tweede klasse naar de hoofdklas se klimmen, weer bij de top ho ren. En dat lukte. Met bekende na men als Taco van den Velde en Peter van Vossen bereikte de club wat het wilde. Maar het grootste succes van die jaren werd geboekt in het KN- VB-bekertoermooi van 1989. De kwartfinale werd bereikt en het grote FC Den Haag kwam naar Zeeland. Vlissingen verloor met 3-0 van de eredivisionist en het bekersprookje was ten einde. Maar wat was men trots. Het spelen tegen betaald-voet balclubs smaakte naar meer. Vlis singen stelde de ambities bij en wilde zelf graag een proftak be ginnen. Dit gebeurde in 1990, maar was van korte duur. Slechts twee seizoenen kende Zeeland een profclub. „Financieel leek al les rond, de club kreeg een licen tie van de KNVB. En de start was meteen goed, Vlissingen debu teerde met een 2-0-zege op RBC", blikt Lindenberg terug. „Maar na een half seizoen bleek het eigenlijk al foute boel. Er wa ren geluiden dat de financiën niet goed liepen en dat had zijn invloed op het team. De resulta ten waren slecht, er werd nog maar één keer gewonnen (2-0 van Haarlem), en het einde was nabij." Luctor et Emergo De geschiedenis van VC Vlissin gen kan op zijn minst roerig ge noemd worden. De club bivak keerde bij vlagen op hoge hoog tes, maar heeft ook in diepe dalen gezeten. Na het betaald-voetbal- fiasco kostte het Vlissingen veel moeite weer op te krabbelen in het amateurvoetbal. De club moest weer onderaan de ladder beginnen, maar wilde graag terug omhoog. Dat lukte aardig: via het kampioenschap in de tweede klas se promoveerde de club in 2009 naar de eerste klasse. „Maar echt goed ging het niet", vertelt Lindenberg. Want de spor tieve prestaties werden overscha duwd door andere problemen. zaterdag 10 september 2016 Aantal competitiewedstrijden dat Vlissingen sinds de oprich ting in 1916 heeft gespeeld. ash carry Aantal clubs waaruit Vlissin gen in 1916 voortkwam: EMM, Poseidon en Sportclub Vlissin gen. De D-side die VC Vlissingen in de profjaren van af de tribune bijstond. De ploeg van VC Vlissingen die ongeslagen bleef, maar geen kampioen werd. Alliance deed het nóg beter. De selectie waarmee VC Vlissingen in de nacompetitie het hoofdklasserschap veiligstelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58